Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ERK pranešimas: EK narės Violetos Bulc teigimu, „Rail Baltica“ sėkmė – jūsų rankose

2018 m. vasario 15 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Europos reikalų komiteto nariai susitiko su antrą kartą Lietuvoje viešėjusia Europos Komisijos nare, atsakinga už transporto politiką, Violeta Bulc. EK narė pristatė Europos Sąjungos transporto politikos aktualijas ir atsakė į Lietuvai svarbius klausimus.

Klabėdama apie ES transporto politiką EK narė akcentavo du tikslus – transporto sistemos efektyvumo didinimą, ypač priimant efektyvius logistikos sprendimus, ir ES transporto jungčių stiprinimą panaudojant jas prekybai, paslaugoms žmonėms, jas skaitmeninant ir didinant investicijas.

V. Bulc pabrėžė geležinkelių svarbą mažinant aplinkos taršą, eismo įvykių skaičių, žmogiškuosius nuostolius, nuostolius dėl spūsčių keliuose ir reikšmę kuriant bendrąją gynybos strategiją ir didinant gynybos pajėgumų mobilumą.

Kalbėdama apie „Rail Baltica“ projektą V. Bulc pabrėžė jo svarbą tiek projekto dalyviams, tiek visai Europai. Įgyvendinus projektą bus sukurta europinė vertė, sujungus Šiaurės, Rytų ir Pietų regionus, atveriant kelius prekybai tarp regionų. „Rail Baltica“ buvo paminėta kaip naujo mąstymo pavyzdys, persiorientuojant nuo mąstymo apie Rytus į Europos rinką, gaunant iš jos naudos.

Aptardama „Rail Baltica“ finansavimo klausimus EK narė paminėjo, kad ES finansuoja 85 proc. projekto vertės. Prisidėdamos prie projekto finansavimo projekto dalyvės turi galimybę naudotis inovatyviomis finansavimo priemonėmis, tokiomis kaip Europos investicijų fondas ir kt. Projekto terminų nesilaikymas nėra pateisinamas. Svarbūs yra visų Baltijos – Adrijos transporto koridoriaus, kurio dalis yra „Rail Baltica“, dalyvių interesai. 

Komisijos narė akcentavo projekte dalyvaujančių šalių svarbą priimant sprendimus dėl geležinkelio projekto, maršruto. Tai sprendžia pačios projekto dalyvės ir transporto poreikiai. V. Bulc teigimu, kalbant apie norimas korekcijas, pavasarį Komisija peržiūrės projektus, todėl metas teikti siūlymus.

Dėl „Rail Baltica“ finansavimą po 2020 m. komisarė pabrėžė, kad ES nori remti projektą, tačiau svarbus bus projekto patikimumo, tvarumo ir politinio nepriklausomumo įrodymas. Tai yra projekto dalyvių uždavinys.

 

Europos Sąjungos geležinkelių transporto projektas „Rail Balica“, kuriuo siekiama europine vėže sujungti Lenkiją, Baltijos šalis, Suomiją ir pagerinti Vidurio ir Rytų Europos jungtį su Vokietija, buvo pradėtas įgyvendinti 2004 m. Projekto dalyvės – Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir netiesiogiai Suomija. „Rail Baltica“ linija sujungs Helsinkį, Taliną, Pernu, Rygą, Panevėžį, Kauną, Vilnių, Varšuvą.

 

Parengė:

Europos reikalų komiteto patarėja

Danutė Budreikaitė

El. p. danute.budreikaite@lrs.lt, tel. (8 5) 239 6727

   Naujausi pakeitimai - 2018-02-15
   Nerijus Vėta

  Siųsti el. paštuSpausdinti