Seimų maršalkos iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės 1569–1795 m.

 

Abiejų Tautų Respublikos laikotarpiu 1569–1793 m. vyko 173 seimai, kurių darbas buvo organizuotas renkant Seimo atstovus ir vadovybę iš trijų Abiejų Tautų Respublikos provincijų – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Mažosios Lenkijos (pietų Lenkija) ir Didžiosios Lenkijos (vidurio ir šiaurės Lenkija). Vadovaujantis šiuo principu, buvo nustatyta trijų provincijų rotacijos (alternatas) tvarka, ir kas trečias Abiejų Tautų Respublikos Seimo Atstovų rūmų vadovas – Seimo maršalka privalėjo būti iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės.
        Laikotarpiu nuo XVI a. antrosios pusės iki XVIII a. pabaigoje įvykusių padalijimų Abiejų Tautų Respublikos Seimo Atstovų rūmams vadovavo 44 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės parlamento nariai. Kai kurie Lietuvos parlamentarai šias pareigas ėjo ne po vieną kartą. Šios pareigybės rekordininkai buvo: Kristupas Stanislovas Zaviša (4 Seimų maršalka), Jonas Druckis Sokolinskis (3 seimų maršalka ir 7 seimų narys!), Andrius Kazimieras Krišpinas-Kiršenšteinas (3 seimų maršalka). Net keletas asmenų Seimo maršalo pareigas ėjo du kartus: Stanislovas Ernestas Denhofas, Jonas Pacas, Kristupas Viesiolovskis, Jonas Antanas Chrapovickis (kartu net 20 seimų narys!), Andrius Kazimieras Gelgudas, Juozapas Adrianas Masalskis.
        Atstovų rūmų maršalkos pareigybę užimdavo asmenys, pareigūnai, susiję su valdovo dvaru, neretai LDK didieji raštininkai, žemių raštininkai, taip pat žymių Lietuvos didikų giminių atstovai. Iš didikų giminių išsiskyrė Sapiegos, kurių 5 giminės atstovai ėjo šias pareigas XVI–XVIII a., Radvilų – 4 atstovai XVII–XVIII a., Pacų – 3 atstovai XVI–XVII a. Po du kartus Seimo maršalkomis buvo Zavišų, Masalskių, Oginskių giminių atstovai ir kiek mažiau įtakingų giminių atstovai: Chaleckiai, Druckiai Sokolinskiai, Gosievskiai, Kirdėjai. Daugelis išrinktų Abiejų Tautų Respublikos Seimo maršalkų iš Lietuvos to meto standartais buvo išsilavinę asmenys, mokslus ėję ne tik Abiejų Tautų Respublikoje, bet ir studijavę Vakarų Europos – Vokietijos, Italijos, Prancūzijos – universitetuose. Nepaisant alternato principo, Seimo maršalkomis buvo renkami visų Atstovų rūmų narių daugumos balsais, taigi Lietuvos reprezentantai turėjo sulaukti Lenkijos karalystės provincijų atstovų balsų.
       Parlamentarizmo istorijai reikšmingas kai kurių Seimo maršalkų rašytinis palikimas. Jonas Antanas Chrapovickis ir Kristupas Stanislovas Zaviša paliko įdomius Seimo darbo dienoraščius. Kristupas Mikalojus Manvydas Dorohostaiskis parašė pirmąjį ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje žirgininkystės vadovėlį „Hipika, arba Knygos apie žirgus“.

 

Asmuo

 Seimo darbo laikas, tipas ir susirinkimo vieta

Venclovas Agripa (1525–1597)

1574-02-22 – 1574-04-02 karūnacinio seimo Krokuvoje maršalka

Lukas Svirskis (1535–1593)

1578-01-20 – 1578-03-08 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Leonas Sapiega (1557–1633)

1582-10-04 – 1582-11-25 08 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Dimitras Chaleckis (1550–1598)

1589-03-06 – 1589-04-23 pacifikacinio seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Dominykas Pacas (1550–1610)

 1592-09-07 – 1592-10-19 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kristupas Mikalojus Manvydas Dorohostaiskis (1562–1615)

1596-03-26 – 1596-05-13 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Ivanovičius Šuiskis (nežinoma)

1600-02-09 – 1600-03-21 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Stanislovas Bialozoras (nežinoma –1623)

1605-01-20 - 1605-03-03 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalas

Kristupas Viesiolovskis (nežinoma –1637)

1609-01-15 – 1609-02-26 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka; 
1618-02-13 – 1618-03 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Aleksandras Korvinas Gosievskis nežinoma –1639)

1613-12-03 – 1613-12-24 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Druckis Sokolinskis (1560–1630)

1621-09-23 – 1621-09 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka; 
1625-01-07 – 1625-03 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka; 
1627 m. išrinktas maršalka, tačiau pareigų nevykdė

Aleksandras Chaleckis (nežinoma–1651)

1627-10-12 – 1627-11-24 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Steponas Pacas (1587–1640)

1629-11-13 – 1629-11-28 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kristupas Radvila (Jaunesnysis) (1585–1640)

1632-06-22 – 1632-07-17 konvokacinio seimo Varšuvoje maršalka

Gedeonas Mykolas Tryzna (nežinoma–1652)

1634-07-19 – 1634-08-01 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kazimieras Leonas Sapiega (1609–1656)

1637-01-20 – 1637-03-04 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Vladislovas Kirdėjus (nežinoma–1647)

1639-10-05 – 1639-11-16 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kristupas Kęsgaila Zaviša (1578–1670)

1642-02-11 – 1642-02-26 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Mikalojus Stankevičius (nežinoma –1657)

1646-10-25 – 1646-12-07 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Pilypas Kazimieras Obuchovičius (1600–1656)

1648-10-06 – 1648-11-19 elekcinio (rinkimų) seimo Varšuvoje maršalka

Vincentas Korvinas Gosiewskis (1620–1662)

1650-10-06 – 1650-12-24 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kristupas Zigmantas Pacas (1621–1684)

1653-03-24 – 1653-04-07 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Lietuvos Brastoje maršalka

Jonas Kazimieras Umiastovskis (nežinoma –1659)

1655-05-19 – 1655-06-20 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Mykolas Kazimieras Radvila

 (1635–1680)

1661-05-02 – 1661-07-18 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Antanas Chrapovickis (1612–1685)

1665-03-12 – 1665-03-28 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka  
1668-11-05 – 1668-12-06 konvokacinio seimo Varšuvoje maršalka

Andrius Kotovičius (nežinoma)

1667-03-06 – 1667-05-19 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Jonas Kazimieras Kirdėjus (nežinoma –1685)

1670-03-05 – 1670-03-26 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Mykolas Karolis Sokolinskis (nežinoma –1690)

1672-05-18 – 1672-04-08 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Benediktas Povilas Sapiega

(1655–1707)

1674-04-20 – 1674-06-09 elekcinio (rinkimų) seimo Varšuvoje maršalka

Pranciškus Steponas Sapiega (1646–1686)

1678-12-15 – 1679-04-04 paprastojo (ordinarinio) seimo Gardine maršalka

Andrius Kazimieras Gelgaudas (nežinoma –1711)

1685-02-16 – 1685-05-31 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka
1688-01-27 – 1688-03-05 paprastojo (ordinarinio) seimo Gardine maršalka

Andrius Kazimieras Krišpinas-Kiršenšteinas (nežinoma –1704)

1693-01-09 – 1693-02-11 paprastojo (ordinarinio) seimo Gardine maršalka;
1693-12-22 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka;
1695-01-12 – 1695-03-24 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Kristupas Stanislovas Zaviša (1666–1721)

 

1697-09-017 – 1697-10-01 karūnacinio seimo Krokuvoje maršalka;
1698-04-16 – 1698-04-28 pacifikacinio seimo Varšuvoje maršalka;
1718-10-03 – 1720-02-11 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka;
1720-09-30 – 1720-11-11 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Mykolas Servacijus Višnioveckis (1680–1744)

1703-06-11 – 1703-07-19 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Liubline maršalka

Stanislovas Ernestas Denhofas (1673–1728)

1710-02-04 – 1710-04 Visuotinės tarybos Varšuvoje maršalka;
1712-04-05 – 1712-04-19 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka;
1712-12-31 – 1713-02-21 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Mykolas Juozapas Masalskis (1700–1768)

1733-04-27 – 1733-05-23 konvokacinio seimo Varšuvoje maršalka

Tadas Pranciškus Oginskis (1712–1783)

1744-10-05 – 1744-11-19 paprastojo (ordinarinio) seimo Gardine maršalka

Juozapas Adrijonas Masalskis (1726–1765)

 

1752-10-02 – 1752-10-26 paprastojo (ordinarinio) seimo Gardine maršalka;
1754-09-30 – 1754-10-31 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Juozapas Silvestras Sosnovskis (nežinoma –1783)

1764-08-27 – 1764-09-08 elekcinio (rinkimų) seimo Varšuvoje maršalka

Karolis Stanislovas Anupras Radvila „Pone mielasis“ (1734–1790)

1767-10-05 – 1768-03-05 nepaprastojo (ekstraordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Mykolas Jeronimas Radvila (1744–1831)

1773-04-19 – 1775-04-11 nepaprastojo (ekstraordinarinio) „delegacinio“ seimo Varšuvoje maršalka

Andrius Ignacas Oginskis (1740–1787)

1776-08-26 – 1776-10-31 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Liudvikas Tiškevičius (1748–1808)

1778-10-05 – 1778-11-14 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje maršalka

Pranciškus Ksaveras Chominskis (1745–1808)

1784-10-04 – 1784-11-13 seimo Gardine maršalka

Kazimieras Nestoras Sapiega (1757–1798)

1788-10-6 – 1792 05-29 paprastojo (ordinarinio) seimo Varšuvoje, dar žinomo kaip Ketverių metų seimas, maršalka

 

Literatūra
Avižonis Konstantinas. Bajorai valstybiniame Lietuvos gyvenime Vazų laikais. Roma, 1975, p. 126–129.
Konopczyński Władysław. Chronologia sejmów polskich 1493–1793. Kraków, 1948.
Rachuba Andrzej. Litewscy marszałkowie sejmów Rzeczypospolitej (1569–1793). Kultura parlamentarna epoki staropolskiej. Warszawa, 2013, s. 33–46.
Rachuba Andrzej. Wielkie Księstwo Litewskie w systemie parlamentarnym Rzeczypospolitej w latach 1569–1763. Warszawa, 2002, s. 179–180.

 

Parengė Žydrūnas Mačiukas