2015 m. rugsėjo 23 d. Mišri Seimo narių grupė susitiko su teisėja, nuo 2011 metų Kaišiadorių rajono apylinkės teismui vadovaujančia Edita Dambrauskiene, kurios kandidatūrą į generalinio prokuroro pareigas pasiūlė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip ir anksčiau į šį postą pretendavusio Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio, Seimo nariai jos klausė, kaip spręstų įsisenėjusias problemas, dėl kurių itin kritiško vertinimo susilaukė šių metų birželį iš prokuratūros vadovo pareigų atleistas Darius Valys.
Seimo narė Aurelija Stancikienė teiravosi, kokių veiksmų E. Dambrauskienė kaip prokuratūros vadovė imtųsi, kad išgyvendintų masiniu reiškiniu tapusį ikiteisminių tyrimų informacijos „nutekinimą“ žiniasklaidai. „Galime tik spėlioti, kokie vyksta sandėriai, tačiau faktas, kad prokuratūra nuolat peni žiniasklaidą informacija, sudarančia valstybės paslaptį. Kaip su tuo kovosite?“, – klausė A. Stancikienė, 2008-2012 m. Seimo kadencijos metu dalyvavusi Antikorupcijos komisijai tiriant, kas dienraščiui „Lietuvos rytas“ atskleidė informaciją apie banko „Snoras“ byloje teisėsaugos planuotus veiksmus ir ar to nepadarė aukšti Generalinės prokuratūros pareigūnai. Pastebėjusi, kad neteisėtas informacijos atskleidimas yra ne tik prokuratūros, bet ir kitų teisėsaugos institucijų problema, E. Dambrauskienė pažymėjo, kad kontrolę užtikrintų kiekvieno konkretaus atvejo tyrimas.
Seimo narys Povilas Urbšys prašė pretendentės pasisakyti, kaip ji vertina prezidentės D. Grybauskaitės veiksmus galimai darant įtaką bylai, kurioje jos patarėja Daiva Ulbinaitė kaltinta atskleidusi žiniasklaidai valstybės paslaptį: prokuratūrai pradėjus tyrimą valstybės vadovė viešai pareiškė pasitikinti įtariamąja, o pirmosios instancijos teismui paskelbus išteisinamąjį nuosprendį, iš karto vėl įdarbino ją atstove spaudai. „Negaliu komentuoti prezidentės pasisakymo ar patarėjos įdarbinimo, tai būtų politikavimas“, – atsakė E. Dambrauskienė. Seimo nariai į tai reagavo pastabomis, kad šis klausimas kandidatei buvo pateiktas, nes būtinybė užtikrinti teisėsaugos institucijų ir teismų nepriklausomumą yra esminė problema. Paklausta, kaip vertina valstybinį kaltinimą palaikančio prokuroro Ginto Ivanausko sprendimą pateikti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui kasacinį skundą dėl D. Ulbinaitės išteisinimo, E. Dambrauskienė teigė vertinanti jį pozityviai. „Tai rodo, kad prokuroro nepaveikė prezidentės komentaras, jis atliko veiksmą, kurį laiko būtinu žinodamas bylos medžiagą“, – sakė ji.
Klausinėjama apie precedento anksčiau neturėjusią situaciją, kai šių metų gegužę Teisėjų taryba nepritarė D. Grybauskaitės siūlymui skirti E. Dambrauskienę Vilniaus apygardos teismo teisėja, pretendentė į prokuratūros vadovus sakė tiksliai nepamenanti, kurią vietą –19-tą ar 20-tą vietą – užėmė po reitingavimo Pretendentų į teisėjus atrankos komisijoje, bet pabrėžė iki šiol nežinanti Teisėjų tarybos sprendimą nulėmusių argumentų, nes vis dar nėra paskelbtas nutarimas, kuriame jie turėtų būti išdėstyti.
Seimo narys Audrius Nakas klausė, ar E. Dambrauskienės vadovaujama prokuratūra imtųsi tirti rezonansines politinės korupcijos bylas, kurios pradėtos Valstybės kontrolei pateikus audito išvadas apie galimą dešimčių milijonų litų valstybės biudžeto lėšų iššvaistymą ar pasisavinimą vykdant projektą „Vilnius-Europos kultūros sostinė 2009“, statant Nacionalinį stadioną ar rekonstruojant Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatro scenos įrangą, tačiau vėliau buvo prokuratūros nutrauktos. „Milijonai dingo, bet kaltų nėra. Ar pradėsite savo darbą nuo tokių reikšmingų dalykų, ar nuo vidinių prokuratūros pertvarkų?“, – teiravosi Seimo narys. „Būtų neteisinga visą dėmesį sutelkti į kelias rezonansines bylas, reikia atlikti ir nerezonansinius, tačiau atskiriems piliečiams svarbius tyrimus, ir pertvarkas, kurių laukia pareigūnai. Žinoma, rezonansinės bylos sulauktų ypatingo dėmesio, bet kaip teisininkė išvadas drįsčiau daryti tik susipažinusi su jų medžiaga“, – atsakė E. Dambrauskienė.
Atsakydama į Seimo narės Rimos Baškienės klausimą, ji paneigė bet kokias galimas sąsajas su įmone „Imortalis“ ir kitomis, skandalingai išgarsėjusiomis Vilniaus Šnipiškių rajono gaisrų istorijose, o Šiaulių krašto žmonėms gerai žinomoje kontraversiškos reputacijos bendrovėje „Senasis dvaras“ sakė dirbusi vos tris mėnesius, kol vaikams sulaukus dvejų metų ieškojosi nuolatinio darbo.
Seimo narys Remigijus Ačas klausė, ar kandidatės darbo patirtis leis jai tinkamai organizuoti prokuratūros darbą ir spręsti problemas, nes nuo „Gali susidaryti įspūdis, lyg kariuomenės vadu paskirtume civilioką. Ar jausitės savo rogėse, ar nebūsite svetimkūnis?“, – klausė R. Ačas.
© Seimo kanceliarija |
|