2014 m. vasario 18 d. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas surengė bendrą posėdį su Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) savivaldai aktualiems socialiniams klausimams aptarti. Posėdyje dalyvavę savivaldybių atstovai supažindino komiteto narius su esama padėtimi savivaldybėse. Susitikime pagrindinis dėmesys skirtas problemoms dėl perėjimo nuo institucinės globos prie paslaugų teikimo bendruomenėje, globos įstaigų licencijavimo, socialinių paslaugų teikimo ir jų finansavimo, antrojo laipsnio valstybinių pensijų suteikimo 5 ir daugiau vaikų išauginusioms ir gerai išauklėjusioms motinoms, viešųjų darbų organizavimo, vaikų dienos centrų finansavimo ir kitiems aktualiems klausimams.

Nuotraukose: Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis su Lietuvos savivaldybių asociacija (Komiteto biuro nuotr.)
Kartu su savivaldybių bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais svarstyta, kaip būtų galima spręsti susidariusias problemas, aptarta teisės aktų tobulinimo galimybė.
Posėdyje tiek komiteto nariai, tiek savivaldybių atstovai išsakė nuogąstavimus dėl socialinės globos licencijavimo, nes apie 15 proc. socialinės globos įstaigų dar nėra tinkamai pasirengę šiam procesui. Pasak LSA atstovų, dažnai finansavimo stoka šioms įstaigoms trukdo atitikti licencijavimo reikalavimus, pasitaiko, kad dėl šių reikalavimų stabdomas naujų šeimynų steigimasis. Vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, nuo 2015 m. sausio 1 d. licencijos socialinei globai socialinės globos įstaigoje arba asmens namuose teikti, bus privalomos. Licencija išduodama įvertinus pagrindinius ir išmatuojamus kriterijus, susijusius su socialinės globos namų personalo skaičiumi ir struktūra, gyvenamųjų kambarių plotu tenkančiu vienam gyventojui, higienos patalpų skaičiumi, saugumo užtikrinimu, personalo išsilavinimu ir kvalifikacija. 
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktais duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia 435 socialinės globos įstaigos, iki š. m. vasario 1 d. licencijavimo sistemoje užsiregistravo 114 įstaigų, išduota 48 licencijos. Šiuo metu apie 300 įstaigų atitinka arba turi nežymius neatitikimus licencijavimo sąlygoms, tačiau apie 70 įstaigų turi žymius neatitikimus reikalavimams, tai sudaro 15 proc. visų įstaigų.
Komitetas nusprendė vykdyti nuolatinę priežiūrą, kaip vyksta pasirengimas licencijavimui, siekiant, kad šio proceso metu nenukentėtų socialinės globos paslaugas gaunantys asmenys.
Parengė
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro
patarėja Asta Dolmantienė, tel. (85) 2396822