2014 metai 

EN

2014-04-09 Socialinių reikalų ir darbo komitete – valstybinių šalpų ir paramos mirties atveju klausimai


 

2014 m. balandžio 9 d. posėdžiavęs Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Seimo nario Edvardo Žakario pasiūlymus patobulintam Valstybinių šalpos išmokų įstatymo 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-244(2).

Šiuo metu galiojančio Valstybinių šalpos išmokų įstatymo 15 straipsnio 1 punktas numato, kad teisę gauti šalpos kompensaciją turi tėvai (įtėviai), kurie iki 1995 m. sausio 1 d. ne mažiau kaip 10 metų slaugė namuose vaikus invalidus arba vaikus, pripažintus I ar II grupės invalidais nuo vaikystės arba tapusius I ar II grupės invalidais iki 18 metų. Įstatymo projektu 10 metų terminas yra sutrumpinamas iki 8 metų.

Siūloma įstatymo įsigaliojimo data – 2015 m. sausio 1 d.

Posėdyje bendru sutarimu pritarta Paramos mirties atveju įstatymo pataisoms (Nr. XIIP-1308), kuriomis tobulinamas teisinis reguliavimas, sprendžiant laidojimo pašalpos skyrimo praktinio įgyvendinimo problemą tais atvejais, kai Lietuvos Respublikos gyventojų registre nėra duomenų apie mirusio asmens deklaruotą gyvenamąją vietą.

Pasitaiko atvejų, kai mirusių asmenų gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota dėl tam tikrų objektyvių aplinkybių, tokių kaip senatvė, sveikatos sutrikimai, ligos, ankstyva kūdikio mirtis ir pan. Todėl siūloma nustatyti teisinį pagrindą skirti laidojimo pašalpą, kai vaikas gimė gyvas, tačiau mirė nesukakęs 3 mėnesių ir jo gyvenamoji vieta teisės aktų nustatyta tvarka nebuvo deklaruota Lietuvos Respublikoje. Taip pat nustatyti teisinį pagrindą savivaldybės tarybos nustatyta tvarka iš savivaldybės biudžeto lėšų skirti laidojimo pašalpą tais atvejais, kai mirusio asmens gyvenamoji vieta teisės aktų nustatyta tvarka nebuvo deklaruota Lietuvos Respublikoje.

Be to, į subjektų, kuriems mirus yra mokama laidojimo pašalpa, ratą siūloma įtraukti naują tikslinę grupę – trečiųjų šalių darbuotojus. Tuomet būtų sudarytos vienodos sąlygos su valstybės narės piliečiais gauti paramą mirties atveju ir būtų užtikrintas Europos Sąjungos teisės aktų suderinamumas su nacionaline teise.

Jei Seime bus pritarta šioms pataisoms, jos turėtų įsigalioti nuo 2014 m. liepos 1 d.

Atsižvelgiant į savivaldybių pateiktą informaciją, 2012 metais laidojimo pašalpa išmokėta 40,2 tūkst. asmenų, per 2013 metų I pusmetį – 21,8 tūkst. asmenų. Pažymėtina, kad 2012 metais apie 120 asmenų, o per 2013 metų I pusmetį – apie 100 asmenų laidojimo pašalpa nebuvo išmokėta dėl to, kad mirusiojo asmens gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota, nors iki mirties šie asmenys gyveno Lietuvos Respublikoje.

 

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija, tel. Nr. (85) 2396822

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ