2014 metai 

EN

Komiteto pirmininkės K. Miškinienės sveikinimo kalba konferencijos “Vaiko teisių apsaugos pasiekimai: iššūkiai ir galimybės“ dalyviams


 

Gerbiami konferencijos dalyviai, svečiai, organizatoriai,

 

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vardu nuoširdžiai sveikinu Jus visus, susirinkusius aptarti vaikų teisių apsaugos klausimus, pasidalinti gerąja patirtimi ir kartu ieškoti sėkmingiausių sprendimų vardan vaikų interesų.

Džiugu, jog ši konferencija sutampa su gražia sukaktimi – Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 25-erių metų jubiliejumi. Lietuva 1995 metais ratifikavus Konvenciją prisiėmė įsipareigojimus įgyvendinti  šios Konvencijos nuostatas. Ir tai yra vienas didžiausių indėlių į vaikų teisių apsaugą ir jų gerovės užtikrinimą, kurį Lietuva prisiėmė.

Per šį laikotarpį, ratifikavus Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją, Lietuvoje nuveikta daug darbų jos užtikrinimui ir geresnio vaikų gyvenimo kūrimui. Aišku turime ir problemų, nuolat ieškome geriausių sprendimų. Konferencijos metu Lietuvos situacija vaikų teisių apsaugos srityje Jums bus išsamiai pristatyta.

Šiandien man apmaudu Jums pranešti, kad per 25 metų laikotarpį Lietuvoje ženkliai sumažėjo vaikų gimstamumas: 1989 metais viršijęs 55 tūkstančius gimusių vaikų skaičius, pernai nesiekė ir 30 tūkstančių.

Gimstamumo mažėjimas, tuo pačiu ir demografinės situacijos blogėjimas, sukelia daug sudėtingų problemų valstybėje, turi skaudžių socialinių – ekonominių pasekmių. Todėl Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vis daugiau dėmesio skiria šeimos gerovės ir vaiko teisių apsaugos politikos įgyvendinimui.

Mūsų valstybėje kiekvienos Savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyrius kartu su socialiniais darbuotojais ir kitomis tarnybomis daug dėmesio skiria socialinės rizikos šeimoms ir juose augantiems  vaikams. Turiu pasidžiaugti, kad šio nuoseklaus komandinio darbo dėka pastaraisiais metais šių šeimų skaičius mažėja. Deja, apskaitoje  mes vis dar turime apie10 tūkst. socialinės rizikos šeimų, kuriose auga apie 20 tūkst. vaikų. 2013 m. vaikai, augantys socialinės rizikos šeimose, sudarė 3,8 % visų šalyje gyvenančių vaikų.

 

Teigiamų poslinkių vaiko gerovės srityje tikimės naujuoju ES paramos laikotarpiu, kur numatoma daugiau lėšų skirti bendruomeninių paslaugų plėtrai, pereinant nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų, siekiant, kad būtų dirbama su kiekviena pagalbos reikalinga šeima ir vaiku, kad kuo mažiau vaikų patektų į vaikų globos institucijas, daugiau dėmesio būtų skiriama prevenciniam darbui.

Man tenka apgailestauti, kad smurto atvejų prieš vaikus skaičius mūsų šalyje nemažėja. 2013 m. buvo gauti 1 454 pranešimai apie smurtą prieš vaikus, tai maždaug dešimtadaliu daugiau nei 2012 m. Pusė (49 proc.) nuskriaustų vaikų patyrė fizinį smurtą, 45 procentai – psichologinį ir 6 procentai – seksualinį smurtą. Labai džiaugiuosi, kad šioje Konferencijoje ypač daug dėmesio bus skirta šiai problemai aptarti.

Džiaugiuosi, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo naują redakciją, kuria tobulinamas vaiko teisių apsaugos sistemos teisinis reguliavimas, siekiant užtikrinti vaiko teisių apsaugą ir vaiko visapusiškai raidai saugią aplinką. Čia ypatingas dėmesys skiriamas vaiko teisei būti apsaugotam nuo visų smurto formų, siekiama apsaugoti vaiką nuo žalingos socialinės aplinkos, jos įtakos ir pasekmių. Rengiamo įstatymo nuostatos buvo glaudžiai derinamos su Vaiko teisių konvencijos nuostatoms. Šį įstatymą numatome svarstyti šioje  Seimo rudens sesijoje.

Akivaizdu, kad dar daug ką turime nuveikti, siekiant vaikų gerovės, geriausių vaiko teisių ir teisėtų interesų užtikrinimo. O geriausių rezultatų galime siekti sutelkiant visų, kuriems svarbi vaiko gerovė, pastangas, – drauge įvardijant opiausias vaikų problemas.

Neabejoju, jog ši konferencija bus dar vienas postūmis siekiant bendro tikslo – išugdyti atsakingą, aktyvią, sąžiningą, teises išmanančią, savo ir kitų žmonių teises gerbiančią bei ginančią vaiko asmenybę.

Noriu tarti didelį AČIŪ visiems, čia susirinkusiems, savo darbu, įgūdžiais, patirtimi, širdies šiluma besistengiantiems prisidėti prie vaikų gerovės kūrimo. Linkiu įdomios, turiningos ir konstruktyvios konferencijos bei didelės sėkmės ir vaisingų rezultatų prasmingame Jūsų darbe.

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ