2015 

EN

2015-01-13


LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŠVIETIMO, MOKSLO IR KULTŪROS KOMITETAS

POSĖDŽIO PROTOKOLAS

 

2015-01-13 Nr. 106-P-1

Vilnius

 

Posėdis įvyko 2015-01-13, 12.30  val.

Posėdžio pirmininkė – A. Pitrėnienė

Posėdžio sekretorės – J. Antanavičienė, A. Slančiauskaitė  

Posėdyje dalyvavo: Komiteto nariai: Audronė Pitrėnienė, Edvardas Žakaris, Rima Baškienė Larisa Dmitrijeva, Arimantas Dumčius, Vytautas Juozapaitis, Orinta Leiputė, Jaroslav Narkevič, Gintaras Steponavičius, Valentinas Stundys, Algirdas Vaclovas Patackas, Aleksandras Zeltinis; Komiteto biuro vedėjas Kęstutis Kaminskas, patarėja Justina Paukštė, padėjėjos Janina Antanavičienė, Agnė Slančiauskaitė (1 priedas).

 

            Darbotvarkė

1.     Dėl Europos Komisijos 2015 m. darbo programos

2.     Dėl 2015 m. Metinės augimo apžvalgos

3.     Dėl Vyriausybės išvados pateikimo dėl Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 2, 19, 22, 27, 31, 32, 33, 34, 34(1), 47, 48 straipsnių pakeitimo ir 40(2) straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto XIIP-2106(2)

4.     Dėl Seimo nario V. Juozapaičio komandiruotės į Rusijos Federaciją

5.     Dėl diskusijos Valstybinės kalbos įstatymo 20- mečio proga

6.     Dėl tarptautinės konferencijos „Lietuvos mokslo žurnalai: kiekybė ir kokybė“ organizavimo

 

 

1.     SVARSTYTA. Dėl Europos Komisijos 2015 m. darbo programos (2 priedas)

Skaitmeninės rinkos paketas

NUTARTA. Įvertinęs Europos Komisijos komunikate Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2015 m. Komisijos darbo programa“ pateiktus pasiūlymus, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas atitikimą subsidiarumo principui įvertins gavęs dokumentų tekstus ir siūlo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetams šiuos teisės aktus priskirti aktualių kategorijoms, atitinkamai paskiriant Komiteto narius, atsakingus už dalyvavimą pozicijos rengimo ir derinimo procese:

Komiteto siūlomas dokumento aktualumo įvertinimas – aktualus.

Balsavimo rezultatai. Bendru sutarimu „už“.

Komiteto išvada pateikiama Seimo Europos reikalų komitetui.

 

2.     SVARSTYTA. Dėl 2015 m. Metinės augimo apžvalgos (3 priedas)

NUTARTA:

1. Konstatuoti, kad nėra galimo prieštaravimo subsidiarumo principui.

2.     Pritarti Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 2014-12-16 pozicijai POZ.

Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos pozicija POZ-769  (2014-12-16)

 

Atsižvelgiant į silpną ES ir euro zonos ūkio atsigavimą ir didelį nedarbo lygį, manome, kad EK investicijų plano pasiūlymai gali turėti teigiamą poveikį ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui. Dėl atskirų EK plano dalių:

 

Pirma, teigiamai vertiname tai, kad konkretus pasiūlymas dėl Europos strateginių investicijų fondas (ESIF) yra paremtas inovatyviomis finansinėmis priemonėmis, kurios gali kurti pridėtinę vertę ir multiplikuoti bazinių investicijų poveikį kelis kartus. Tačiau pažymime, kad tokio fondo sėkmė priklausys ne tik nuo numatyto viešųjų lėšų pasitelkimo garantijoms, bet ir nuo galimybių pritraukti privačias lėšas investiciniams projektams. Taip pat pažymime, kad pasiūlymų dėl ESIF funkcionavimo kontekste svarbu užtikrinti, kad ES biudžeto lėšų mobilizavimas garantijoms nekeltų grėsmės pirminiams ES biudžeto programų tikslams ir jų įgyvendinimui, ypač atsižvelgiant į tai, kad ne visi VN įgyvendinami projektai gali būti komerciškai patrauklūs, bet tuo pačiu yra strategiškai svarbūs ir kuria ES pridėtinę vertę. Būtina pabrėžti tokių projektų svarbą ir laikytis pozicijos, jog ESIF steigimas neturėtų neigiamos įtakos iš CEF energetikos fondo finansuojamiems ir potencialiai finansuotiems komerciškai nepatraukliems energetikos projektams. Be to turi būti neužmirštamas ir socialinis aspektas. Taip pat atsižvelgiant į tai, kad 2014-2020 m. ES sanglaudos fondų strateginiai dokumentai, kurie apibrėžia pagrindines Lietuvos investavimo kryptis ateinantiems 7 metams,  yra neseniai patvirtinti, tikimės, kad naujojo finansinio instrumento sukūrimas dirbtinai neskatins minėtų dokumentų  peržiūros ir poreikio juos keisti. Atitinkamai nustatytiems prioritetams yra paskirstytos ES sanglaudos fondų lėšos, kurios neturėtų būti įskaičiuojamos formuojant ES garantiją (16 mlrd. eurų) iš ES biudžeto.

 

Antra, pabrėžiame, kad bus svarbu tinkamai apibrėžti ekonominius kriterijus pagal kuriuos bus atrenkami ekonomiškai svarbiausi Europinės reikšmės projektai, į kuriuos bus nukreipti ESIF pajėgumai.

 

Trečia, pritariame EK pasiūlymui, kad investicijų reguliacinės aplinkos gerinimas ES turi būti integrali plano dalis. Verslo aplinkos gerinimas ir Vieningos rinkos tolesnė integracija, apimant paslaugų ir tinklų infrastruktūros sektorius yra būtina.

 

Pritariame, kad VN turėtų toliau vykdyti struktūrines reformas, mažinant susidariusius makroekonominius disbalansus. Palankiai vertiname bendrosios rinkos atspindėjimą apžvalgoje kaip vieną svarbiausių struktūrinių reformų. Būtina toliau dėti pastangas verslo aplinkos gerinimui ir bendrosios rinkos tolesnei integracijai, apimant paslaugų ir tinklų infrastruktūros sektorius, siekiant optimaliai išnaudoti vidaus rinkos suteikiamus privalumus ir ekonomikos augimo potencialą. Be to, labai svarbu stiprinti energetinę nepriklausomybę bei skatinti ir didinti investicijas į mokslinių tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir inovacijas, tarp jų atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo ir energetinio efektyvumo didinimo technologijas, o taip pat kitas konkurencingumą skatinančias priemones. Pritariame nuostatoms toliau modernizuoti socialinės apsaugos sistemas, tęsti pensijų reformas. Lietuvai svarbu išsaugoti pensijų bei socialinės apsaugos sistemų veiksmingumą, ypač socialinės atskirties mažinimo ir kovos su skurdu kontekste. Lietuvai taip pat svarbu užtikrinti ryšį tarp socialinės pagalbos ir aktyvinimo priemonių. Teikiame prioritetą toms priemonėms, kurias įgyvendinant sprendžiamos ir užimtumo, ir socialinės problemos, sudarančios sąlygas spartesniam ekonomikos augimui.

 

Pritariame, kad VN turi ir toliau laikytis atsakingos fiskalinės politikos siekiant valdžios sektoriaus finansų tvarumo ilguoju laikotarpiu ir skirti didesnį dėmesį viešųjų išlaidų kokybei.

 

Teigiamai vertiname sekančių metų Europos semestro grafike pateiktas naujoves:

- Pakoreguotą dvišalių susitikimų grafiką ir sumažinant jų skaičių iki 2 kartų per metus (gruodį ir balandį).

- Bendro analitinio dokumento pateikimą 2 mėnesiais anksčiau – kovo mėn. Manome, kad tai užtikrins kokybiškesnį 2015 m. Komisijos rekomendacijų parengimą ir aptarimą Taryboje;

Bet manome, kad VN taikomų ataskaitų teikimo reikalavimų supaprastinimas turėtų pasireikšti supaprastintomis nacionalinių reformų programų rengimo gairėmis.

Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu „už“.

Komiteto paskirtas pranešėjas A. Zeltinis.

Komiteto išvada pateikiama Seimo Europos reikalų komitetui.

 

3.             SVARSTYTA. Dėl Vyriausybės išvados pateikimo dėl Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 2, 19, 22, 27, 31, 32, 33, 34, 34(1), 47, 48 straipsnių pakeitimo ir 40(2) straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto XIIP-2106(2)

 

NUTARTA. Siūlyti Seimo valdybai prašyti pateikti Vyriausybės išvadą dėl Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 2, 19, 22, 27, 31, 32, 33, 34, 34(1), 47, 48 straipsnių pakeitimo ir 40(2) straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto XIIP-2106(2).

Balsavimo rezultatai. 8 - už; 1 - prieš; 1 – susilaikė.

 

4.             SVARSTYTA. Dėl Seimo nario V. Juozapaičio komandiruotės į Rusijos Federaciją (4 priedas).

NUTARTA. Pritarti Seimo nario Vytauto JUOZAPAIČIO komandiruotei į Sovetską (Tilžė, RUSIJOS FEDERACIJA) 2015 m. vasario 15-16 dienomis dalyvauti šventiniame Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjime.

 

5.             SVARSTYTA. Dėl diskusijos Valstybinės kalbos įstatymo 20- mečio proga (5 priedas).

NUTARTA. Pritarti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyvai 2015 m. vasario 5 d. organizuoti Seime diskusiją Valstybinės kalbos įstatymo 20- mečio proga.

 

6.             SVARSTYTA. Dėl tarptautinės konferencijos „Lietuvos mokslo žurnalai: kiekybė ir kokybė“ organizavimo (6 priedas).

NUTARTA. Pritarti Lietuvos mokslo periodikos iniciatyvai 2015 m. kovo 18 d. organizuoti Seime tarptautinę mokslo konferenciją „Lietuvos mokslo žurnalai: kiekybė ir kokybė“.

 

 

 

 

Posėdžio pirmininkė                                                                    Audronė Pitrėnienė

 

 

 

Posėdžio sekretorės                               Janina Antanavičienė                  Agnė Slančiauskaitė       

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ