2012-2013 m. 

EN

Aplinkos apsaugos komitetas svarsto: VALSTYBĖS PARAMOS BŪSTUI ĮSIGYTI AR IŠSINUOMOTI IR DAUGIABUČIAMS NAMAMS ATNAUJINTI (MODERNIZUOTI) ĮSTATYMO 2 STRAIPSNIO PAPILDYMO, 13 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO, 15 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTĄ NR. XIIP-434


 

Projekto rengimą paskatinusios priežastys:

Projektas parengtas siekiant užtikrinti Šešioliktosios Vyriausybės 2012–2016 metų programos, kuriai Seimas pritarė 2012-12-13 nutarimu Nr. XII-51, nuostatų būsto energinio efektyvumo didinimo srityje įgyvendinimą, skatinant savivaldybių iniciatyvą rengti ir įgyvendinti daugiabučių namų energinio efektyvumo didinimo programas ir sudaryti lankstesnes sąlygas įgyvendinti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektus.

Projekto tikslai ir uždaviniai:

1. Siūloma atsisakyti keičiamame įstatyme D pastato energinio naudingumo klasei nustatyto konkretaus energijos suvartojimo dydžio, kadangi 2010 m. gegužės 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2010/31/ES dėl pastatų energinio naudingumo (OL 2010 L 153, p. 13) nustatytas siekis sumažinti 20 % energijos suvartojimą pastatuose nuo esamo stovio, paliekant valstybėms narėms nustatyti minimalius reikalavimus. Todėl detalizuotos šilumos energijos sąnaudos (110-145 kWh/m2 per metus) pagal klases yra perteklinis, netikslus ir neatitinka realių energijos taupymo galimybių.

2. Siekiant sumažinti butų ir kitų patalpų savininkų finansinę naštą, siūloma nustatyti, kad atnaujinimo (modernizavimo) projekto parengimo, jo įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės išlaidos valstybės biudžeto lėšomis būtų ne tik kompensuojamos, bet ir apmokamos už faktiškai suteiktas paslaugas. Šis pakeitimas palengvins savininkų apsisprendimą dalyvauti modernizavimo procese, nereikalaus pradinių investicijų, dėl patirtų minėtų išlaidų savininkams nereikės laukti valstybės paramos lėšų kol bus įgyvendintas projektas.

3. Siekiant nustatyti lankstesnes papildomos valstybės paramos, teikiamos Klimato kaitos specialiosios programos lėšomis, teikimo sąlygas bei atsižvelgiant į ribotas šios programos finansavimo ir joje numatytų lėšų naudojimo galimybes, įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad ši papildoma valstybės parama būtų teikiama ne didesniu kaip 25 procentų dydžiu (kompensuojant išlaidas, susijusias su Vyriausybės nustatytų energinį efektyvumą didinančių priemonių įgyvendinimu), pavedant Vyriausybei nustatyti konkretų valstybės paramos teikimo dydį ir šios paramos teikimo terminus.

4. Įvertinus savivaldybių finansines galimybes, Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad valstybės biudžeto lėšomis, skirtomis Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programai finansuoti, būtų padengiamos atnaujinimo (modernizavimo) išlaidos, tenkančios savivaldybių gyvenamosioms patalpoms. Toks siūlymas sudarytų palankias sąlygas savivaldybėms dalyvauti atnaujinimo (modernizavimo) procese ir iš jų biudžetų nepareikalautų papildomų lėšų. Pažymėtina, kad iki 1993 m. pastatytų daugiabučių namų, kuriuose didžioji dalis gyvenamųjų patalpų nuosavybės teise priklauso savivaldybėms, nėra daug, todėl savivaldybių priimami sprendimai dėl šių namų atnaujinimo (modernizavimo) neturės didelės įtakos atnaujinimo (modernizavimo) procese.

5. Siekiant paspartinti atnaujinimo (modernizavimo) tempus ir atsižvelgiant į Įstatymo projektu siūlomus valstybės paramos teikimo atnaujinimo (modernizavimo) projektams parengti pasikeitimus, siūloma patikslinti atnaujinimo (modernizavimo) projekto ar jo dalies parengimo išlaidų padengimą savivaldybėms ar jų paskirtiems savivaldybių programų administratoriams ir bendrojo naudojimo objektų valdytojams šiuos projektus parengusiems savo iniciatyva.

6. Siekiant supaprastinti butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo priėmimą ir tinkamą jo įforminimą, projektu siūloma pavesti Vyriausybės įgaliotai institucijai patvirtinti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) protokolo pavyzdinę formą ir kt.

 

Įstatymo projekto rengėjas – Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

 

Pasiūlymų ir pastabų laukiame iki 2013-05-03.

 

Pasiūlymus ir pastabas siųskite adresu:

Aplinkos apsaugos komitetas

Lietuvos Respublikos Seimas

Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

El. paštas [email protected]

Faksas (8 5) 239 6379

 

Seimo posėdžių sekretoriatas

Lietuvos Respublikos Seimas

Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

El. paštas [email protected]

Faksas (8 5) 239 6279

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ