2015 m.  

EN

Seimo Antikorupcijos komisija paskatino pažvelgti į vadovėlių leidybos procesą per didinamąjį stiklą


 

2015 m. gegužės 6 d. Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje nepritarta Švietimo įstatymo Nr. I-1489 40 ir 70 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui (Nr. XIIP-2848 http://www3.lrs.lt/pls/inter/dokpaieska.showdoc_l?p_id=1018345&p_tr2=2), pagal kurį siūloma numatyti, kad švietimo ir mokslo ministras tvirtintų vadovėlių ir mokymo priemonių atitikties teisės aktams rengimo priežiūros tvarkos aprašą.

 

Posėdžio metu atkreiptas dėmesys į vadovėlių leidybos procesą ir galimas korupcijos apraiškas jame, pradedant nuo teisinio reglamentavimo iniciatyvų ir baigiant viešųjų pirkimų vykdymu.

 

Seimo Antikorupcijos komisija iš anksto kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą su prašymu įvertinti Švietimo įstatymo pakeitimo projektą antikorupciniu požiūriu.

 

Specialiųjų tyrimų tarnyba pritarė Seimo Teisės departamento pastabėjimui, kad vertinant projekto aiškinamajame rašte išdėstytus projekto tikslus, projekto nuostata dėl įpareigojimo švietimo ir mokslo ministrui tvirtinti vadovėlių ir mokymo priemonių rengimo priežiūros tvarkos aprašą, neužtikrina projektu siekiamų tikslų įgyvendinimo, nes formuluotės „rengimo priežiūra“ turinys nesuponuoja švietimo ir mokslo ministrui jokių konkrečių imperatyvų, kuriais jis turėtų vadovautis, tvirtindamas tokį aprašą.

 

 Posėdžio metu Specialiųjų tyrimų tarnyba įsipareigojo plačiau išanalizuoti vadovėlių leidybos teisinį reglamentavimą antikorupciniu požiūriu ir nustatyti galimus korupcinius ryšius.

 

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovo Rimanto Jokimaičio teigimu, ministerijai nėra aiškios šio pakeitimo inicijavimo priežastys, o siūlomas pakeitimas yra perteklinis, nes ir pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą švietimo ir mokslo ministras turi teisę reglamentuoti vadovėlių ir mokymo priemonių atitikties teisės aktams rengimo priežiūros tvarką.

 

Rimantui Jokimaičiui pritarė ir komisijos posėdyje dalyvavęs Prezidentės patarėjas Šarūnas Narbutas.

 

Komisijos posėdžio metu atkreiptas dėmesys į vadovėlių leidybos rinkoje išnykusią konkurenciją, nes šią rinką iš esmės valdo dvi vieno savininko kontroliuojamos įmonės. Tačiau nepaisant Vyriausybės programoje nustatyto siekio stabdyti vadovėlių leidyklų monopolijas, teisinio reglamentavimo iniciatyvos siūlo visai kitus žingsnius ir prieštarauja Vyriausybės deklaruotiems tikslams.

 

 

Komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, tel. (8 5) 239 6640




© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ