2015 m. liepos 1 d. Švietimo ir mokslo ministerija įpareigota per 3 mėnesius patobulinti vadovėlių turinio vertinimo ir įsigijimo procesą reglamentuojančius teisės aktus pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktus pasiūlymus.
Pokyčių vadovėlių turinio vertinimo ir įsigijimo srityje iniciatorė - Seimo Antikorupcijos komisija, atkreipusi dėmesį į vadovėlių leidybos procesą ir galimas korupcijos apraiškas jame. Po komisijos posėdžio Specialiųjų tyrimų tarnyba įsipareigojo įvertinti vadovėlių turinio vertinimo ir įsigijimo procesą reglamentuojančius teisės aktus antikorupciniu požiūriu.
Vertinimo metu paaiškėjo, kad Švietimo ir mokslo ministro patvirtintame Bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių ir mokymo priemonių atitikties teisės aktams įvertinimo ir aprūpinimo jais tvarkos apraše nėra numatyta mechanizmo, leidžiančio įvertinti, ar įsigytas vadovėlis yra tinkamo turinio.
Negana to, Bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių turinio vertinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Ugdymo plėtotės centro direktoriaus įsakymu, neužtikrina, kad vadovėlio vertinimą atliktų nesuinteresuotas vertintojas, t. y. neužkerta kelio vertinimą atlikti artimam vadovėlio rengėjo giminaičiui, vadovėlį rengusios įmonės darbuotojui ar net pačiam vadovėlio rengėjui.
Seimo Antikorupcijos komisijai pateiktais Specialiųjų tyrimų tarnybos duomenimis, vadovėlių turinio vertintojų sąraše yra asmenų, kurie iki šiol dirba Lietuvoje veikiančiose leidyklose, leidžiančiose vadovėlius. Didelė dalis vadovėlių vertintojų patys yra vadovėlių autoriai ir recenzentai, todėl gali palaikyti ryšį su leidyklomis bei jų darbuotojais ir nedirbdami leidyklose.
„Komisija, vykdydama parlamentinę kontrolę, stebės, kaip įgyvendinamos pateiktos rekomendacijos, - teigė Vitalijus Gailius, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, - sieksime pokyčių, kad vadovėlių turinio vertinimo ir įsigijimo procesas taptų skaidrus ir užtikrintų, kad būtų mokomasi iš geriausios kokybės vadovėlių, labiausiai atitinkančių mokinių poreikius.“
Komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, tel. (8 5) 239 6640.