2015 metai 

EN

2015-04-15 Socialinių reikalų ir darbo komitete aptarta neįgaliųjų užimtumo situacija


 

Balandžio 15 d. posėdyje Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarstė parlamentinės kontrolės klausimą dėl neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje. Komitetas nusprendė iš savo narių sudaryti neformalią darbo grupę neįgaliųjų užimtumo skatinimo klausimui kompleksiškai spręsti (joje aptarti ir neįgaliųjų įdarbinimo kvotų įtvirtinimo galimybę). Taip pat pasiūlė Vyriausybei per mėnesį informuoti komitetą apie tai, kokių priemonių imtasi ankstesniems komiteto pasiūlymams dėl neįgaliųjų užimtumo didinimo įgyvendinti ir parengti bei iki 2015 m. spalio 1 d. Seimui pateikti įstatymų projektus, kuriais būtų patobulinta neįgaliųjų užimtumo skatinimo sistema.

Tiek komitetas, tiek posėdyje dalyvavę ir aktyviai diskutavę socialinių įmonių ir neįgaliųjų asociacijų atstovai sutarė, kad veikianti neįgaliųjų užimtumo rėmimo sistema yra gana brangi ir neefektyvi. Didžiausią susirūpinimą posėdžio dalyviai išreiškė dėl palyginti mažo neįgaliųjų užimtumo. Dirba tik 28 proc. darbingo amžiaus neįgalių asmenų (ES vidurkis yra beveik du kartus didesnis). Darbo biržoje registruota tik kiek daugiau nei 11 tūkst. neįgaliųjų. Be to, socialinių įmonių 5100 neįgalių darbuotojų (11 proc. visų dirbančių neįgaliųjų) daugumai nustatytas 30-40 proc. darbingumo lygis (buvusi II invalidumo grupė), nors prieš dešimt metų priimtu Socialinių įmonių įstatymu pirmiausia siekta paskatinti dirbti tuos asmenis, kuriems nustatytas 0-40 proc. darbingumo lygis (buvusi I ir II invalidumo grupės). Profesinė reabilitacija kritikuota dėl brangumo ir neefektyvumo, nes po profesinės reabilitacijos darbo rinkoje integruojasi palyginus nedaug neįgaliųjų, o profesinės reabilitacijos centrų rengiami asmenys neatitinka darbdavių lūkesčių. Po profesinės reabilitacijos įsidarbinę neįgalieji retai dirba ilgiau nei pusę metų.

Posėdyje taip pat aptarta neįgaliųjų įdarbinimo kvotų įtvirtinimo galimybė kaip viena iš priemonių neįgaliųjų užimtumui skatinti. Ši sistema taikoma daugumoje Europos valstybių. Išskiriami trys kvotų sistemos modeliai: rekomendacinis, numatantis sankcijas (baudas) privalomasis ir nenumatantis sankcijų (baudų) privalomasis.

Neįgaliųjų užimtumą atviroje darbo rinkoje valstybė remia subsidijuodama įdarbinimą, darbo vietų steigimą ir remdama savarankišką užimtumą. Socialinėms įmonėms valstybė skiria kelių rūšių pagalbą (subsidija darbo užmokesčiui, darbo vietoms įsteigti/pritaikyti ir kita).

 

 

Parengė

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro patarėja Dalia Alekejūnienė, tel. Nr. (85) 239 6776, dalia.aleksejuniene@lrs.lt

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ