Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės sveikinimo kalba COSAC posėdyje


2013 m. spalio 28 d. pranešimas VIR

 

Gerbiamieji svečiai, kolegos parlamentarai, ponios ir ponai,

labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi turėdama galimybę pasveikinti Jus visus, susirinkusius Lietuvos Respublikos Seime. Lietuvai tenka didžiulė garbė surengti jubiliejinį, istorinį – 50-ąjį COSAC posėdį.

Kaip Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė noriu Jūsų atsiprašyti, kad šiandien mūsų pasveikinti neatvyko Lietuvos Respublikos Prezidentė, tai buvo numatyta, taigi, nuoširdžiai atsiprašau.

Šis jubiliejinis COSAC posėdis vyksta  dar vienos svarbios sukakties išvakarėse. Lapkričio 1-ąją sukanka 20 metų nuo Mastrichto sutarties įsigaliojimo. Ši sutartis buvo labai svarbus žingsnis, padėjęs kurti vieningą Europą. Sveikinu Jus visus su šia visai Europai svarbia sukaktimi!

Kaip nei vienam parlamentui iki šiol, Lietuvos Respublikos Seimui teko atsakomybė jau surengti net tris Europos Sąjungos tarpparlamentines konferencijas.

Rugsėjo mėnesio pradžioje įvyko trečioji tarpparlamentinė Europos Sąjungos užsienio ir saugumo politikos bei saugumo ir gynybos politikos konferencija.

Konferencija vyko itin jautriu laikotarpiu, kai sprendėsi tarptautinės bendruomenės atsakas į cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje bei artėjant labai svarbiam Rytų partnerystės viršūnių susitikimui, įvyksiančiam lapkričio  pabaigoje Vilniuje.

Vos kiek daugiau nei prieš savaitę pasibaigė ir inauguracinis Tarpparlamentinės Europos Sąjungos ekonomikos ir finansų valdysenos konferencijos, įsteigtos pagal Fiskalinės sutarties 13-ąjį straipsnį, posėdis.

Konferencijos metu vyko gyvybingos diskusijos dėl to, koks turėtų būti šios konferencijos tikslas ir  vaidmuo. Nors galutinio sprendimo svarbiais praktiniais ir politiniais konferencijos veikimo klausimais bendro sutarimo pasiekti nepavyko, tačiau tikimės, kad buvo padėtas tvirtas pagrindas tolesniam šios konferencijos veikimui ir sėkmingam darbui ateityje.

Gerbiamieji kolegos, ponios ir ponai,

Kitaip nei jau minėtos  tarpparlamentinės konferencijos, COSAC  turi gilias veikimo tradicijas ir yra įsitvirtinusi kaip pagrindinė tarpparlamentinė konferencija, suburianti parlamentarus iš visos Europos.

Ypač vertinu COSAC indėlį stiprinant demokratinį  teisėtumą ir atskaitomumą Europos Sąjungoje, skatinant aktyvesnį  nacionalinių parlamentų vaidmenį Europos Sąjungos sprendimų priėmimo procese bei stiprinant nacionalinių parlamentų ir Europos Parlamento bendradarbiavimą. Mano giliu įsitikinimu, COSAC vaidina be galo svarbų vaidmenį užtikrinant nuolatinį efektyvų tarpinstitucinį dialogą Europos Sąjungoje tarp  nacionalinio  ir Sąjungos lygmens.

Todėl aš tikiuosi, kad COSAC  plėtosis ir stiprins savo pozicijas  Europos Sąjungos sąrangoje. Viliuosi, kad mums pavyks dar efektyviau išnaudoti Lisabonos sutarties Protokolo Nr. 1 10-ajame straipsnyje numatytas galimybes, išplėtoti  gilesnį bendradarbiavimą tarp nacionalinių parlamentų, Europos Parlamento ir kitų Europos Sąjungos institucijų. 

Beje, pirmą kartą COSAC posėdžių istorijoje, rytoj, aktualiausiais Europos Sąjungos darbotvarkės klausimais susirinks diskutuoti moterys parlamentarės. Tai nepaprastai svarbu.  Ketinama  įsteigti COSAC moterų forumą, kuris sieks skatinti aktyvesnį moterų parlamentarių bendradarbiavimą ir dalyvavimą  priimant  svarbius Europos Sąjungai sprendimus.

Ir šiandieną, matydama šioje salėje daug moterų, noriu Jus, atvykusias čia, pas mus, į Lietuvą, pasveikinti ir rytoj mes turėsime tikrai, manau, gerą diskusiją.

Idėja steigti tokį moterų forumą gimė mūsų susitikime su Prancūzijos Respublikos Senato pirmininko pavaduotoja ponia Bariza Kijari šių metų liepą, Paryžiuje, kuomet mes, kaip pirmininkaujančios Europos Sąjungos Tarybai valstybės parlamento atstovai, viešėjome Prancūzijos Senate ir pristatėme Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos  Tarybai  parlamentinį matmenį.

Tad gerbiamieji kolegos, leiskite man Jus dar kartą pasveikinti Lietuvos Respublikos Seime ir palinkėti Jums įdomių, į priekį vedančių diskusijų bei surasti geriausius sprendimus savo valstybių ir visos Europos piliečiams.

Malonios viešnagės Vilniuje.

Lauksime Jūsų sugrįžtant į Lietuvą!

Dėkoju už dėmesį.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ