2013 m. gruodžio 17 d.
Gerbiami konferencijos dalyviai, svečiai,
Be žurnalistų mes gyventume informaciniame vakuume. Žurnalistika – tai nesibaigiantis žinių ir naujienų srautas, kurį reikia suvaldyti ir suprantamai pateikti visuomenei. Pripažinkime, žurnalisto duona nėra lengva. Reikia sugebėti ne tik valdyti plunksną, bet ir būti bendraujančiu, imliu, sąžiningu.
Manau, kad pilietinė žiniasklaida yra profesionali žiniasklaida. Tačiau, ar šiandien žiniasklaida visada yra ištikima savo misijai – profesionaliai informuoti apie tai, kas vyksta mūsų gyvenime, ginti visuomenės interesus, skatinti žmones kritiškai mąstyti ir laisvai kalbėti apie tai, kas svarbiausia?
Sutikite, su šia misija kartais prasilenkiama. Labai norėtųsi, kad bulvarinė žiniasklaida neužgožtų rimtų žinių, tikslios ir objektyvios informacijos.
Norint teisingai orientuoti visuomenę, nešališkai atspindėti tikrovę, pirmiausia būtina vadovautis nepriklausomumo, objektyvumo ir teisingumo principais.
Pilietiškai atsakinga žurnalistika turėtų skelbti tiesą, likti ištikima piliečiams, privalėtų visada patikrinti informaciją ir atsiriboti nuo tų, kurie nori papirkti ir primesti savo tiesą.
Geriausias priešnuodis tendencingai žurnalistai – mąstyti ir gebėti atsirinkti brukamą informaciją.
Tačiau, ar visuomenė šių dienų skubėjime ir žinių gausoje visada sugeba tai padaryti? Manau, kad žiniasklaidos atstovai turėtų patys jausti didesnę atsakomybę skelbiant informaciją.
Šiandien žiniasklaida ne visada objektyvi, ji tampa labiau kriminalinė ir siekianti konfrontacijos, paviršutiniškai dažniau piešianti neigiamą gyvenimo pusę, labiau nei teigiamą. Neretai nuošaly lieka optimistiniai pavyzdžiai, išradingų asmenybių gyvenimai ir gilios filosofinės mintys. Manau, kad tokį paviršutiniškumą formuoja beprotiškas šio laikmečio tempas, konkurencija, siekis uždirbti lengviausiu keliu. Net žanrų žiniasklaidoje beveik nebeliko.
Žiniasklaidos jėga didžiulė – šalia, kitų dalykų ir nuo jos priklauso, kokią visuomenę formuojame. Turime suvokti, kad istorine prasme žiniasklaida išlieka kaip labai svarbus praeities dokumentas. Ką paliksime savo vaikams – rietenas, daug juodos spalvos, kriminalinių įvykių apžvalgą? Tai nebus objektyvu. Gyvenime yra daug gėrio ir grožio. Kodėl, siekiant išlaikyti pusiausvyrą, dažniau nepapasakoti apie šviesesnius dalykus?
Noriu palinkėti visiems šiandien čia susirinkusiems skatinti siekti orios žiniasklaidos, raginti jaunus žurnalistus atsirinkti ir kritiškai vertinti informaciją.
Baigdama, visiems konferencijos dalyviams noriu palinkėti įdomių diskusijų. Ačiū už dėmesį.