Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės kalba, pasakyta 23-iųjų Medininkų tragedijos metinių minėjime prie Medininkų memorialo


2014 m. liepos 31 d. pranešimas VIR

 

„Mielieji Medininkų žudynių aukų artimieji ir visi čia susirinkusieji,

dvidešimt trečius metus gedime ir kasmet liepos 31-ąją susiburiame čia, Medininkų pasienio poste, nulenkti galvas prieš žuvusius septynis Lietuvos didvyrius.

1991 metais liepos 31-ąją šioje vietoje buvo įvykdytas kraupus nusikaltimas žmoniškumui.

Tą dieną prieš 23-ejus metus Lietuvą apskriejo kraupi žinia, kad naktį Medininkų pasienio kontrolės poste šaltakraujiškai nužudyti septyni savo pareigas ėję pareigūnai: greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ policininkai – Mindaugas Balavakas ir Algimantas Juozakas, Kelių policijos valdybos policininkai – Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas, Vilniaus muitinės inspektoriai – Antanas Musteikis ir Stanislovas Orlavičius.

Ričardas Rabavičius nuo šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2-ąją. Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti ir šiandien jis čia, su mumis.

 

 

Seimo kanceliarijos (aut. Olga Posaškova) nuotr.

 

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę Sovietų Sąjungos vadovybė iškėlė užduotį suskaldyti ir destabilizuoti Lietuvos valstybę. Užpuolimai buvo vykdomi daugelyje vietų: apšaudomi pasieniečių autobusai, deginami postų pastatai, naikinami dokumentai, plėšoma Lietuvos valstybės vėliava, sužeidžiami beginkliai Lietuvos pareigūnai.

Tačiau su šiais vyrais buvo susidorota pačiu žiauriausiu būdu jiems einant tarnybą, darbo vietose. Liko amžinas skausmas jų šeimoms ir artimiesiems.

Pagerbkime žuvusiuosius tylos minute.

Šeimos, į darbą išlydėjusios vyrus, net neįtarė, kad brangius jiems žmones mato paskutinį kartą, kad jie daugiau niekada nebepravers savo namų durų. Kai kurie iš jų tada dar buvo labai jauni – dvidešimtmečiai, trisdešimtmečiai. Gyvenimas tik prasidėjęs, galbūt turėjo didelių planų, gražių svajonių, kiti šioje Žemėje našlaičiais paliko mažučius vaikus ir ilgesingas jų akis, turbūt dar ilgai laukusias grįžtančių tėčių.

Iki ašarų sujaudino, kai išgirdau, jog ūgtelėjusi Antano dukrelė ėmė rengtis panašiais drabužiais, kokius dirbdamas muitininku dėvėjo tėtis, ir net kaklaraištį pasirišdavo.

Tačiau žuvę čia, Medininkų pasienio poste, vyrai greičiausiai gerai suvokė, kad jų pasirinkimas tarnauti vos atgimusiai, dar gležnai Lietuvai, kur pasienio tarnybos tik ėmė kurtis, buvo ne tik garbingas, bet ir labai pavojingas.

 

Seimo kanceliarijos (aut. Olga Posaškova) nuotr.

 

Generalinė prokuratūra Medininkų žudynių bylą tyrė dvidešimt dvejus metus. Praėjusiais metais ikiteisminis tyrimas dėl Medininkuose įvykdyto nusikaltimo žmoniškumui buvo baigtas, ir byla perduota teismui.

Tačiau tiesa iki galo nėra aiški, ir nusikaltimo vykdytojai iki šiol nenubausti. Rusija, kurios piliečiai yra įtariamieji, juos išduodant neteikia pagalbos. Bet neturime nuleisti rankų ir palikti žudikų ramybėje, nors žinant dabartinę geopolitinę situaciją užduotis Lietuvai vykdyti teisingumą tampa dar sudėtingesnė.

Viltis ir atkaklumas turi būti stipresni už visas kliūtis. Šiam nusikaltimui senaties termino nėra. Pamynusieji žmoniškumą, tikiu, sulauks atpildo.“





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ