Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės įžanginis žodis Kauno ir Šiaulių getų sunaikinimo 70-ąsias metinių paminėjime


2014 m. rugsėjo 23 d. pranešimas VIR

 

„Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, gerbiamieji signatarai, šio posėdžio svečiai, Lietuvos žydų bendruomenės nariai,

ši diena, rugsėjo 23-ioji, Lietuvos kalendoriuose jau daugelį metų yra paženklinta atminimo dienos žyme. Ji skirta Lietuvos žydų genocidui, kurio metu buvo sunaikinta didžioji dauguma skaitlingos prieškarinės Lietuvos žydų bendruomenės narių.

Išlikę gyvi Lietuvos žydų bendruomenės nariai iki šiol su nenusakomu sielvartu prisimena savo motinas, tėvus, vaikus, gimines, draugus, kaimynus, ėjusius pasitikti mirties.

Vilniaus žydai buvo šaudomi Paneriuose, Kauno žydai – IX forte, Šiaulių – Kužių apylinkėse. Šiais metais pažymime Kauno ir Šiaulių getų sunaikinimo 70-ąsias metines. Tai buvo jau beveik paskutinieji 1941 metais prasidėjusios didžiosios žydų tragedijos Lietuvoje akordai.

Iš trisdešimties tūkstančių karo pradžioje Kaune gyvenusių žydų 1944 metų vasarą beliko nepilnas tūkstantis, o iš šešių su puse tūkstančio Šiaulių žydų gyvųjų išliko apie 500 žmonių.

Iš viso buvo sunaikinta beveik 200 tūkst. arba 90 proc. visų Lietuvos žydų.

Pagerbkime žuvusiųjų atminimą tylos minute.

 

Seimo kanceliarijos (aut. Ilona Šilenkova) nuotr.

 

Šiandien ne tik  prisimename ir atiduodame pagarbą žuvusiesiems. Šiandien kaip ir kasmet kartojame pamoką – tai niekada neturi būti pamiršta, tai niekada neturi pasikartoti.

Turime viltingai pažvelgti į ateitį, atsikratyti suvokimo stereotipų ir prietarų, sugriauti netolerancijos sieną, turime žinoti ir suprasti žydų bendruomenės, o kartu – ir Lietuvos istoriją.

Kauno, Šiaulių ir Vilniaus žydų bendruomenių gyvenimo 1941–1944 metais aprašymui skirta jau ne viena Lietuvoje ir užsienyje išleista knyga. Visai neseniai JAV išleista karo metais rašyta Kauno geto policijos istorija. O štai vakar Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro departamento direktorius, mokslų daktaras Arūnas Bubnys Lietuvos žydų bendruomenei pristatė savo naują leidinį „Kauno geto istorija“.

Dabar Lietuvoje gyvena 37 Kauno geto gyvenimo skonį patyrę žmonės, kuriems pasisekė 1941 metų spalio 28 dienos didžiosios gyvenimo arba mirties akcijos metu. Dar kelios dešimtys buvusių Kauno geto gyventojų gyvena Izraelyje, Kanadoje, JAV, Australijoje. Malonu, kad keletas jų dalyvauja šios dienos posėdyje. Vienas jų – Lietuvos buvusių geto ir koncentracijos  lagerių kalinių draugijos pirmininkas Tobijas Jafetas.

Daugelis holokaustą išgyvenusių žmonių yra garbaus amžiaus – aštuoniasdešimties, devyniasdešimties ir daugiau metų. Todėl suprantama, kad dėl sveikatos ar kitų kliūčių ne visi gali šiandien čia dalyvauti. Tačiau ne vieno išlikusio, baisumus patyrusio žmogaus nuostatos gali būti geras optimizmo ir vitališkumo pavyzdys.“





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ