Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės kalba konferencijoje „Psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija bendrojo ugdymo institucijose“


2014 m. lapkričio 12 d. pranešimas VIR

 

Gerbiamieji konferencijos dalyviai ir svečiai,

nuoširdžiai sveikinu į šią svarbią konferenciją susirinkusius atsakingų institucijų ir švietimo atstovus, mokslininkus, medikus bei įvairių sričių specialistus, dirbančius psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos srityse. Džiugu pasveikinti Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro narius, atvykusius pasidalinti patirtimi bei įžvalgomis.

Lietuvos Respublikos Seimas 2014 metus paskelbė Vaikų sveikatos metais, tuo skatindamas dar daugiau dėmesio skirti vaikų sveikatos ir jų ugdymo problemoms spręsti. Vaikai ir jaunuoliai šiandien yra jautriausia ir pažeidžiamiausia visuomenės dalis. Jų sveikatą ir bendrą raidos procesą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali paveikti negrįžtamai. Todėl svarbu sutelkti bendras institucijų, mokymo įstaigų ir kompetentingų specialistų pastangas tam, kad vaikų sveikos gyvensenos įgūdžių, naudingų įpročių ir sveikatos kultūros vertybių formavimui būtų skirtas kuo didesnis dėmesys.

 

Seimo kanceliarijos (aut. – O.Posaškova) nuotr.

 

 

Anot profesoriaus Valdo Prunskaus, parašiusio monografiją apie socialines vertybes ir jų pasirinkimą, į vertybes galime žiūrėti kaip į kelio ženklus, kurie padeda visuomenei ir individui susiorientuoti socialinio gyvenimo kelyje. Vertybės, kaip ir kelio ženklai, turi reikšmę tik tiems, kurie juos atpažįsta, pripažįsta ir įsipareigoja jų laikytis, suprasdami, jog tai padės saugiau ir greičiau pasiekti tikslą. Tai labai svarbu, kalbant apie mūsų vaikus ir mūsų jaunąją kartą. Ne atsitraukimas nuo vertybių, o tų vertybių puoselėjimas gali būti tuo pagrindu, kuris sulaikys jaunus žmones, vaikus nuo alkoholio ir psichotropinių medžiagų vartojimo arba ypač skausmingos šių dienų rykštės – narkomanijos.

Vakar per televizijos naujienų laidą išgirdau, kad į ligoninę atvežti 7–9 metų vaikai, apsinuodiję psichotropinėmis medžiagomis. Tai tikrai baisu. Galbūt šis atvejis vienetinis, bet faktas, kad kažkoks žmogus tas medžiagas padavė, pameluodamas, kad čia vaistai nuo gripo, rodo, kad taip pasielgta tikslingai, siekiant įtraukti vaikus į jam pelną nešiantį narkomanijos liūną.

Itin svarbu pažymėti, kad tie pinigai, uždirbami kitų žmonių laimės, sveikatos, šeimų gerovės sąskaita, yra kruvini pinigai. Pinigai, neatnešiantys laimės tiems, kurie juos susikrovė. Mes turime labai aiškiai kalbėti ne tik apie žalą, bet ir apie žmones, kurie ją daro ir skatina. Tai – nusikalstama veikla, bet nubausti vien teisme yra per mažai. Visuomenė turi sudaryti nepakantumo atmosferą šiems žmonės, ir tai yra viena iš prevencijos priemonių.

Tikiu, kad jūs konferencijoje iškelsite daug klausimų, pasidalinsite didžiule savo patirtimi, apsikeisite nuomonėmis. Man, kaip Seimo Pirmininkei, labai aktualu mūsų jaunoji karta. Pirmiausia, mes visomis priemonėmis turime užkirsti kelią, kad šių medžiagų vartojimas nepatektų į mokyklas, į kitas jaunimo pramogų vietas. Antraip mūsų laukia sunki kova su pasekmėmis. Jūs geriau nei aš žinote, kad žmogus, įtrauktas į tą liūną (ar tai būtų alkoholis, ar kitos medžiagos), izoliuojasi, svarbiausiu tikslu jam tampa gauti tą svaiginančią medžiagą, kad gerai jaustųsi. Jam nebelieka jokių vertybių, aplinka ir šeima tampa nesvarbios. Su tokiomis pasekmėmis kovoti yra kur kas sunkiau, negu visas jėgas skirti prevencinei kovai. Šiame kontekste, manyčiau, dar ne viskas padaryta, ir turime dar labai daug ką nuveikti būtent prevencijai, užkardymui užtikrinti. Man, kaip mamai, tai yra labai aktualu. Manyčiau, kad ir kiekvienam iš čia sėdinčiųjų tai yra labai svarbi ir skausminga tema.

Linkiu konferencijos dalyviams sėkmės, taip pat noriu padėkoti organizatoriams už labai gerą, aktualią šių dienų temą. Tai bus dar vienas žingsnis į priekį, formuojant mūsų bendrą visuomenės nuomonę apie šią svarbią ir skausmingą problemą. Labai jums ačiū.

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ