Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės kalba Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Romualdo Ozolo laidotuvėse


2015 m. balandžio 9 d. pranešimas VIR­­­­­­

 

 

Gerbiamieji Velionio artimieji, kolegos ir visi susirinkusieji,

 

šiandien į paskutinę kelionę palydime brangų tėvą, vyrą, senelį, brolį, ištikimą bičiulį ir gerbiamą bendražygį ROMUALDĄ OZOLĄ.

Filosofas, pedagogas, politinis ir visuomenės veikėjas Romualdas Ozolas pagrįstai vadinamas vienu ryškiausių Lietuvos Atgimimo istorijos asmenybių ir politinių lyderių. Jis buvo vienas iš tų, kuriuose pati prigimtis užkoduoja laisvės geną. Geną, kuris atmeta melą ir savanaudiškumą. Tokie žmonės tampa tikraisiais istorijos kūrėjais, o jų išmintis ir įžvalgos neretai pralenkia savo laikmetį.

Romualdas Ozolas buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio Seimo Tarybos vicepirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras. Šeštojo ir Septintojo Seimų narys. Tapo pirmosios atkurtos nepriklausomos valstybės Vyriausybės vicepremjeru.

Kaip labai svarbų politinės asmenybės bruožą Romualdas Ozolas kėlė tikėjimą idėja. O tikėti, pasak jo, – reiškia mylėti ir aukotis. Šią tiesą jis begalę kartų patvirtino savo asmeniniu pavyzdžiu. Ir visais savo žingsniais bei sprendimais buvo Tautos atstovas, jos tapatybės saugotojas, Tautos savasties, būties ir orumo puoselėtojas.

Reikšminga Romualdo Ozolo dar jaunystėje pradėta redaktoriaus veikla. Atsakingos pareigos žurnalo „Kultūros barai“ redakcijoje, vėliau – darbas „Minties“ leidykloje. O didžiausias jo indėlis į visuomenės tautinės dvasios kėlimą – jo įsteigtas laikraštis „Atgimimas“, kurio vyriausiuoju redaktoriumi pats ir tapo.

Romualdas Ozolas sakė, kad „per gyvenimą žmogus padaro vieną tikrą darbą“. Jo VIENAS TIKRAS darbas buvo tarnystė LIETUVAI. O giluminis Tautos – savo šaknų – svarbos suvokimas ir įprasminimas buvo jo kryptingos ir nuoseklios veiklos pagrindas.

Gyvenimą Romualdas Ozolas suprato ir išnaudojo kaip unikalią duotybę. Duotybę kurti tai, kas padeda pamatą kitiems, ateinantiems kurti mūsų valstybės ateitį.

Pats savąjį gyvenimo kelią jis vertino kukliai, santūriai, kartais netgi kritiškai. Jis rašė:

„Aš daug kur klydau. Daug kur buvau nenuoseklus. Kai kur per kategoriškas. Ir panašiai. Bet visada gyvenau kartu su jumis, valgiau tą pačią duoną ir kvėpavau tą patį orą, o svarbiausia – dirbau kartu su jumis darbą, tokį pat kaip ir visi, juodą darbą, diena iš dienos, netgi dažnai be atostogų, ir į užsienius beveik neišvažiuodamas. Ir nieko, kaip ir visi, iš to darbo kolei kas neužgyvendamas, tik išgyvendamas. Bet buvau kartu. Ir tai yra nepakeičiama, kaip ir be skyrybų nugyventas gyvenimas. GYVENIMAS KARTU SU SAVO TAUTA.“

Tikiu, kad laikui nepavaldi Romualdo Ozolo išmintis ir jo darbai taps vertingu palikimu ateities kartoms. Jis buvo ir visada išliks žmogus autoritetas, vedlys, Gyvenimo Mokytojas iš didžiosios raidės. Mokytojas tikrosios žmogaus esmės ir vietos šiame pasaulyje.

Tegul mūsų visų nuoširdi paguoda lydi Velionio artimuosius šią sunkią netekties valandą, o stiprybės suteikia begalinė pagarba Išėjusiajam ir jo palikimas mums ir Lietuvai.

Noriu prisiminti Romualdo dienoraščiuose rastą trumpą mintį apie Nebūtį: „Ko tikrai ilgėsiuosi Ten – tai saulėtų ąžuolų.“

Šiandien mes visi, lenkdami galvas, žodžiais ir su jausmu širdyse, TAU sakome:

PATS ESI ĄŽUOLAS AMŽINYBĖS ŠVIESOJE IR MŪSŲ ATMINTYJE.

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ