Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės žodis Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos posėdžių atidaryme


 

 

Brangieji,

 

     labai malonu matyti jus čia, Lietuvos Respublikos Seime. Laikas labai greitai bėga. Atrodo, visai neseniai buvome susitikę.  Šiandien vėl turime galimybę  įvertinti  dar vieną etapą, ką  nuveikėme ir ką  planuojame atlikti ateityje.

     Pirmiausia, noriu pasidžiaugti, kad komisija reguliariai, nuosekliai ir kryptingai veikia jau dvidešimt metų. Esu įsitikinusi, kad kai kurie klausimai sėkmingai juda į priekį. Kai kurie – dar tebėra diskusijų lygmenyje. Manau, kad šiuose posėdžiuose  bus aptarti aktualūs  klausimai dėl dvigubos pilietybės.  Be abejo, jūsų prioritetinis siekis yra burti po visą pasaulį išsibarsčiusius lietuvius ir jiems atstovauti. Tai yra labai reikšminga mums – ir kaip tautai, ir kaip valstybei.

     Manau, kad šiandien komisijos laukia esminis iššūkis. Tai – iššūkis atsinaujinti. Visų pirma todėl, kad nuo tada, kai prieš du dešimtmečius buvo įkurta ši komisija, pasaulis labai pasikeitė. Pasikeitė ir Lietuva. Išaugo migracijos mastai, keitėsi lietuvių migracijos traukos taškai, vyko ir pačių bendruomenių vidaus pokyčiai.

     Džiaugiuosi, kad šiandien turime išaugusias ir labai stiprias lietuvių bendruomenes Anglijoje, Airijoje, Norvegijoje ir Vokietijoje. Jų yra ir kitose šalyse. Man su Seimo delegacija lankantis Pietų Korėjoje, labai nustebome, kai į susitikimą atėjo apie keturiasdešimt ten gyvenančių lietuvių.

     Tai rodo lietuvių norą išlaikyti ryšius su gimtuoju kraštu, dalyvauti Lietuvos gyvenime. Todėl tikslinga iškelti klausimą, kodėl kai kurios iš užsienyje aktyviai veikiančių lietuvių bendruomenių iki šiol neturi savo atstovų šioje komisijoje.

    Gyvename nuostabiu laiku, kai inovacijos ir modernios technologijos nutiesia bendradarbiavimo tiltus į tolimiausius pasaulio kampelius. Turime visas galimybes susivienyti bei dirbti išvien – ir esantys čia, ir gyvenantys užsienio šalyse. Nes tik viso pasaulio lietuvių vienybė yra garantas išlikti mūsų tautinei tapatybei, mūsų kultūrai, mūsų kalbai. O visavertis dialogas tarp gyvenančiųjų  svetur ir čia, Lietuvoje, apie tai, kas svarbu, kas rūpi, kuo gyvename, yra kasdienė būtinybė.

     Todėl manau, kad komisijos komunikacijos pobūdis bei darbo organizavimo principai turi po truputį iš esmės keistis. Svarbu ieškoti daugiau tiesioginio kontakto su visomis lietuvių bendruomenėmis, skatinti aktyvesnį jų įsitraukimą į komisijos veiklą bei diskusijas įvairiais klausimais.

     Darbo vizitų metu tenka bendrauti su iš Lietuvos išvykusiais lietuviais. Didelė dalis ten mokosi, kiti – ten  planuoja savo ateitį, kuria šeimas, neretai ir su užsienio piliečiais. Džiaugiuosi, kad svetur gyvenantieji mūsų tautiečiai moko lietuvių kalbos ne tik savo vaikus, bet ir  savo antrąsias puses ir siekia išlaikyti lietuvybę, puoselėdami šeimoje lietuviškas tradicijas. Tai yra labai svarbu.

     Dar kartą nuoširdžiai sveikinu jus Lietuvoje. Linkiu darbingų posėdžių, vertingų įžvalgų ir naudingų sprendimų, dar labiau sujungiančių visas pasaulio lietuvių bendruomenes. Iš visos širdies perduodu visiems lietuviams svetur šilčiausių  linkėjimų. Mes visuomet esame su jumis. Jūs visuomet esate su mumis. Nes mes esame viena tauta. Mes esame lietuviai.

     Labai jums ačiū. Sėkmės jūsų darbe.

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ