Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės sveikinimo kalba, atidengiant memorialinę lentą Gotlando komunikato 26-ųjų metinių minėjime Katamarsvike, Švedijoje


2015 m. rugpjūčio 21 d. pranešimas VIR

 

Gerbiamieji,

sveikinu jus Gotlande, vienoje didžiausių Baltijos jūros salų. Baltijos jūra – įspūdingas gamtos kūrinys. Mes grožimės jūra, jos galia bei didybe ir dažnai net nepagalvojame, kiek upių plukdo į ją savo vandenis. Kokia tai atkakli ir nesibaigianti, daugybės valandų ir kilometrų kelionė – per didžiausias kliūtis, sunkumus, pavojus. Į didžiausią tikslą – į savąją jūrą, kuriant jos gyvenimą, jos istoriją.

Kiekvienos tautos ir valstybės istorijoje yra įvykių, kurie iš esmės pakeičia tūkstančių ar net milijonų žmonių likimus, kai istorijos sūkuryje sprendžiami pagrindiniai laisvės, teisingumo, demokratijos, tautos išlikimo klausimai. 1990-ųjų kovo vienuoliktoji buvo būtent tokia diena. Svarbi, didinga, galinga dėl savo dvasios ir keliamo tikslo.

Kaip į jūrą įteka ne viena upė, taip į Kovo 11-ąją mus vedė ne vieno reikšmingo įvykio tėkmė. Vienas tokių – 1989 m. rugpjūčio 6 d. šioje Švedijos saloje pasirašytas Lietuvos ir išeivijos atstovų Gotlando komunikatas. Šis dokumentas padėjo tvirtus pagrindus Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimui 1990-aisiais.

Jūrai gyvybiškai svarbus upių nešamas vanduo, o Lietuvai buvo gyvybiškai svarbi laisvė. Toji laisvė buvo ne pavienių lietuvių troškimas. Tai buvo po visą pasaulį išsibarsčiusios mūsų tautos siekis. Juk ir pačiame Gotlando komunikate pabrėžiama, kad „visų pasaulio lietuvių gyvybinis tikslas yra nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimas“.

Tikiu, kad šiandien atidengiama memorialinė lenta taps objektu, kurį aplankyti bus svarbu kiekvienam šioje gražioje saloje apsilankiusiam lietuviui. Nes tik pažindami ir žinodami savo ištakas galėsime liudyti ir puoselėti ilgą bei atkaklią savo tautos kelionę į laisvės jūrą.

Dėkoju.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ