Kalbos 

EN

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės kalba tarptautinės konferencijos „Vartotojų ir verslininkų ginčų sprendimo alternatyvos“ dalyviams


2016 m. kovo 18 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gerbiamieji konferencijos dalyviai ir svečiai,

leiskite nuoširdžiai pasveikinti Jus, susirinkusius čia, Lietuvos Respublikos Seime. Šiandien aptarsite svarbią ir aktualią temą apie vartotojų ir verslininkų ginčų alternatyvas.

Visuomenėje plačiai vartojama sąvoka „vartotojas“ neatsiejama nuo diskusijų, kaip visapusiškai užtikrinti vartotojų teises. Vartotojų teisės – tai žmogaus teisių apsaugos sritis, tiesiogiai susijusi su kiekvienu žmogumi.

Noriu pasidžiaugti, kad Lietuvos teisinėje sistemoje ginant vartotojų teises nuveikta nemažai. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 46 straipsnyje nurodyta, kad valstybė yra įpareigojama ginti vartotojų teises įstatymu ir saugoti sąžiningos konkurencijos laisvę. 1994 metais Seimas priėmė Vartotojų teisių gynimo įstatymą. Vartotojų teises mūsų šalyje užtikrina ir daugybė kitų įstatymų. Įdiegus alternatyvių ginčų sprendimų sistemas, vartotojai ginami ir neteismine tvarka. Tačiau modernėjant prekių ir paslaugų rinkai teisių gynėjams kiekvieną dieną kyla vis naujų iššūkių.

Tai tapo ypač akivaizdu didelio Europos Sąjungos piliečių mobilumo ir elektroninės prekybos sąlygomis. Neretai susiklosto situacija, kai nebepakanka vartotojų interesus ginančių nacionalinės teisės normų. Šiandien jau Europos Sąjungos lygiu yra priimtos būtinos bendros priemonės, taikytinos skundams dėl tarpvalstybinių sandorių. Kaip jos veikia, kokių naujų iššūkių kyla sprendžiant vartotojų ginčus alternatyviai ir internetiniu būdu, manau, jūs išsamiai aptarsite šioje konferencijoje.

Mane džiugina vis akivaizdesnės tendencijos, kad šiandien vartojimą imame vertinti jau kitaip – atsisakome besaikio vartojimo įpročių ir pradedame orientuotis į aukštą prekių ir paslaugų kokybę. Plačios galimybės rinktis prekes ir paslaugas visoje Europos Sąjungoje be baimės būti apgautam turėtų kelti verslo konkurencingumą, kartu užtikrinti ir aukštus prekių bei paslaugų standartus. Todėl sveikintinos Europos Sąjungos iniciatyvos, kuriomis siekiama vartotojui suteikti saugumo jausmą.

Vos prieš kelias dienas, kovo 15-ąją, minėjome Pasaulinę vartotojų dieną, Europos Sąjungoje vadinamą Europos vartotojų diena. Šią dieną siekiama informuoti vartotojus apie jų teises ir jų gynimo būdus, atkreipti žiniasklaidos dėmesį į vartotojų teisių pažeidimus, paskatinti pačią visuomenę aktyviai įsitraukti į vartotojus ginančių organizacijų veiklą. Manau, kad šiuo renginiu dar labiau įprasminsite Vartotojų dieną. Linkiu Jums reikšmingų ir svarbių įžvalgų šioje konferencijoje!





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ