Gerbiamieji kolegos parlamentų pirmininkai, Baltijos Asamblėjos prezidente, viceprezidentai, gerbiamieji ministrai, ponios ir ponai,
man labai malonu pasveikinti Jus visus Lietuvos Respublikos Seime. Šiandien susirinkome jau į 34-ąją Baltijos Asamblėją. Ilgametė, sėkmingai plėtojama Baltijos Asamblėjos veikla rodo mūsų trijų valstybių ypatingus santykius, bendrą istorinę patirtį, kartu atliktus darbus ir siekį ateitį kurti drauge.
Noriu pabrėžti, kad per ketvirtį amžiaus Baltijos Asamblėja nuveikė daug reikšmingų darbų. Džiugu, kad daugelis ambicingų projektų yra įgyvendinti, kiti bus artimiausiu metu baigti. Tačiau labai greitai besikeičiantis pasaulis kasdien mums kelia vis naujus iššūkius, todėl kviečiu šiek tiek peržiūrėti Baltijos Asamblėjos prioritetus, tikslus ir uždavinius. Šiandien svarbiausia – mūsų žmonių, mūsų regiono ir visos Europos saugumas.
Daugėjant teroristinių išpuolių prieš taikius gyventojus, tampa akivaizdu, kad mūsų valstybės, Europa ir visas pasaulis susiduria su iššūkiu, kurį įveikti galime tik suvieniję savo jėgas, todėl privalome stiprinti Baltijos valstybių bendradarbiavimą, ypač saugumo ir gynybos srityse.
Mano nuomone, reaguojant į dabartinę geopolitinę situaciją, saugumo klausimams spręsti svarbesnio vaidmens turėtų imtis Baltijos Asamblėjos Teisės ir saugumo reikalų komitetas. Būtų racionalu ir reikalinga rengti daugiau posėdžių ne tik Baltijos Asamblėjos, bet ir parlamentiniais lygmenimis, bendraujant ir bendradarbiaujant nacionalinio saugumo komiteto lygmeniu. Bendra trijų Baltijos valstybių pozicija ir objektyvus trišalis pakitusios saugumo aplinkos vertinimas bus labai aktualus ir kitais metais vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Varšuvoje.
Taip pat noriu pabrėžti, kad ir toliau turime skirti tinkamą dėmesį Rytų partnerystės programų įgyvendinimui, įvairiapusei pagalbai Rytų partnerystės šalims. Nauji iššūkiai neturėtų užgožti nuoseklios mūsų politikos ir Ukrainos klausimu. Asmeniškai noriu dar kartą patvirtinti Lietuvos Respublikos Seimo ryžtą ir ryžtingą paramą nepriklausomai, taikiai ir klestinčiai Ukrainai, jos teritorijos vientisumui. Todėl kviečiu atsakingai skirti deramą dėmesį kryptingam Minsko susitarimų įgyvendinimui.
Vertinu Baltijos valstybių bendradarbiavimą įgyvendinant regioninius projektus energetikos ir transporto srityse. Čia taip pat turime kuo pasidžiaugti ir jau pasididžiuoti.
Įžvalgiai pasinaudojome galimybe sustiprinti Baltijos regiono energetinę nepriklausomybę, savarankiškai Lietuva įgyvendino Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą. Šiandien nekyla abejonių dėl šio terminalo svarbos ir teigiamo poveikio viso regiono energetiniam saugumui. Labai svarbu yra ir kiti mūsų bendri projektai. Privalome užtikrinti neatidėliotiną jų įgyvendinimą ir reikalingų teisės aktų pakeitimą, griežtai laikantis nustatytų terminų.
Ir čia jau mūsų pareiga, parlamentų pareiga, laiku ir kokybiškai parengti mums reikalingus įstatymus, kad mūsų Vyriausybės galėtų tęsti darbą.
Esu įsitikinusi, kad nūdienos geopolitinių pokyčių sąlygomis Baltijos valstybėms būtina skubiai imtis bendrų priemonių Baltijos energetikos rinkai atverti, visapusiškai integruojantis į Europos Sąjungos energetikos vidaus rinką.
Taip pat matau daug nepanaudoto bendradarbiavimo potencialo ir kitose srityse, pavyzdžiui, bendros eksporto rinkų paieškos, rinkodaros koordinavimo siekiant pritraukti turistų srautus ir panašiose srityse.
Brangūs kolegos,
atidarydama 34-ąją Baltijos Asamblėją, noriu labai aiškiai pasakyti – aš tikiu Baltijos Asamblėjos misijos svarba. Tikiu, kad esame tvirtai įsipareigoję kartu ieškoti bendrų sprendimų naujiems regiono iššūkiams ir problemoms spręsti.
Tegul trijų Baltijos valstybių santarvė ir bendradarbiavimas ir toliau būna grįsti sutarimu, pagarba ir vienybe.
Dėkoju.
© Seimo kanceliarija |
|