Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo LSDP frakcijos narė R. Šalaševičiūtė: „Skyrybų metu tėvų ginčus dėl vaikų galima išspręsti taikiai“


2016 m. birželio 29 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Vidutiniškai Lietuvoje per metus santuokas nutraukia 8000 šeimų, turinčių vaikus. Problemos kyla, kai skyrybų metu tėvai negali išspręsti ginčų dėl vaikų bei nustatyti jų gyvenamosios vietos. Dėl neaiškaus teisinio reguliavimo neretai vaikai tampa tėvų ginčų įkaitais.

„Lietuvoje lygiavertė tėvystė po skyrybų neretai yra komplikuota. Susiduriama su atvejais, kai vienas iš sutuoktinių, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, be antrojo sutikimo, išsiveža vaiką į užsienį, laikydamasis pozicijos, kad vaiko gyvenamosios vietos nustatymas su juo leidžia vienašališkai priimti tokį sprendimą. Dabar galiojančiame teisiniame reglamentavime kalbama tik apie vaikų auklėjimą, apie bendravimą nekalbama. Teisinio reglamentavimo netobulumas paskatino mane parengti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (CPK) net 11-os straipsnių pakeitimą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Žmogaus teisių komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Į užsienį išvežamų vaikų skaičius didėja. Šiandien nėra įtvirtintas reikalavimas gauti vieno iš tėvų sutikimą, išvežant vaiką į užsienį. CPK pakeitimais siekiama įtvirtinti reikalavimą, jei vaikas išvežamas gyventi nuolat, turi būti gautas rašytinis vieno iš tėvų sutikimas.

Lietuvoje bylinėjimasis teismuose užtrunka maždaug 300 dienų, kainuoja daugiau kaip 4000 eurų. Tuo tarpu taikaus ginčo būdu sprendžiamas ginčas trunka apie 30 dienų ir kainuoja apie 1000 eurų.

„Šiuo teisės aktų projektu siūloma ne tik aiškiau sureguliuoti esminius ginčus teismuose dėl vaiko, bet ir  skatinti tėvus spręsti ginčus taikiai, taikyti mediaciją. Mano praktikoje buvo atvejis, kuomet taikiai išspręsti ginčą pavyko per du susitikimus. Niekas už tėvus geriau nežino, kas svarbiausia jų vaikui. Šiuo  metu turėdami tokią teisinę sistemą, kuomet tėvai nekaltinę vienas kito negali išsiskirti, ir sąlygoja konfliktų iššaukimą“, – įsitikinusi VšĮ biuro „Pactum“ vadovė, „Gelbėkime vaikus“  patarėja vaiko teisių apsaugos klausimais Odeta Intė.

Pasak Antstolių rūmų valdytojos  Dovilės Satkauskienės,  bylų, kai tenka priverstinai vykdyti neturtinio pobūdžio sprendimus dėl bendravimo su vaiku, gyvenamosios vietos nustatymo, vaiko perdavimo procesuose, ypač daug. Problemų kyla, kuomet vienas iš tėvų gyvena užsienyje. Dėl aiškaus reglamentavimo nebuvimo stringa procesai, reikia pasitelkti psichologus ir kitus specialistus, procesas pabrangsta, nukenčia vaiko interesai.

„Skyrybų proceso metu įkaitais tampa ne tik vaikai, bet ir psichologai, vaikų teisių apsaugos specialistai. Aiškus reglamentavimas, sprendžiant klausimą dėl gyvenamosios vietos keitimo, bendravimo tvarkos detalizavimas, patikslintas reglamentavimas, kuomet vaikas yra globojamas, taikus ginčo sprendimas padės apsaugoti vaikų, tėvų ir specialistų interesus“, – CPK pakeitimus apžvelgė Seimo narė R. Šalaševičiūtė.  

 

 

Daugiau informacijos:

Rimantė Šalaševičiūtė

 Seimo Žmogaus teisių komiteto narė

Tel.  8 698 42672





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ