Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo nario Valerijaus Simuliko pranešimas: Aplinkos ministerija turės paaiškinti dėl žiniasklaidoje paviešintų įtarimų


2016 m. liepos 1 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio mėnesį žiniasklaidoje pasirodė bent kelios publikacijos („Pavojingų atliekų versle – nešvarūs įtariamųjų ir teisėsaugos ryšiai“, „Žalvaris“: pavojingųjų atliekų tvarkymo kainos pasiekė dugną“, „Nesibaigiantys mūšiai dėl atliekų“ ir kitos), kuriose iškelti klausimai dėl galimai neskaidrios atliekų tvarkymo sistemos bei jos dalyvių veiklos, tačiau atsakingi Aplinkos ministerijos vadovai į tai nereagavo.

Seimo narys Valerijus Simulik kreipėsi į ministeriją prašydamas pateikti oficialų atsakymą ir išsamią informaciją dėl žiniasklaidoje paviešintų aplinkybių.

„Aplinkos ministerija atrenka įmones ir įrašo jas į specialų sąrašą, iš kurio įvairios gamintojų ir importuotojų organizacijos gali rinktis atliekų tvarkytojus. Šiame sąraše net kelerius metus figūravo nevienareikšmiškai pagarsėjusi bendrovė „Metrail“, tačiau valstybės institucijos neužkardė jau tada įtarimus kėlusios galimai neteisėtos veiklos. Dar daugiau rūpesčio kelia aplinkybė, kad nors šią bendrovę buvo bandyta griežtai bausti už TIPK* leidimo sąlygų pažeidimus, tačiau kita rinkoje veikianti atliekų tvarkytoja – „Atliekų tvarkymo centras“ – be TIPK leidimo dirbo dar ilgiau – net ketverius metus. Todėl prašau ministerijos vadovų pateikti aiškius atsakymus, kaip galėjo susidaryti tokia situacija ir visiškas kontrolės nebuvimas?“, – klausia Valerijus Simulik.

Nors atliekų tvarkytojai privalo savo veiklą vykdyti skaidriai ir skelbti informaciją apie atliekų tvarkymo metu susidarančias medžiagas, tačiau jau minėtas „Atliekų tvarkymo centras“ tokios informacijos visa apimtimi visuomenei nepateikia. Todėl Aplinkos ministerijos prašoma pateikti informaciją – kur šiuo metu yra bendrovės atliekų apdorojimo metu susidariusios liekanos (juodieji ir spalvotieji metalai, plastikai, paprastas ar televizorių ekranų stiklas, mediena) ar tokios pavojingos medžiagos kaip, pavyzdžiui, freonas – kur jos saugomos ar eksportuotos.

Žiniasklaidoje dėmesio susilaukė aplinkybė, kad vieno didžiausių atliekų tvarkytojo („Žalvario“) sandėliuose sukaupti didžiuliai kiekiai atskirų rūšių atliekų, o tokias atliekas turėjusio apdoroti „Atliekų tvarkymo centro“ ataskaitose informacijos apie alyvos, elektros ir elektronikos įrangą kaip tik trūksta.

Pasak Seimo nario, žiniasklaidoje iškelta abejonė dėl UAB „Atliekų tvarkymo centras“ savininkų galimai neteisėtų ryšių ir/ar veiklos praktikos su VšĮ „Gamintojų ir importuotojų asociacija“ ir VšĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų asociacija“, todėl Aplinkos ministerija turi išsamiai paaiškinti, ar šių nevyriausybinių organizacijų veikla buvo tikrinama ir kokie pažeidimai buvo nustatyti.

* TIPK leidimas – Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Valerijus Simulik,

tel. 8 698 42116.

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ