Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo narės G. Purvaneckienės pranešimas: Lietuvos PVO indeksas – stipraus tvarumo lygmens


2016 m. liepos 5 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Liepos 5 d. Seime įvykusioje Seimo narės dr. Giedrės Purvaneckienės spaudos konferencijoje „Pilietinės visuomenės organizacijų raida – iššūkiai Lietuvoje ir regione“ buvo pristatytas naujausias Lietuvos pilietinės visuomenės organizacijų (PVO) tvarumo indeksas.

PVO indekso tikslas – kokybinis lyginamasis NVO sektoriaus įvertinimas. Indekse sektorius analizuojamas pagal septynis kriterijus: teisinė aplinka, NVO organizaciniai gebėjimai, finansinis gyvybingumas, poveikio darymas viešajai politikai, viešoji nuomonė apie sektorių, paslaugų teikimas ir NVO infrastruktūra. Indeksas rengiamas jau 19 metų, o jo rengime dalyvauja 29 valstybės.

Spaudos konferencijoje Seimo narė G. Purvaneckienė pabrėžė, kad pilietiškumas turėtų būti suprantamas kaip naudojimasis teisėmis ir pareigomis, kurios yra susijusios su buvimu Lietuvos, tam tikro miesto, politinės partijos, nevyriausybinės organizacijos ar kito susivienijimo nariu. Pilietiškumas – tai įsipareigojimas ne tik prisiimti teises ir pareigas apibrėžtas tam tikrais įstatymais ar teisės aktais, kultūra, tačiau jis reiškia prisiimti netgi daugiau atsakomybės, nei tą įpareigoja įstatymai, pavyzdžiui, jei įstatymai neįpareigoja protestuoti piliečių prieš valdžią, kai ją netenkina sprendimai, tai pilietiškas žmogus vis tiek dalyvaus proteste, siekdamas, kad sprendimai būtų keičiami piliečių labui.

Lietuvos PVO indeksas skalėje nuo 1 iki 7 (1–3 stiprus tvarumas, 3–5 tvarumas vystosi, 5–7 vystymuisi trukdoma) 2015 metais buvo įvertintas 2,7, t. y. stipraus tvarumo lygmens, – įvardijo Seimo narė, kartu apgailestaudama, kad Lietuvoje to idealaus pilietiškumo pasiekti sunkiai sekasi.

Kaip pabrėžė Bendruomenių kaitos centro atstovė dr. Jolanta Blažytė, bendras indekso rodiklis keletą metų nekito. Tačiau praėjusiais metais gerėjo advokacijos ir paslaugų teikimo rodikliai. Tai lėmė aktyvus NVO tarybos startas ir galimybė teikti neformalaus ugdymo paslaugas.

Spaudos konferencijoje dalyvavusios NVO vaikams konfederacijos direktorė, Nacionalinės NVO tarybos pirmininko pavaduotoja Elena Urbonienė ir NVO teisės instituto direktorė Aurelija Olendraitė išreiškė susirūpinimą 2016 metų tendencijomis – blogėjančiu NVO finansavimu ir teisine aplinka, ypač tuo, kad valstybės sektorius vis dar nepažįsta NVO sektoriaus, nesupranta jo svarbos ir tai atsispindi naujuose įstatymų projektuose. „Įšaldytas“ NVO fondo įstatymo projektas, Lobistinės veiklos įstatymo projekte NVO neskiriamos nuo verslo struktūrų, nenorima pripažinti advokacijos termino, nors jis naudojamas tarptautiniuose dokumentuose apibrėžiant NVO veiklą. Taisykles, sukurtas biudžetininkams, bandoma taikyti ir NVO sektoriui. Antikonstituciniu pripažintas Vyriausybės nutarimas „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų atlyginimų skaičiavimo“ (Nr. 511) bei VTEK pozicija, kad jie gali svarstyti NVO darbuotojų „tarnybinę“ etiką.

Su 2015 m. Lietuvos pilietinės visuomenės organizacijų tvarumo indeksu galite susipažinti viešai: http://www.bkcentras.lt/files/download/06ae1a2eff8f773 .

 

Kontaktams:

Seimo narės dr. Giedrės Purvaneckienės padėjėjas

Artūras Rudomanskis

Mob.  8 612 01 192, el. p. [email protected]

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ