Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo nario L. Balsio pranešimas: „Atliekų krize Vilniuje gali būti bandoma paankstinti deginimo gamyklos sostinėje statybas“


2016 m. rugsėjo 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio nuomone, šiuo metu Vilniuje prasidėjusi atliekų krizė, kai sostinės mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamykla nepriima vežėjų vežamų atliekų, gali būti sukurta dirbtinai tam, kad sostinėje būtų paankstintos atliekų deginimo gamyklos statybos.

„Kyla klausimas, kaip pradėjusi veikti gamykla, gali neįvertinti to, jog neturės kur dėti po rūšiavimo liekančių, tik deginimui tinkančių atliekų? Statant MBA buvo pabrėžiama, kad gamyklose bus pakankamai vietos tokių atliekų sandėliavimui. MBA operatorės, bendrovės „Energesman“ vienašališkas nusprendimas nepriimti iš vežėjų atliekų man yra panašus į lobistines spaudimo priemones, kad kuo greičiau būtų pastatyta Vilniuje suplanuota atliekų deginimo gamykla“, – sakė L. Balsys.

Pasak Seimo nario, pagal Europos Sąjungos rekomendacijas ir žiedinės ekonomikos koncepciją, visoje ES daugiau atliekų turės būti perdirbta, nei vežama į sąvartyną ar deginama.

„Lietuva privalės laikytis šių reikalavimų, o tai reiškia, kad pastatytoms didelės galios gamykloms paprasčiausiai nebus ką deginti ir joms teks importuoti šiukšles. Klaipėdoje jau veikianti atliekų deginimo gamykla įgavo teisę gabentis deginimui skirtas atliekas iš visos Lietuvos, tačiau ir jų jai dažnai nepakanka. Atliekos – tai mūsų problema, kurią reikia spręsti pačiu optimaliausiu ir pigiausiu būdu: pirmiausia – rūšiavimas, paskui – perdirbimas, o deginimas turėtų būti paskutinė priemonė. Deja, pas mus ateina gudruoliai, kurie nori daryti pinigus, o kai kurie, galimai verslo įtakoje esantys politikai, uoliai padeda. Mano manymu, atliekų deginimo gamyklos projektas siekiamas įgyvendinti tik dėl to, kad būtų „įsisavintos“ maždaug 100 milijonų eurų siekiančios Europos Sąjungos paramos lėšos. Šiuos pinigus tikslingiau būtų skirti finansuoti projektus, susijusius su vietos aplinkos kokybės gerinimu, o ne nukreipti tokiems abejotiniems projektams“, – teigė L. Balsys.

Linas Balsys šiais metais yra kreipęsis į Europos Komisiją, kad ši peržiūrėtų Vilniuje planuojamos atliekų deginimo gamyklos statybų finansavimą. Į kreipimąsi atsakęs už aplinkosaugą atsakingas komisaras Karmenu Vella teigė, kad Europos Komisijos tarnybos planuoja iš esmės išnagrinėti finansavimo klausimą ir vertinti, ar projektas atitinka pakeistąjį Valstybinį atliekų tvarkymo planą bei  galiojančius ES teisės aktus.

Seimo narys taip pat atkreipė dėmesį, kad mechaninio biologinio apdorojimo gamyklų veikla jau nuo jų atidarymo pradžios yra apipinta skandalais, o pradėjusios veikti atliekų deginimo gamyklos – taps dar didesniu galvos skausmu. 

„Dešimčiai atliekų rūšiavimo gamyklų pastatyti išleista 114 ml. eurų. Kokią naudą iš to gavome? Jokios. Daugelyje regionų, taip pat ir Vilniuje, gyventojas padidinti atliekų tvarkymo tarifai tam, kad būtų padengtos šių gamyklų veiklos sąnaudos. Skandalai, susiję su mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklų veikla, krečia ne tik Vilnių, bet ir Kauną, Klaipėdą, Marijampolę. Jei dar apsistatysime ir atliekų deginimo gamyklomis, ateityje teks spręsti dar daugiau problemų“, – teigė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Linas Balsys

Tel. 8 698 42024, el. p. [email protected]

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ