Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo nario L. Balsio pranešimas: „Apsistatę atliekų deginimo gamyklomis, ateityje turėsime dar daugiau problemų“


2016 m. rugsėjo 29 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Šiandien pasirašomos rangos sutartys dėl Vilniuje planuojamos statyti kogeneracinės jėgainės, kurioje bus deginamos komunalinės atliekos ir biokuras.

„Biokuro kogeneracinių jėgainių (kai gaminama ir šiluma, ir elektros energija) plėtra yra reikalinga ir naudinga, nes taip efektyviausiai galime sumažinti dujų vartojimą, atpiginti gyventojams šildymą bei elektrą, tačiau Lietuvoje planuojamų statyti atliekų deginimo jėgainių projektai – nepasverti, neįvertinti ir statomi atsižvelgiant į verslo poreikius, o ne realius mūsų valstybės poreikius ir Europos Sąjungos rekomendacijas. Todėl mažų mažiausiai keistas atrodo toks nueinančios Vyriausybės skubėjimas prastumti šį dar vieną brangų projektą“, – teigia Seimo narys Linas Balsys.

Pasak jo, atliekų deginimo gamykloms prieštarauja aplinkinių rajonų gyventojai, projektas su jais nebuvo derinamas, o jie tik informuoti apie planuojamas statybas.

Pagal Europos Sąjungos rekomendacijas ir žiedinės ekonomikos koncepciją, visoje ES daugiau atliekų turės būti perdirbta, nei vežama į sąvartyną ar deginama. Šios nuostatos keliamos aukščiausiu lygmeniu, nagrinėjamos Europos Komisijoje, rengiami apie tai renginiai ir Lietuvoje, tačiau valdžioje esantys politikai ir jiems dirbantys valdininkai vis dar žiūri į priešingą pusę nei visa Europos Sąjunga.

Lietuva privalės laikytis Europos Komisijos reikalavimų žiedinės ekonomikos įgyvendinimui, vadinasi pastatytoms didelės galios gamykloms paprasčiausiai nebus ką deginti ir joms teks importuoti šiukšles. Be to, kombinuota atliekoms ir biokurui deginti skirta jėgainė yra sudėtingesnė ir gerokai brangesnė nei vien tik biokuro, deginamos atliekos yra padidintos taršos ir galimo pavojaus žmonių sveikatai priežastis.

„Atliekos – tai mūsų problema, o ne pasipelnymo šaltinis. Šią problemą reikia spręsti pačiu optimaliausiu ir visuomenei pigiausiu būdu: pirmiausia – pirminis rūšiavimas atliekų susidarymo vietoje, tai yra, pačių gyventojų namuose, paskui – perdirbimas, o deginimas turėtų būti paskutinė priemonė. Deja, pas mus ateina gudruoliai, kurie nori daryti pinigus, o kai kurie galimai verslo veikiami politikai uoliai padeda. Tą patvirtino skandalai, susiję su mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklų veikla, kurie krečia ne tik Vilnių, bet ir Kauną, Klaipėdą, Marijampolę. Jei dar apsistatysime ir atliekų deginimo gamyklomis, ateityje teks spręsti dar daugiau problemų“, – sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys L. Balsys.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Linas Balsys

Mob. 8 698 42 024

El. p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ