Seimo Pirmininkas pasveikino konferencijos, skirtos Meilės Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms, dalyvius. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.
Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas pasveikino Lietuvos edukologijos universitete surengtos tarptautinės mokslinės konferencijos „Ugdymas kultūros ir žmogaus raidos kryžkelėse: Meilės Lukšienės pedagoginio palikimo įžvalgos praeičiai, dabarčiai, ateičiai“, skirtos Meilės Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms, dalyvius.
Seimo Pirmininkas pasidžiaugė, kad minint šios garsios mokslininkės, pedagogės, vienos iš tautinės Mokyklos koncepcijos autorių, aktyvios švietimo reformų pradininkės Meilės Lukšienės sukaktį organizuojami įvairūs renginiai – ne tik konferencijos, parodos, bet ir leidžiamos knygos, specialios laidos ir publikacijos. „Meilės Lukšienės atminimo paminėjimai bus rengiami ir šalies mokyklose. Ką tik šiandien atidengta Meilės Lukšienės Atminimo lenta sostinėje – tai dar vienas atminties ir pagarbos ženklas mūsų svarbiausiai Tautinės mokyklos idėjos autorei“, – sakė Seimo Pirmininkas.
Vydas Gedvilas atkreipė dėmesį, kad su Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nare Meilė Lukšiene siejami pirmieji švietimo pertvarkos žingsniai, kuri pirmaisiais Atgimimo metais būrė Lietuvos švietimo reformos grupę, buvo viena pagrindinių pirmosios Nepriklausomos Lietuvos švietimo koncepcijos ir su ja susijusių strateginių dokumentų kūrėjų. Pasak parlamento vadovo, tik autoritetingų asmenybių dėka švietimo sritis buvo drąsiai pasiryžusi ryškioms permainoms, kaitai.
„Tautinės mokyklos koncepcija, parengta prieš ketvirtį amžiaus, išlieka aktuali ir šiandien. Jos mintys, it šviesuliai, ryškiausios gairės, kurios mums padeda nepasiklysti toliau pertvarkant ir tobulinant švietimo sistemą, tai tarsi viso švietimo pamatas, tai mūsų, kaip valstybės, ateities pagrindas“, – pabrėžė Seimo Pirmininkas.
Parlamento vadovas teigė, kad nepaisant valdžios kaitos, „privalome ir ateity užtikrinti svarbiausių Tautinės mokyklos koncepcijoje įtvirtintų humanizavimo, demokratizavimo principų laikymąsi. Nors šiais metais minėsime Tautinės mokyklos 25-metį, tačiau dar nemažai šios koncepcijos teiginių ir siekių, perkeltų į strateginius švietimo dokumentus, teks įgyvendinti“.
Vydas Gedvilas akcentavo, kad „didžiuojamės 1991 metais priimtu Švietimo įstatymu, kurio nuostatos vėliau perkeltos į pagrindinį šalies įstatymą – Konstituciją. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę Meilė Lukšienė aktyviai dalyvavo valstybės kūrimo procese – rengė bei teikė siūlymus Lietuvos Respublikos Seimui, Vyriausybei švietimo, kultūros, pilietinės visuomenės, demokratijos stiprinimo klausimais“.
Seimo Pirmininkas, priminęs, kad Meilė Lukšienė yra vienintelė lietuvė, apdovanota vienu garbingiausių UNESCO apdovanojimų – Jano Amoso Komenskio medaliu, skiriamu už ypač svarbius nuopelnus švietimo srityje, pabrėžė išliekamąją jos darbų vertę. „Jos idėjų vedami kursime tokią mokyklą, kurioje nebūtų prarastas nė vienas gabus žmogus, nepažeista nė viena besiformuojanti asmenybė, kur kiekvienam sudaromas vienodas mokymosi startas. Tokią mokyklą, kuri lems jo laimę, asmeninę ir pilietinę brandą, o mokyklos struktūra ir pedagoginis procesas užtikrins demokratišką, orų, įdomų ir saugų mokinio gyvenimą mokykloje. Tokią mokyklą, į kurią būtų miela sugrįžti“.
„Tikiu, kad Meilės Lukšienės vardo garsinimas prisidės ne tik didinant švietimo permainų žinomumą, bet ir Lietuvos vardą. Tai puiki galimybė ne tik visuomenei, bet ir švietimo bendruomenei įvertinti švietimo svarbą ugdant asmenybę, taip pat jo didžiulę reikšmę šalies kultūrai“, – išreiškė viltį Vydas Gedvilas.
Seimo Pirmininko sekretoriatas, tel. (8 5) 239 6002
© Seimo kanceliarija |
|