Vizitai užsienyje 

EN

Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas: Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutartis šiuo metu turi būti svarbiausias trišalės asamblėjos tikslas


2013 m. kovo 26 d. pranešimas VIR

Šiandien Varšuvoje prasidėjusioje penktojoje Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių Asamblėjos sesijoje Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas daugiausia dėmesio skyrė Rytų kaimynystės politikai, artėjančiam Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus viršūnių susitikimui, kuriame, tikimasi, turėtų būti pasirašyta ES ir Ukrainos asociacijos sutartis, bendram energetikos problemų sprendimui, taip pat kultūrinio bendradarbiavimo klausimams.          

V. Gedvilas priminė, kad 2009 m. gegužės 7 d. ES Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio inauguraciniame susitikime Prahoje (Čekijos Respublika) buvo akcentuota kaimynystės politikos svarba, vėliau tai įtvirtinta Asamblėjos sesijos Liubline pareiškime. Jau tuomet buvo pripažinta, pabrėžė Seimo Pirmininkas, kad Ukrainos ir ES politinė asociacija ir ekonominė integracija su narystės perspektyva yra bendras prioritetas.

„Praėjus ketveriems metams mes turime konkretesnį siekį, viltį, tikėjimą, kad Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutartis bus pasirašyta ne kažkada neapibrėžtoje ateityje, o šiais metais lapkričio mėnesį Vilniuje. Esu įsitikinęs, kad dabartiniu metu tai turi būti svarbiausias trišalės asamblėjos tikslas. Yra žinoma, kas reikalinga šiam tikslui pasiekti, kokie yra ES reikalavimai. Džiaugiamės, kad mūsų kolegos Ukrainos Aukščiausioje Radoje vasario 22 d. pareiškimu „Dėl Ukrainos integracijos į Europos Sąjungą siekių ir Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutarties sudarymo” išreiškė tvirtą įvairių politinių jėgų valią šiuo klausimu“, – sakė V. Gedvilas.    

Kalbėdamas apie kaimyninę Baltarusiją, Seimo Pirmininkas atkreipė dėmesį į geresnės kaimynystės siekiamybę: „Ne kartą buvo sakoma, kad Baltarusijos piliečių izoliacija nėra geriausias veikimo būdas. Todėl pagal galimybes buvo bandoma prisidėti prie vizų kainų šios šalies piliečiams sumažinimo. Perspektyvus atrodė penkiasdešimties kilometrų bevizio judėjimo režimo pasienio gyventojams praktinis įgyvendinimas, kuris galėtų leisti 800 tūkstančių piliečių judėti iš vienos valstybės į kitą. Deja, tai ir toliau lieka siekiamybė, nors 2009 m. Liubline tai atrodė lengvai ir greitai pasiekiama“. 

Sprendžiant energetikos problemas V. Gedvilas siūlė neapsiriboti vien Asamblėjos sesijose priimamais pareiškimais, bet vadovaujantis Asamblėjos statutu apsvarstyti galimybę sudaryti komitetus, kurie svarbiausius klausimus nagrinėtų tarp Asamblėjos sesijų.

Aptardamas valstybių kultūrinio bendradarbiavimo galimybes, Seimo Pirmininkas atkreipė dėmesį, kad ankstesnėse Asamblėjos sesijose buvo kalbėta apie Asamblėjos premijos už nuopelnus plėtojant mokslo ir kultūros ryšius tarp trijų šalių įsteigimą, konstatuota, kad kuriant Rytų partnerystės erdvę, būtinas bendradarbiavimas akademiniu lygmeniu švietimo srityje, buvo pripažįstama, kad reikia propaguoti istorinės Rytų Europos bendrijos suvokimą ir kt. „Visa tai turėtume prisiminti ir pagal galimybes siekti šių svarbių dalykų įgyvendinimo“, – akcentavo V. Gedvilas.

 

 

Vydas Gedvilas, Bogdanas Borusevičius (Bogdan Borusewicz), Volodymyras Rybakas (Volodymyr Rybak). Rimanto Stankevičiaus nuotr. (Seimo kanceliarija)   

 

 

Lietuvos Respublikos Seimo delegacija Lenkijos Respublikos Senate. Rimanto Stankevičiaus nuotr. (Seimo kanceliarija) 

 

Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Valentinas Bukauskas, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką Leonardas Talmontas, Seimo nariai Petras Gražulis, Kęstutis Masiulis, Arvydas Vidžiūnas ir Mečislovas Zasčiurinskas kovo 25–27 dienomis Varšuvoje (Lenkijos Respublika) dalyvauja Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių Asamblėjos sesijoje.

Asamblėja yra konsultacinė tarpparlamentinė institucija bendrus interesus atitinkantiems klausimams ir projektams svartyti. Asamblėją sudaro po 10 Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo ir Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių.

Pirmoji Asamblėjos sesija vyko 2008 m. birželio 15–16 dienomis Kijeve (Ukraina). Šioje sesijoje priimta deklaracija ir patvirtintas Asamblėjos statutas. Pagal šį dokumentą Asamblėjos sesijos rengiamos kartą per metus vienoje iš valstybių paeiliui.

Kitos Asamblėjos sesijos vyko: 2009 m. birželio 25–26 dienomis Liubline (Lenkijos Respublika); 2010 m. spalio 7–8 dienomis Vilniuje; 2011 m. kovo 21–22 dienomis Kijeve (Ukraina).

 

 

 

Jolanta Anskaitienė,

Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6508, el. p. jolanta.anskaitienė@lrs.lt)

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ