Kalbos 

EN

Seimo Pirmininko kalba, pasakyta Pasaulio Banko būstinėje Vašingtone, Lietuvos pirmininkavimui ES skirtos interaktyvios UNESCO parodos „Lietuva pašto siuntoje“ atidaryme


2013 m. rugsėjo 18 d. pranešimas VIR

 

„Gerbiamos ponios, gerbiami ponai,

Man labai malonu šiandien stovėti čia, kur pristatoma paroda apie Lietuvą. Sunku trumpai papasakoti apie pažangą ir pasiekimus, kuriuos Lietuva padarė  per 23 nepriklausomybės metus.

Aš nepaprastai džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad Lietuva, atkūrusi ir išsaugojusi nepriklausomybę, pasuko  demokratijos stiprinimo, pilietinės visuomenės kūrimo, kultūros, paveldo puoselėjimo bei Eurointegracijos keliu.

Lietuvos piliečiai vieningai ir per trumpą laiką  referendumu priėmė pagrindinį šalies įstatymą – Konstituciją, kuri tapo mūsų kelrodžiu vaduojantis iš Sovietinės praeities.

Dvidešimt pirmąjį amžių  Lietuva pradėjo atkūrusi savo valstybingumą, integruodamasi į tarptautines organizacijas.

Per trumpą nepriklausomybės laikotarpį Lietuva tapo Šiaurės Atlanto  sutarties organizacijos (NATO) ir Europos Sąjungos nare, taip garantuodama saugią ir stabilią valstybės ateitį savo piliečiams.

Ponios ir ponai,

Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai – tai dar vienas svarbus istorinis įvykis, reikšmingai papildęs  Nepriklausomos Lietuvos istoriją.

Lietuva - pirmoji iš trijų Baltijos šalių, kuriai atiteko ši labai atsakinga pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai  misija.

Visą šių metų antrąjį pusmetį esame atsakingi už Europos Sąjungos darbotvarkę – mums patikėta spręsti visiems europiečiams aktualius klausimus.

Dar vienas iššūkis - Lietuva pirmoji valstybė pirmininkaujanti ką tik išsiplėtusiai ES, prie kurios prisijungė Kroatija. Mes džiaugiamės, kad ES šeimą dabar sudaro jau 28 valstybės, kurios vadovaujasi Europietiškomis vertybėmis ir brangina demokratiją.

Gerbiamieji,

Lietuva  pirmininkavimo metu apsvarstys rekordiškai didelį teisės aktų skaičių - daugiau kaip 350  dokumentų.

Suplanuota apie 200 pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginių.

Aukšto lygio susitikimuose dalyvaus trisdešimt keturių valstybių bei vyriausybių vadovai, daugiau kaip 10 000 delegacijų narių, apie 1500 žiniasklaidos atstovų.

Lietuvos Respublikos Seimas jau pradėjo įgyvendinti aktyvią ir ambicingą pirmininkavimo programą.

Ypatingą dėmesį skirsime šiems pirmininkavimo prioritetams:

energetinio saugumo stiprinimui;

efektyvaus Baltijos jūros regiono strategijos įgyvendinimui;

Europos Sąjungos išorės sienų apsaugos stiprinimui;

ir glaudesnių ryšių su rytinėmis Europos Sąjungos kaimynėmis įtvirtinimui.

Ponios ir ponai,

Lietuva, tapusi ES nare, kartu tapo ir valstybe donore. Lietuvos parama Rytų kaimynystės šalims, o pirmiausia Ukrainai, Gruzijai, Moldovai yra nepaprastai vertinga ir vertinama.

 

Mes norime ir siekiame kaimynystėje matyti vakarietiškas, saugias ir modernias valstybes, todėl Lietuva jau keletą metų yra ir savotiškas parlamentinės demokratijos "kompetencijos centras" (Centre of excellence), kartu su partneriais vykdantis specialią programą ir perduodantis savo demokratinių reformų patirtį Rytų Partnerystės programoje dalyvaujančioms šalims.

 

Tikimės, kad 2013 m. lapkričio 28-29 d. Vilniuje vyksiančio Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu bus įvertinti Rytų partnerystės šalių ir ES bendradarbiavimo pasiekimai, bei nubrėžtos tolesnės Rytų partnerystės politikos gairės.

 

Ponios ir ponai,

Dar kartą dėkoju jums susirinkusiems į šios parodos skirtos Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai atidarymą, dėkoju UNESCO ir žinoma, šių puikių patalpų šeimininkams, Pasaulio Banko atstovams.

Dar kartą ačiū.“

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ