Kalbos 

EN

Seimo Pirmininko Vydo Gedvilo pasisakymas Parlamentiniame Demokratijų Forume


 

2013 09 18, Vašingtonas, Kongresas

                                                           

 


 

Ponios ir ponai,

Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi turėdamas galimybę pasveikinti Jus visus susirinkusius čia, JAV Kongrese, Parlamentiniame Demokratijų Forume.

Daugiau nei prieš du dešimtmečius, 1990 metų kovo 11-ąją, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, reikšdama Tautos valią,  iškilmingai paskelbė atkurianti savo nepriklausomą valstybę ir išsilaisvinanti iš Sovietų Sąjungos okupacijos.

Parlamente ir tuomet, ir dabar, yra priimami svarbiausi su Valstybės ateitimi susiję

sprendimai, o parlamentarai stovi pirmosiose kovotojų už demokratiją gretose.

Parlamentarai, dalyvaudami tokių tarptautinių ir tarpparlamentinių organizacijų veikloje, kaip tuometinė Šiaurės Atlanto Asamblėja, Europos Taryboje  ir kituose formatuose ne tik de facto įtvirtino mūsų nepriklausomybę, bet ir sėmėsi parlamentarizmo ir demokratijos suvokimo žinių.

Todėl mums, Lietuvai, būtų sunku pervertinti tą ypatingą ir svarbų vaidmenį, kurį  atliko ir iki šiol atlieka Lietuvos Parlamentas - Seimas.

Gerbiamieji,

Nors didžiojoje dalyje Europos jau beveik septyniasdešimt metų vyrauja taika, o valstybių santykiai yra grindžiami teise ir tarpusavio pasitikėjimu, kiti pasaulio regionai, deja, susiduria su visiškai kita realybe.

Akivaizdu, kad artimiausioje ateityje tarptautinė bendruomenė ir toliau susidurs su Arabų pabudimo sukelta nenuspėjama įvykių raida ir naujais iššūkiais.

Įvykiai Sirijoje ir sprendimų paieška mums dar kartą primena, kad būtinas platus tarptautinis sutarimas, kad nacionaliniai Parlamentai irgi turi prisiimti atsakomybę. Prisiimti atsakomybę ir tuomet, kai lengvų sprendimų nėra. Tokia realybė ir tokiomis aplinkybėmis mes privalome veikti.

Mums būtina įvertinti susidariusią padėtį greitai kintančiame regione ir ieškoti naujo požiūrio į naujus Artimuosius Rytus gimstančius po Arabų pabudimo.

 

Ponios ir ponai,

Saugumas, gerovė ir demokratija yra neatsiejami dalykai. Kuo daugiau saugumo ir demokratijos  mūsų kaimynystėje ir pasaulyje, tuo daugiau stabilumo ir gerovės mūsų valstybėse.

2013 m. liepos 1 d. stoję prie pirmininkavimo ES Tarybai vairo, šalia patikimos bei augančios Europos tikslų, išsikėlėme dar vieną siekį: kurti atvirą, gebančią efektyviai kovoti su globaliais iššūkiais, skleidžiančią demokratines vertybes, kuriančią saugią aplinką ir aktyviai ginančią piliečių teises Europą.

Todėl vienas iš Lietuvos pirmininkavimo prioritetų - ES Rytų partnerystės iniciatyva, kurios pagrindinis tikslas remti tuos, kurie nori pertvarkyti  savo politines sistemas, ekonomikas bei visuomenines prisidedant prie vieningos ir laisvos Europos vizijos įgyvendinimo.

Rytų partnerystės, kaip Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioriteto pasirinkimas yra natūralus, nulemtas mūsų stipraus intereso matyti kaimynystėje saugias, ekonomiškai stiprias, į vakarietiškas vertybes orientuotas valstybes. Tikimės, kad 2013 m. lapkričio 28-29 d. Vilniuje vyksiančio Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu bus įvertinti Rytų partnerystės šalių ir ES bendradarbiavimo pasiekimai bei nubrėžtos tolesnės Rytų partnerystės politikos gairės.

Glaudesnis tarpparlamentinis bendradarbiavimas mums visiems svarbi tema.

Būtent todėl, Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu, Vilniuje vyks ir bendras Parlamentų Užsienio reikalų komitetų ir Demokratijų Bendrijų Parlamentinio Forumo renginys - "Parlamentai už demokratiją:

 ambicingesnio globalaus bendradarbiavimo link“.

 

Gerbiamieji,

Struktūriniai Demokratijų Bendrijos pokyčiai, įgyvendinti vadovaujantis Vilniaus ministrų susitikimo 2011 m. sprendimais, sustiprino šią organizaciją ir pavertė ją dinamiška koalicija, pajėgia paremti demokratines visuomenes ir siekti demokratijos visuose pasaulio kraštuose.

Lietuva didžiuojasi, pasiūliusi sukurti parlamentinę Demokratijų Bendrijos dimensiją, kuri skatintų parlamentų įsitraukimą į demokratijos plėtrą pasaulyje ir suteiktų galimybę naujoms demokratijoms semtis parlamentinės demokratijos tradicijų.

Dėkoju už dėmesį ir linkiu visiems šio Parlamentinio Forumo dalyviams sėkmingo darbo. Ačiū.

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ