2016 m. spalio 12 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Seimo Ekonomikos komitetas apsvarstė ir pritarė komiteto patobulintam Energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4697(2)ES ir jo lydimiesiems komiteto patobulintiems Nr. XIII- 4698(2); Nr. XIIP-4699(2); Nr. XIIP-4700(2); Nr. XIIP-4701(2); Nr. XIIP-4702(2) įstatymų projektams. Šiais įstatymų projektais siekiama nustatyti energijos vartojimo efektyvumo didinimo valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės teisinius pagrindus, taip pat užtikrinti suvartojamos energijos sutaupymą, efektyviai gaminti, tiekti ir vartoti energiją svarbiausiuose Lietuvos ūkio sektoriuose.
Įstatymų projektų nuostatomis įgyvendinama daug naujų Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2012/27/ES dėl energijos vartojimo efektyvumo nustatytų reikalavimų, susijusių su energijos vartojimo efektyvumo didinimu, t.y.: įteisinti privalomus energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslus ir užtikrinti jų įgyvendinimą; užtikrinti, kad kasmet būtų atnaujinama 3 procentai centrinės valdžios viešųjų pastatų patalpų ploto; taikyti viešuosiuose pirkimuose energijos vartojimo efektyvumo didinimo reikalavimus prekėms, paslaugoms ir pastatams; įpareigoti įmones, kurios nėra smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai (kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo įstatyme) kas ketverius metus atlikti energijos vartojimo auditus; skatinti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektus atlikti energijos vartojimo auditus ir įgyvendinti audito rekomendacijas; įrengti galutiniams vartotojams individualius šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisus naujuose pastatuose arba atliekant pastato kapitalinį remontą; užtikrinti, kad galutiniai vartotojai be papildomo mokesčio gautų sąskaitas už elektrą, šilumą, karštą vandenį ir gamtines dujas, nemokamai galėtų susipažinti su duomenimis apie savo energijos suvartojimą; įpareigoti statytojus atlikti kaštų ir naudos analizę, kai statomas naujas ar atnaujinamas energijos gamybos ar pramonėje naudojami įrenginiai, kurio šiluminė galia didesnė nei 20 MW; įpareigoti elektros tinklų operatorius sudaryti tinkamas sąlygas prioritetiniam didelio naudingumo kogeneracijos būdu pagamintos elektros energijos persiuntimui ir skirstymui; sudaryti sąlygas plėtotis reagavimo į paklausą priemonėms elektros sektoriuje; užtikrinti informacijos apie energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones, jų reglamentavimą ir finansavimo galimybes galutiniams vartotojams, statytojams, architektams ir inžinieriams, auditoriams ir montuotojams, sklaidą; skatinti energijos taupymo paslaugų rinkos plėtrą.
Priimtas teisinis reguliavimas teigiamai paveiks svarbiausius Lietuvos ūkio sektorius, t.y. pramonę, energetiką, transportą, prekybą ir paslaugas. Be to paskatins efektyviau vartoti energiją, didins įmonių konkurencingumą ir mažins vartotojų išlaidas už energijos išteklius. Taip pat paskatins naujų darbo vietų sukūrimą, spartesnį galutinių energijos vartotojų energetinių sistemų atnaujinimą, suintensyvės statybų, paslaugų ir mokslo sektoriai.
Parengė
Ekonomikos komiteto biuro patarėja
Rasa Duburaitė, tel. (8 5) 239 6756, el. p. Rasa.Duburaitė@lrs.lt;
Ekonomikos komiteto biuro patarėja
Rima Petkūnienė, tel. (8 5) 239 6756, el. p. Rima.Petkūnienė@lrs.lt