2016 m. birželio 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Europos reikalų komitetas š. m. birželio 17 d. posėdyje apsvarstė 2015 m. gruodžio 2 d. Europos Komisijos (toliau – EK) paskelbtą Europos Sąjungos (toliau – ES) žiedinės ekonomikos paketą ir jo įgyvendinimo aspektus.
EK Aplinkos generalinio direktorato direktorius Žaliajai ekonomikai Kęstutis Sadauskas pristatė ES žiedinės ekonomikos koncepcijos principus, veiksmų planą pagal EK komunikatą ,,Uždaro ciklo kūrimas ES žiedinės ekonomikos veiksmų planas“ priemones ir rekomendacijas, siekiant įgyvendinti ambicingus ES žiedinės ekonomikos tikslus.
EK atstovas atkreipė dėmesį į tai, kad ES žiedinės ekonomikos principai glaudžiai siejasi su tokiais ES prioritetais kaip darbo vietų kūrimas ir ekonomikos augimas, investicijų darbotvarkė, klimatas ir energetika, socialinė darbotvarkė ir pramonės inovacijos ir su visuotinėmis darnaus vystymosi pastangomis.
Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, pristatęs Lietuvos poziciją dėl ES žiedinės ekonomikos paketo įgyvendinimo, akcentavo, kad siekiant pereiti prie žiedinės ekonomikos ciklo ir atliekas paversti ištekliais, prioritetas turi būti teikiamas ekologiniam gaminių projektavimui, pakartotiniam produktų naudojimui, kokybės standartų nustatymui.
Europos reikalų komiteto nariai kėlė mokesčio už aplinkos teršimą tarifų, atliekų surinkimo, tausaus išteklių naudojimo, atliekų tvarkymo infrastruktūros tame tarpe rūšiavimo ir perdirbimo, deginimo jėgainių poreikio Lietuvoje klausimus.
Europos reikalų komitetas, primindamas EK 2016 m. vasario 26 d. Šalies ataskaitą Lietuvai 2016, kurioje pažymėtos rekomendacijos Lietuvai, taip pat atsižvelgdamas į 2016 m. birželio 20 d. ES Aplinkos taryboje planuojamas patvirtinti Tarybos išvadas dėl ES žiedinės ekonomikos paketo veiksmų plano ir ES žiedinės ekonomikos keliamus tikslus, į EK rekomendacijas ir kitų ES valstybių narių gerąją patirtį, pažymėjo, kad Seimui vykdant parlamentinę kontrolę, būtina atkreipti ypatingą dėmesį į ES žiedinės ekonomikos paketo veiksmų planą ir jo įgyvendinimą. Komitetas nutarė kreiptis į Vyriausybę su siūlymu peržiūrėti numatomų statyti atliekų deginimo jėgainių pajėgumų kūrimą, įvertinus ilgalaikėje perspektyvoje mažėsiančius atliekų susidarymo kiekius ir deginimo jėgainių pajėgumų išnaudojimo efektyvumą. Taip pat parengti naujas ambicingesnes strategines kryptis ir valstybinio atliekų tvarkymo plano įgyvendinimo priemones, nustatyti strateginius atliekų tvarkymo tikslus ir gaires planuojamai reikiamai atliekų tvarkymo infrastruktūrai, kaip gerinti atliekų (popieriaus, stiklo, metalo, plastiko ir bio-atliekų) surinkimą, ES žiedinės ekonomikos tikslams pasiekti.
Žiedinės ekonomikos paketas pagal 2016 m. Seimo prioritetus, atsižvelgiant į 2016 m. EK metinę darbo programą yra išskirtas kaip labai aktualus. Tai naujas plataus užmojo žiedinės ekonomikos dokumentų rinkinys, kuriuo Europos verslo įmonėms ir vartotojams siekiama padėti pereiti prie stipresnės žiedinės ekonomikos, kurioje ištekliai bus naudojami tausiau. EK pasiūlyti veiksmai padės sukurti uždarą produktų gyvavimo ciklą, nes bus perdirbama daugiau atliekų ir medžiagos bus naudojamos pakartotinai, o tai duos naudos tiek aplinkai, tiek ir ekonomikai. Šie planai užtikrins, kad visos žaliavos, produktai ir atliekos būtų panaudojami maksimaliai ir iš jų gaunama maksimali vertė, o drauge bus skatinama taupyti energiją ir mažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Pasiūlymai taikomi visam gyvavimo ciklui: nuo gamybos ir naudojimo iki atliekų tvarkymo ir antrinių žaliavų rinkos.
Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Dainora Asevičienė, tel. (8 5) 239 6861, el. p. [email protected]