Užsienio ryšiai 

EN

2013-11-04 d. Lietuvos kaimo aktualijos Europos Parlamente




2013 m. lapkričio 5 d. pranešimas VIR

Š.m. lapkričio 4 d. Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete vyko diskusija su Lietuvos Respublikos Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininku Sauliumi Bucevičiumi.

Unikali galimybė pristatyti Lietuvai aktualius klausimus Europos Parlamente, kuris kartu su Europos Sąjungos (ES) Taryba formuoja bendrą žemės ūkio politiką buvo pasiūlyta po liepos mėnesį Lietuvoje vykusio nacionalinių parlamentų Kaimo reikalų komitetų pirmininkų susitikimo. Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas siekdamas glaudesnio dialogo su nacionaliniais parlamentais pakvietė Lietuvos atstovą pradėti šią naują iniciatyvą.

Savo kalboje S. Bucevičius dėkojo Europos Parlamento komitetui už Lietuvai palankias bendros žemės ūkio politikos reformos nuostatas, tačiau pabrėžė svarbiausią neįgyvendintą tikslą – vienodas konkurencijos sąlygas visiems ES žemdirbiams.

„.Jaučiame lyg Lietuvai būtų nustatytas dar vienas pereinamas laikotarpis ir sunku rasti atsakymą į mūsų ūkininkų klausimą, kodėl bent jau panašaus tiesioginių išmokų lygio turime laukti šešis ar septynis metus?“, – klausė S. Bucevičius, kalbėdamas apie 196 eur/ha, kurių Lietuvos žemdirbiai gali tikėtis tik 2019 m. Komiteto pirmininkas priminė 2016 m. numatomą ES biudžeto peržiūrą ir išreiškė viltį, kad išmokos Lietuvos žemdirbiams galėtų didėti jau tada.

S. Bucevičius atkreipė dėmesį ir į Lietuvai ypač reikšmingą pieno sektorių, kuris pasižymi didele priklausomybe nuo eksporto sąlygų ir ypač sunkiai nuspėjamos Rusijos rinkos. Išreiškė nuomonę, jog 2015 m. pasibaigsianti pieno gamybos kvotų sistema gali sąlygoti žalio pieno pasiūlos augimą ir supirkimo kainų kritimą.

„Manau, kad turi būti ieškoma ir imamasi papildomų priemonių ES lygiu, kad daug pieno ūkių, ypač smulkių ūkių, neparastų savo vienintelio pajamų šaltinio“, – Europos parlamentarams akcentavo Lietuvos Kaimo reikalų komiteto pirmininkas. Kalbėdamas smulkių ūkių tema, S. Bucevičius pastebėjo, kad būtent šie ūkiai užtikrina tikrąją kaimo plėtrą bei jo gyvybingumą.

Pasisakymas sulaukė aktyvių posėdžio dalyvių komentarų ir klausimų apie Lietuvos žemės ūkio sektoriaus realijas, susidomėjimo komiteto pirmininko nuomone dėl bendradarbiavimo su Rusija, smulkiųjų ūkių apibrėžimo, Lietuvos sprendimų dėl lėšų pervedimo tarp paramos ramsčių.

Vokietijoje išrinktas parlamentaras narys Pėteris Jaras (Peter Jahr) pripažino iškeltų problemų aktualumą ir pažymėjo, kad spręsti tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą svarbu tiek peržiūrint biudžetą, tiek ateinančioje finansinėje perspektyvoje. Šiai nuomonei pritarė ir komiteto vicepirmininkas Janušas Voicechovskis (Janusz Wojciechowski), pažymėdamas, kad nors situacija Baltijos šalims ir pagerėjo, tačiau diskriminacijos apraiškų išliko.

Airijoje išrinkta komiteto narė Meired Makgines (Mairead McGuinness) domėjosi kaip didesnės tiesioginės išmokos paveiks Lietuvos ūkininkus, išreiškė abejonę dėl kvotų sistemos panaikinimo įtakos pieno supirkimo kainoms.

Prancūzijoje išrinktas parlamentaras Erikas Andrje (Eric Andrieu) pabrėžė, kad svarbu atskirti pramoninį ir šeimyninį žemės ūkį ir jau pradėti šnekėti apie ateities reformas, nes situacija nuolat keičiasi – tiek gamyboje, tiek vartojime, tiek kasdieniniame gyvenime.

Baigdamas diskusiją Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas S. Bucevičius pakartojo tiesioginių išmokų suvienodinimo svarbą ir pabrėžė, kad visos ES šalys yra vienos šeimos narės ir kiekviena iš jų turi taip ir jaustis.

Kaimo reikalų komiteto biuro ES patarėja

Gabija Jurgelytė (tel. (8 5) 239 6951, el. p. gabija.jurgelyte@lrs.lt)





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ