Teisės aktų projektų svarstymas 

EN

Konstitucijos 109, 110, 112, 113 ir 114 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3305


Pastabų ir pasiūlymų laukiame iki 2016-05-16

 

Konstitucijos 109, 110, 112, 113 ir 114 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3305

 

Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai

Visuomenės atstovų dalyvavimas teisingumo vykdyme vienokia ar kitokia forma įtvirtintas daugumoje Europos Sąjungos valstybių, taip pat daugelyje kitų pasaulio šalių.

Tarėjų institutas vertinamas kaip padedantis suvienyti profesionalus ir neprofesionalus bendram siekiui – užtikrinti asmens teisę į tinkamą teisminę gynybą, sudarantis didesnes prielaidas teismams priimti sprendimus, atsižvelgiant į visuomenėje nusistovėjusį teisingumo supratimą, ugdantis visuomenę ir leidžiantis jai tiesiogiai pažinti sunkumus, kylančius vykdant teisingumą. Užsienio šalių (Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų) praktika liudija, kad visuomenės indėlis vykdant teisingumą yra didžiausias, jeigu tarėjams suteikiamas sprendžiamasis balsas ir jie nagrinėja atsakingai parinktų kategorijų bylas. Tarėjų instituto įtvirtinimas Konstitucijoje ne tik tarėjams kaip visuomenės atstovams suteiks sprendžiamojo balso teisę, bet ir pats institutas taps tvirtesnis, efektyvesnis nei tose valstybėse, kuriose Konstitucijoje toks institutas neįtvirtintas, o tai paliekama reguliuoti įstatymams.

Šio projekto tikslas Konstitucijoje įtvirtinti visuomenės atstovus teismuose – teismų tarėjus.

Projekto uždaviniai:

  • mažinti nepasitikėjimą teismais;
  • sudaryti visuomenei galimybes dalyvauti įgyvendinant teisingumą;
  • skatinti bylų nagrinėjimo objektyvumą;
  • bylas nagrinėti bešališkiau ir įvairiapusiškiau;
  • efektyviau ginti žmogaus teises.

Teisės instituto atlikta viešosios nuomonės apklausa rodo, jog visuomenė palaiko teismų tarėjų įtvirtinimą Lietuvos teismų sistemoje, štai 25,5 procentai apklaustųjų mano, jog tarėjų institutas reikalingas, 17,6 procentai respondentų mano, jog tarėjų institutas nereikalingas ir 29,9 apklaustųjų neturi nuomonės.

Europos Tarėjų chartijos projekte, teismų tarėjai įvardijami kaip nepriklausomos teisminės valdžios garantas, kuris nesudaro atskiros ir nuolatinės teismo dalies. Minėtoje Chartijoje pasakyta, jog valstybės galia ir valdžia kyla iš jos žmonių, o tarėjai yra tiesioginė visuomenės dalyvavimo teisingumo vykdyme išraiška, tad tarėjų teisės, nepriklausomumas ir balso svarumas turi būti toks pats kaip profesionalių teisėjų.[1] Šiuo įstatymo projektu siekiama, kad visuomenės atstovai į bylų nagrinėjimą įneštų gyvenimiškos patirties, sprendimus priimtų remdamiesi savo gyvenimiška patirtimi ir bendru suvokimu. Visuomenės atstovų dalyvavimas bylų nagrinėjime ženkliai prisidės prie teismų pasitikėjimo didinimo visuomenės akyse.

 

Pasiūlymus ir pastabas siųskite

Lietuvos Respublikos Seimui

adresu: Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

el. paštu [email protected]



2015
2014
2013
Komiteto dokumentai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ