Pastabų ir pasiūlymų laukiame iki 2016-09-09
Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3606(2)
Projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai.
Lietuvos Respublikos Seimas 2015 m. birželio 25 d. priėmė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 155 ir 290 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymą, kuris įsigaliojo 2015 m. liepos 10 d.
Nepaisant baudžiamosios atsakomybės už įžeidimą panaikinimo, asmens viešas ar neviešas pažeminimas išlieka deliktu, t. y. priešingu teisei veiksmu, kuriuo yra pažeidžiama asmens garbė ir orumas (Civilinio kodekso 2.24 straipsnis).
Galiojant Baudžiamojo kodekso 155 straipsniui, numačiusiam baudžiamąją atsakomybę už įžeidimą, asmuo galėjo reikalauti jam įžeidimu padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo pareiškęs civilinį ieškinį baudžiamojoje byloje. Dekriminalizavus įžeidimą tokios galimybės neliko, o visos pagal Baudžiamojo kodekso 155 straipsnį pradėtos baudžiamosios bylos buvo nutrauktos.
Galiojanti Civilinio kodekso 2.24 straipsnio formuluotė nustato civilinę atsakomybę dėl tikrovės neatitinkančių ir asmens garbę bei orumą žeminančių duomenų paskleidimu padarytos žalos atlyginimo, tačiau expressis verbis nenumato asmens teisės reikalauti atlyginti jam įžeidimu padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Projekto autoriaus nuomone, deliktinei civilinei atsakomybei dėl įžeidimu padarytos žalos atlyginimo atsirasti užtenka bendrųjų civilinės atsakomybės nuostatų, nes neturtinė žala gali būti atlyginama tik įstatymuose nustatytais atvejais.
Projekto tikslas - aiškiai nustatyti, kad įžeidimo, kaip ir šmeižimo atveju, yra pažeidžiama asmens garbė ir orumas, o nukentėjęs asmuo turi teisę teismo tvarka reikalauti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.
Projekto antrasis variantas parengtas atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento išsakytas pastabas.
Pasiūlymus ir pastabas siųskite
Lietuvos Respublikos Seimui
adresu: Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius
el. paštu [email protected]