Pastabų ir pasiūlymų laukiame iki 2016-09-16
Seimo STATUTO "Dėl Seimo statuto Nr. I-399 48, 78 ir 125 straipsnių pakeitimo“ PROJEKTAS Nr. XIIP-4449
Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai
Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO), kurios nare yra Lietuva, ketvirtojo Lietuvos vertinimo etapo (Parlamento narių, teisėjų ir prokurorų korupcijos prevencija) ataskaitoje, kurios pagrindinis tikslas įvertinti Lietuvos valdžios institucijų priimtų priemonių, skirtų užkirsti kelią Seimo narių, teisėjų ir prokurorų korupcijai, veiksmingumą ir toliau stiprinti jų nuomonės ir veiksmų nepriklausomumą, pateikė atitinkamas rekomendacijas Lietuvai.
GRECO ataskaitoje pažymima, kad Lietuvos Respublikos Seimas (toliau – Seimas) privalo pademonstruoti savo pasiryžimą imtis aktyvesnių veiksmų sprendžiant etikos ir atsparumo korupcijai klausimus. Be to, siekiant užtikrinti, kad Seime būtų stipri interesų konflikto prevencijos ir vengimo kultūra, būtina stebėti, kaip šioje ir kitose srityse taikomos taisyklės, taip pat kiti elgesį reglamentuojantys teisės aktai ir prireikus imtis aktyvių įgyvendinimo veiksmų. Taip pat, minėtame dokumente nurodyta, kad pačioje institucijoje turi būti siekiama skatinti sąžiningą elgesį tiek institucijos lygmeniu, tiek individualiai. Pažymima, kad kai kuriose srityse būtina gerinti prieigą prie informacijos, susijusios su teisėkūros procesu, ypač su komitetų posėdžių darbu.
Nors Tarpžinybinės komisijos kovai su korupcija vardu buvo kreiptasi į Seimo vadybą dėl planuojamų veiksmų įgyvendinant GRECO rekomendacijas dar 2015 m. gegužės 7 d., tačiau yra pastebima, kad kol kas nėra imtasi aktyvių veiksmų jas įgyvendinti.
Projekto tikslas – įgyvendinus GRECO rekomendacijas sudaryti prielaidas taikyti aukščiausius tarptautinius korupcijos prevencijos standartus Seimo ir Seimo narių veikloje.
Projektu siekiama įgyvendinti šias GRECO rekomendacijas:
· toliau didinti įstatymų leidybos proceso skaidrumą užtikrinant, kad komitetų posėdžių darbotvarkės, darbiniai dokumentai ir protokolai būtų laiku parengti ir viešai prieinami;
· imtis reikiamų priemonių užtikrinti veiksmingą Seimo narių privačių interesų deklaravimo ir kitų elgesio taisyklių vykdymo priežiūrą, sukuriant veiksmingus mechanizmus ugdyti ir didinti informuotumą ir taip užtikrinti Seimo atsparumą korupcijai tiek instituciniu lygmeniu (mokymas, diskusijos institucijos lygmeniu etikos klausimais, susijusiais su Seimo narių elgesiu ir kt.), tiek individualiai (konfidencialus konsultavimas);
· sukurti veiksmingus vidaus mechanizmus, kurie didintų informuotumą, skatintų ir taip užtikrintų Seimo atsparumą korupcijai tiek institucijos lygmeniu (mokymas, diskusijos institucijoje su parlamentine veikla susijusiais etikos klausimais), tiek ir individualiai (konfidencialus konsultavimas).
Pasiūlymus ir pastabas siųskite
Lietuvos Respublikos Seimui
adresu: Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius
el. paštu [email protected]