Pranešimai žiniasklaidai 

EN

URK pirmininkas B. Juodka: Globalios Lietuvos programa – puikus sėkmingo tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys


2016 m. gegužės 4 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gegužės 4 d. Seimo Užsienio reikalų komitetas išklausė užsienio reikalų viceministro Mantvydo Bekešiaus informaciją apie Globalios Lietuvos programos įgyvendinimą 2015 metais ir jos vykdymo perspektyvas bei iššūkius ateičiai.

Viceministras informavo, kad 2015 m. Globalios Lietuvos programą įgyvendinančioms priemonėms buvo panaudota 3,5 mln. eurų ir tai sudaro 638 tūkst. eurų daugiau nei ankstesniais metais. Pastebėta, kad lėšų įsisavinimas išaugo nuo 87,7 proc. 2014 m. iki 93,2 proc. 2015 m. Institucijos dirbo ir skyrė finansavimą pagal Globalios Lietuvos programą šiems kertiniams tikslams: tautinio tapatumo išlaikymui, įsitraukimo į Lietuvos viešąjį gyvenimą skatinimui, ryšių su Lietuva stiprinimui, grįžimo į Lietuvą skatinimui, jungiančios komunikacinės erdvės kūrimui, prisidėjimui prie Lietuvos žinomumo ir patrauklumo. Kaip ir kasmet buvo siekiama telkti Lietuvos diasporą užsienyje, kad jos pagalba būtų stiprinama valstybė ir garsinamas jos vardas. Buvo siekiama stiprinti užsienio lietuvių bendruomenes ir organizacijas, sudarant galimybes mokytis lietuvių kalbos, išlaikyti tautiškumą, taip pat buvo stiprinami ryšiai su užsienio lietuvių profesionalais – asmenimis, turinčiais laimėjimus profesinėje srityje, pripažintais ir įtakingais savo buvimo šalyse ir galinčiais labai konkrečiais projektais prisidėti prie Lietuvos gerovės kūrimo, investicijų pritraukimo, profesinės mentorystės projektų, konsultavimo, Lietuvos konkurencingumo didinimo.

Užsienio reikalų komiteto biuro nuotrauka.

Viceministras išvardino 2015 m. Globalios Lietuvos programos rėmuose finansuotus sėkmingus projektus, tai: renginys „Globalios Lietuvos apdovanojimai 2015“, projektai „Tapatybė.LT“ ir „Migruojantys paukščiai“, profesinės mentorystės projektas „LT Big Brother“ ir kiti. Viceministras pabrėžė sėkmingą tęstinį bendradarbiavimą su Švietimo ir mokslo ministerija, finansuojant savaitgalinių lietuviškųjų mokyklėlių veiklą, naują Turizmo departamento iniciatyvą atvykstamojo turizmo skatinimo srityje pasitelkiant išvykusius svetur gyventi lietuvius, pabrėžė ypatingą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuoto projekto teikiant nemokamas psichologines konsultacijas emigravusiems ir sudėtingose situacijose atsidūrusiems asmenims naudą ir tikslingumą. Išskirti ir paminėti kiti svarbūs įgyvendinti įvairių institucijų projektai, kurie prisidėjo prie lietuvybės, lietuviškojo žodžio ir pasididžiavimo savo valstybe sklaidos. Komiteto pirmininkas prof. Benediktas Juodka reziumavo, kad Globalios Lietuvos programa – tai puikus sėkmingo tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys.

Posėdžio metu viceministras komiteto narius supažindino su Užsienio reikalų ministerijos kasmet užsakomos užsienio lietuvių apklausos apie jų būklę ir poreikius tyrimo rezultatais. Iš apklausoje dalyvavusių 1720 respondentų iš 55 šalių net 89 proc. svarbus tautinio tapatumo išsaugojimas, 59 proc. pritaria ar iš dalies pritaria, kad yra sudaromos sąlygos išlaikyti lietuvybę. 80 proc. respondentų nemato kliūčių dalyvauti Lietuvos gyvenime, tačiau paskatomis, kurios labiau motyvuotų išvykusiuosius įsitraukti į Lietuvos gyvenimą buvo įvardijamos internetinis balsavimas (73 proc.), dviguba pilietybė (14 proc.), lietuvių emigracijoje draugiškesnis požiūris (10 proc.), bendruomenės plėtra (10 proc.). Grįžimo į Lietuvą galimybėmis domisi 40 proc. apklausoje dalyvavusių užsienio lietuvių (daugiausiai domisi gyvenantys Jungtinėje Karalystėje 51 proc. ir Rusijoje 61 proc.). Svarbiausiais veiksniais svarstant grįžimo į Lietuvą galimybes įvardijami darbo galimybės, šalies gerovės augimas, asmeninė situacija. Užsienyje pragyvento laiko trukmė beveik neturi jokio poveikio svarstymams grįžti į Lietuvą. Detaliau su apklausos rezultatais galima susipažinti Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje www.urm.lt.

Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos atstovybės Lietuvoje vadovė Ieva Davydenko komiteto nariams pristatė Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo 2016 metais renginio idėją, viziją ir programą. Šio, jau tradiciniu tapusio renginio tikslas – ne tik įtvirtinti Lietuvos ir jos diasporos partnerystę, tačiau taip pat aktyviai skleisti žinią po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams, kad jų darbai ir idėjos šiandien yra reikalingi Lietuvai, o lietuvių tautos vienybė ir susitelkimas labai svarbus norint atremti globalius iššūkius. Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimas vyks 2016 m. liepos 8–10 d. Harmony parke (Prienų r.)

 

Parengė

Užsienio reikalų biuro patarėja

Laura Plyniuvienė, tel. (8 5) 239 6802

 

 



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ