Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo Užsienio reikalų komitetų pirmininkas prof. B. Juodka: įsigaliojantys ES Asociacijos susitarimai su Gruzija ir Moldova reikšmingai prisidės prie politinio ir ekonominio stabilumo Europos Sąjungos Rytų kaimynystėje stiprinimo


2016 m. liepos 1 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

Liepos 1 d. įsigalioja prieš dvejus metus pasirašyti Europos Sąjungos Asociacijos bei išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės susitarimai su Gruzija ir Moldova, tikimasi, kad artimiausiu metu įsigalios ir tokia sutartis su Ukraina. „Santykių su Rytų partnerystės valstybėmis plėtojimas yra vienas svarbiausių Lietuvos užsienio politikos prioritetų, todėl labai džiaugiuosi, kad atėjo ta diena, kai galime pasveikinti šį mums strategiškai svarbių Rytų partnerystės valstybių gilesnio politinio ir ekonominio įsijungimo į ES bendruomenę žingsnį. Asociacijos susitarimai – tai efektyviausias instrumentas, padėsiantis šioms valstybėms sustiprinti savo politinį ir ekonominį stabilumą, padidinti atsparumą išorės grėsmėms. Todėl ir mes Lietuvoje gyvensime saugiau ir ramiau, taip pat atsivers daugiau galimybių verslui, švietimo, mokslo, kultūrinių ir istorinių ryšių plėtojimui, jaunimo mainams ir tiesioginio žmonių bendravimo stiprinimui“ – vertindamas susitarimų reikšmę teigė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas prof. Benediktas Juodka.

Pasak pirmininko, ne mažiau svarbus ir tinkamas įsigaliojusių Asociacijos susitarimų (įskaitant ir jų dalis dėl Išsamios ir visapusiškos laisvos prekybos erdvės) įgyvendinimas, todėl Europos Sąjungos institucijos, priimdamos sprendimus dėl finansinės paramos šiam tikslui skyrimo, turi aiškiai suvokti strateginę Rytų partnerystės regiono svarbą visos Europos saugumui ir visokeriopai prisidėti prie politiškai ir ekonomiškai stabilios erdvės Europos Sąjungos Rytų kaimynystėje kūrimo. Lietuvos, kaip nuoširdžios ir aktyvios demokratinių permainų Gruzijoje, Moldovoje ir Ukrainoje rėmėjos, užduotis yra siekti, kad šie klausimai nebūtų pamiršti dabartinėje sudėtingoje Europos Sąjungos darbotvarkėje ir, savo ruožtu, aktyviai bendradarbiauti su atitinkamomis asocijuotų partnerių institucijomis siūlant joms ekspertinę pagalbą įgyvendinant Asociacijos susitarimus.

„Lietuva savo integracijos į euroatlantinę bendruomenę kelyje sukaupė daug vertingos patirties, kuria gali dalintis. Puikiai prisimename, kokia svarbi yra partnerių parama, todėl ketiname ir toliau dirbti kartu su Gruzijos, Moldovos, Ukrainos kolegomis parlamentarais  perduodant mūsų įgytą patyrimą įgyvendinant demokratines reformas, kuriant teisinę valstybę ir stiprinant pilietinę visuomenę“ – pabrėžė prof. Benediktas Juodka.

Lietuvos Respublikos Seimas Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos asociacijos susitarimus ratifikavo 2014 m. liepos 8 d. – vienas pirmųjų tarp Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių parlamentų. Asociacijos susitarimai, pasirašyti 2014 m. birželio 27 d. per Europos Vadovų Tarybos susitikimą, yra naujos kartos ambicingi, platūs ir išsamūs bendradarbiavimo dokumentai, kuriais siekiama gilesnių politinių ir ekonominių ES ir Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos ryšių, taip pat laipsniškos šių šalių integracijos į tam tikras bendros ES vidaus rinkos dalis, sukuriant išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę. Dokumentuose numatomi šie bendrieji asociacijos tikslai: skatinti laipsnišką abiejų susitarimo Šalių suartėjimą, grindžiamą bendromis vertybėmis; stiprinti gilesnio politinio dialogo sistemą; skatinti, saugoti ir stiprinti taiką ir stabilumą regione ir tarptautiniu mastu; sudaryti sąlygas tvirtesniems ekonominiams ryšiams, įtvirtinti teisinės valstybės principą ir pagarbą žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, taip pat sukurti glaudesnio bendradarbiavimo kitose abipusiškai svarbiose srityse sąlygas. Didžiausias dėmesys skiriamas esminėms, bendromis vertybėmis grįstoms reformoms, ekonomikos atsigavimui ir augimui, geram valdymui ir sektoriniam bendradarbiavimui 28 srityse, tarp jų – viešojo administravimo reformos, energetika, transportas, aplinkos apsauga, sveikatos apsauga, vartotojų apsauga, švietimas, jaunimo reikalai, kultūra ir kt.

 

Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja Milda Petrokaitė

Tel. (8 5) 239 6835

El. p. [email protected]



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ