Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Užsienio reikalų komitetas svarstė Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformos pasiūlymus


2016 m. spalio 12 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Spalio 12 d. Seimo Užsienio reikalų komitetas svarstė Europos Komisijos (toliau – EK) pasiūlymus (COM(2016) 465; 466; 467), kuriais siekiama reformuoti Bendrą Europos prieglobsčio sistemą (toliau – BEPS) ir tokiu būdu spręsti su dabartine migrantų krize susijusias neatidėliotinas problemas ir užtikrinti migracijos valdymą vidutiniu ir ilguoju laikotarpiais. EK iniciatyvos apima pastangas, kad būtų pereita prie visapusiškai veiksmingos, teisingos ir žmogiškos prieglobsčio politikos, kuri tinkamai veiktų normalaus, o svarbiausia – būtų pajėgi didelio migracijos spaudimo atvejais. Todėl komitetas išreiškė pritarimą siūlymams, kuriais siekiama sukurti gerai veikiančią Dublino sistemą (sistema, nustatanti už prieglobsčio nagrinėjimą atsakingą valstybę), užtikrinti visišką nacionalinių prieglobsčio sistemų konvergenciją, sumažinti antrinio judėjimo tarp valstybių narių paskatas, sustiprinti valstybių narių tarpusavio pasitikėjimą ir užtikrinti tik tų asmenų, kuriems iš tiesų būtina tarptautinė apsauga, greitą nustatymą Sąjungoje, o tuos asmenis, kuriems tokios apsaugos nereikia, sugrąžinti.

Svarstydamas EK pasiūlymą dėl Sąjungos lygmens perkėlimo į ES (COM(2016) 468), komitetas išreiškė nepritarimą tokiam pasiūlymui, kuriuo sukuriama nuolatinio pobūdžio valstybėms narėms privaloma trečiųjų šalių piliečių ar asmenų be pilietybės perkėlimo iš trečiųjų šalių, į kurią arba kurioje jie buvo priversti persikelti, sistema. Priėmus tokį pasiūlymą, būtų sukuriamas nuolatinis perkėlimo į ES mechanizmas, eliminuojant valstybių narių savanoriško dalyvavimo jame principą. Todėl komitetas pabrėžė nekintančią savo nuomonę dėl nepritarimo nuolatinio paskirstymo mechanizmo sukūrimui Europos Sąjungoje, todėl ir dėl nepritarimo analogiško mechanizmo sukūrimui perkėlimams į Europos Sąjungą.

Komitetas pažymėjo, kad Europos Sąjunga individualiais tarptautiniais bendradarbiavimo ir pagalbos susitarimais su atskiromis trečiosiomis šalimis jau dabar derina ir sudaro partnerystės susitarimus, neperžengdama Sąjungai nustatytų kompetencijos ribų, remdamasi patirtimi su pagrindinėmis kilmės, tranzito ir paskirties šalimis, pavyzdžiui, ES-Turkijos susitarimas, šiuo metu rengiami ir derinami Migracijos partnerystės susitarimai (migration compacts) su Nigeriu, Nigerija, Senegalu, Maliu bei Etiopija ir kt.

Komitetas taip pat pabrėžė, kad partnerystė ir bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis turi būti paremti abipusiais partnerių įsipareigojimais ir principo „daugiau už daugiau“ taikymu. Svarbus yra ES vaidmuo ir pagalba vystomojo bendradarbiavimo instrumentų pagrindu, teikiant pagalbą pabėgėliams kuo arčiau jų namų, užtikrinant tuo pačiu trečiųjų šalių partnerių ekonominį vystymąsi bei gerinant ir efektyvinant valdymo sistemas. Ne ką mažiau svarbus ir trečiųjų šalių įsipareigojimų įgyvendinimas, vykdant nelegalių migrantų grąžinimus, saugant išorės sienas ir kovojant su migrantų nelegalaus gabenimo vykdytojais.

Šie EK pasiūlymai pirmą kartą bus pristatomi ES Teisingumo ir vidaus taryboje spalio 13 d.

 

Parengė

Užsienio reikalų biuro patarėja

Laura Plyniuvienė, tel. (8 5) 239 6802

 

 

 



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ