2016 m. gegužės 19 d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 18 d. Seimo Žmogaus teisių komitetas svarstė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimus, susijusius su kvalifikuotų užsieniečių darbo ir verslo sąlygomis. Buvo svarstyti Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo ir papildymo projektas Nr. XIIP- 4306 (toliau –įstatymo projektas Nr. XIIP-4306) ir Užsieniečių teisinės padėties įstatymo straipsnio pakeitimo projektas Nr. XIIP- 4039 (toliau – įstatymo projektas Nr. 4039).
Svarstant įstatymo projektą Nr. XIIP-4306, buvo įvertinta, jog Europos migracijos tinklo 2015 metų studijos „Verslo ir investicijų pritraukimas į Lietuvą: migracijos ir migracijos politikos vaidmuo“ duomenimis, migracijos politika yra labai svarbus verslo ir investicijų pritraukimo į Lietuvos Respubliką įrankis, tačiau šiuo metu jis nėra tinkamai išnaudojamas. Darbdaviai susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu ir tai nurodo kaip vieną iš pagrindinių verslo plėtrą stabdančių kliūčių. Galiojantis reglamentavimas trūkstamų Lietuvos darbo rinkoje profesijų specialistams pritraukti į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų šalių nelankstus ir nekonkurencingas. Įstatymo projektas parengtas, siekiant nustatyti palankesnes sąlygas atvykti užsieniečiams, kurie prisidėtų prie socialinės ir ekonominės valstybės gerovės kūrimo bei šalies konkurencingumo didinimo. Įstatymo projektu siekiama reglamentuoti leidimo laikinai gyventi išdavimo sąlygas užsieniečiams, kurie ketina užsiimti inovatyviu verslu, užsieniečiams įmonių vadovams, nustatyti palankesnes sąlygas atvykti užsieniečiams, kurie yra trūkstamų Lietuvos darbo rinkoje profesijų specialistai, ir įsidarbinti užsieniečiams, kurie studijuoja ir įgyja profesinę kvalifikaciją Lietuvoje.
Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo ir papildymo projektu Nr. XIIP-4039 siekiama užtikrinti palankesnes sąlygas atvykusių užsieniečių verslui, tuo pačiu užtikrinant saugiklius nuo fiktyvaus verslo deklaravimo.
Įstatymo projekto rengimą paskatino rengti Lietuvoje gyvenančių užsieniečių kreipimasis dėl 2014 metais įsigaliojusio įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 45 straipsnio pakeitimo. Minėto straipsnio 1 dalyje buvo įtvirtinta viena iš sąlygų, apibrėžianti trijų darbo vietų įsteigimą, kurioms esant užsieniečiams gali būti išduodamas ar keičiamas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje. Ši nuostata apsunkino realios veiklos vykdytojus, nes ne visada veiklai (verslui) vykdyti yra reikalingas tam tikras nustatytas darbuotojų skaičius. Atsižvelgiant į tai, kad minima nuostata buvo įvesta kaip saugiklis dėl fiktyvaus verslo, kaip alternatyvą darbo vietų įsteigimui, siūloma įtvirtinti nuostatą apibrėžiančią darbo užmokestį visiems įstaigoje (nepriklausomai nuo darbuotojų skaičiaus) dirbantiems darbuotojams. Priėmus įstatymo pataisą, leidimas laikinai gyventi Lietuvoje galėtų būti išduodamas norinčiam užsieniečiui įmonės dalyviui, jei nepriklausomai nuo įsteigtų darbo vietų, bendras bruto darbo užmokestis sudarytų ne mažiau 3 MMA per mėnesį.
Įvertinęs, kad priimti įstatymai nepablogintų Lietuvos piliečių padėties, Komitetas pritarė įstatymo projektams.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]