2016 m. balandžio 13 d. pranešimas žiniasklaidai
Balandžio 13 d. Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) posėdyje Lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė pristatė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos (toliau – Tarnyba) ataskaitą už 2015 metus. Kontrolierė 2015 metus pažymėjo kaip rekordinius pagal gautų skundų skaičių – buvo gauta daugiausiai skundų nuo pat Tarnybos įsteigimo dienos. Tačiau A. Lobačevskytė pažymėjo ir tai, kad visuomenėje vis dar trūksta suvokimo apie lygias galimybes.
2015 metų Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo 265 skundus ir 165 paklausimus. Lygių galimybių kontrolieriaus iniciatyva išnagrinėti 65 skundai bei atliktos 3 nepriklausomos apžvalgos. Į nurodytą skundų skaičių įtraukti 64 skundai dėl galimos diskriminacijos religijos pagrindu, Sveikatos apsaugos ministerijai nustačius privalomąjį vaikų skiepijimą nuo tymų, raudonukės ir poliomielito.
Daugiausiai tyrimų tarnyba atliko dėl diskriminacijos lyties pagrindu – 85 tyrimai; antroje vietoje rikiuojasi atlikti tyrimai dėl diskriminacijos religijos pagrindu – 71 tyrimas, trečioje – tyrimai dėl galimos diskriminacijos dėl amžiaus – 48 tyrimai. Taip pat atlikti 23 tyrimai dėl galimos diskriminacijos dėl negalios, 18 tyrimų – dėl galimos diskriminacijos socialinės padėties pagrindu; 17 tyrimų – dėl galimos diskriminacijos tautybės pagrindu; 6 tyrimai. – dėl galimos diskriminacijos pažiūrų ar įsitikinimų pagrindu; 5 tyrimai – dėl galimos diskriminacijos lytinės orientacijos pagrindu ir po 4 tyrimus – dėl galimos diskriminacijos kalbos ir kilmės pagrindu.
Taigi Tarnyboje iš viso buvo atlikti 85 tyrimai dėl galimos diskriminacijos lyties pagrindu. Tai sudaro 26 proc. visų atliktų tyrimų. Dėl galimai mažiau palankaus elgesio su asmeniu lyties pagrindu buvo gauti 49 skundai ir 36 tyrimai buvo pradėti lygių galimybių kontrolieriaus iniciatyva. Didžioji dalis tokių tyrimų buvo pradėti dėl darbo skelbimų (65 proc.). Darbo santykių srityje iš 55 atliktų tyrimų net 46 tyrimai buvo dėl galimai diskriminuojančių darbo skelbimų, kuriuose darbdaviai atitinkamas pareigas užimti dažniausiai siūlė moterims. Tokiuose darbo skelbimuose pareigybės nurodomos moteriškos giminės daiktavardžiu. Dažniausiai darbdaviai tam tikras profesijas siejo tik su moteriškąja lytimi, pavyzdžiui: pardavėjos prekybos salėje, biuro administratorės, valytojos, kambarių tvarkytojos. Itin kruopštaus darbo įgūdžius, darbdavių įsitikinimu, gali turėti tik moterys. Taip pat Lygių galimybių kontrolierė pastebėjo, kad įstatymą pažeidžiančiuose darbo skelbimuose moterims nustatomas aukštesnis amžiaus kriterijus nei kitoms pareigybėms: jeigu pareigos siūlomos moterims, amžiaus riba dažniausiai būna iki 35 metų, jeigu pareigų pavadinimas yra neutralus, nesusijęs su lytimi, amžiaus riba gali būti 45 metai ir daugiau. Abiem atvejais laikytina, kad pažeisti tiek Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas, tiek Lygių galimybių įstatymas.
2015 m. ataskaitoje atkreiptas dėmesys į visuomenėje kilusį galimai vyrus žeminančios socialinės reklamos klausimą. Tarnyba gavo skundų dėl socialinės kampanijos „Vyrai už moteris“, viešinusios vyrų smurto prieš moteris problemą. Kampanijos metu pasirodė reklama „Sustabdyk šunsnukį“. Skųstasi, kad šioje reklamoje vyrai buvo žeminami ir niekinami. Beje tarnyba buvo šios socialinės kampanijos iniciatorė ir viešintoja. Ataskaitoje pažymėta tai, kad socialinei reklamai nėra taikomos Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo bei Lygių galimybių įstatymo nuostatos. Socialinei reklamai yra taikomi kiti tikslai ir išraiškos priemonės nei komercinei reklamai. Socialinė reklama gali provokuoti, šokiruoti. Visais atvejais socialinė reklama turi atkreipti visuomenės dėmesį ir paveikti žmonių mąstyseną, elgseną, kad jie ateityje neatliktų priešingų teisei ir moralei veiksmų.
Kalbėdama apie problemas, A. Lobačevskytė atkreipė komiteto narių dėmesį į tai, kad nėra sukauptų duomenų savivaldybėse apie diskriminacijos rodiklius, teisės aktuose numatyti lygybės užtikrinimo mechanizmai neveikia, ypač kalbant apie neįgaliųjų lygių galimybių užtikrinimo klausimus.
Komitetas pritarė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ataskaitai už 2015 metus ir nusprendė, atsižvelgiant į kontrolierės iškeltas problemas, parengti Seimo nutarimo projektą su pasiūlymais dėl lygių galimybių užtikrinimo.
Lietuvos Respublikos Konstitucija numato visų asmenų lygiateisiškumo principą ir prigimtinę teisę būti traktuojamiems vienodai su kitais. 1999 m. gegužės 25 d. buvo įsteigta Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, vėliau pervadinta į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (toliau – ir Tarnyba). Lygių galimybių kontrolierius atlieka Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių ir Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymų vykdymo priežiūrą. Lygių galimybių kontrolierius, vykdydamas savo funkcijas aktyviai bendradarbiauja su akademine bendruomene, lygių galimybių srityje veikiančiomis valstybės institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. egle.gibaviciute@lrs.lt.