2016 m. gegužės 4 d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 4 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė Europos Komisijos komunikatą Europos Parlamentui ir Tarybai ,,Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformavimas ir teisėtų kelių į Europą tiesimas“ COM(2016)197 .
2016 m. balandžio 6 d. Europos Komisija pateikė komunikatą dėl Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformos. Komunikate pažymima, kad kilus migracijos krizei išaiškėjo, kad Europos prieglobsčio ir migracijos politikos formavimo ir įgyvendinimo srityse yra didelių struktūrinių trūkumų ir spragų, todėl reikia reformuoti ES prieglobsčio sistemą, kad ji taptų humaniškesnė ir efektyvesnė.
Šio komunikato bendras tikslas – nuo sistemos, pagal kurią pernelyg didelė atsakomybė užkraunama tam tikroms valstybėms narėms ir kuri skatina nekontroliuojamos ir neteisėtos migracijos srautus, pereiti prie teisingesnės sistemos, pagal kurią būtų užtikrinami tinkami ir saugūs trečiųjų šalių piliečių, kuriems reikia apsaugos arba kurie gali prisidėti prie ES ekonomikos vystymosi, keliai į ES. Šiame komunikate, kuriuo įgyvendinama Europos migracijos darbotvarkė, išdėstyti įvairūs veiksmai, kurių reikia imtis siekiant žmogiškesnės ir veiksmingesnės Europos prieglobsčio politikos, taip pat geriau valdomos teisėtos migracijos politikos.
Komitetas, susipažinęs su Europos Komisijos siūlomais veiksmais, pripažino, kad reikia imtis bendrų veiksmų, siekiant pašalinti per migracijos krizę išryškėjusius bendros Europos prieglobsčio sistemos trūkumus.
ŽTK pabrėžė būtinybę laikytis bendrų vertybių ir tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių ir laisvių srityje bei Pagrindinių teisių chartijos nuostatų, kuriomis valstybės narės įsipareigojo gerbti ir saugoti žmogaus orumą, uždrausti kankinimą ir nežmonišką ar žeminantį elgesį arba baudimą, taip pat užtikrinti asmenims teisę į prieglobstį, bei negrąžinimo principo tinkamą taikymą.
Komitetas pažymėjo, kad sprendžiant neteisėtos migracijos srautų problemą, ypatingai svarbu, užtikrinti apsaugą tiems, kuriems jos reikia, todėl svarbu visapusiškai laikytis ES Pagrindinių teisių chartijos reikalavimų, kad asmenys, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, galėtų saugiai ir oriai atvykti į ES.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 239 6821, el. p. ruta.ragaliauskiene@lrs.lt..