Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Žmogaus teisių komitetas pritarė vaikų išlaikymo fondo įstatymo naujai redakcijai


2016 m. birželio 1 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 1 dienos posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas apsvarstė Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo Nr. X-987 pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4321. Šis įstatymo projektas parengtas įvertinus dėl galiojančio teisinio reguliavimo neapibrėžtumo praktikoje kylančias galiojančio įstatymo taikymo problemas. Projekto tikslas – tobulinti ir tikslinti Vaikų išlaikymo fondo išmokų skyrimo ir mokėjimo teisinį reglamentavimą, įgyvendinant valstybės perimtą įsipareigojimą – suteikti vaikams nustatyto dydžio išlaikymą, taip pat gerinti ir tobulinti išmokų išieškojimo teisinį reglamentavimą. Šis įstatymas taikomas vaikui ir vienam iš tėvų, su kuriuo teismo sprendimu nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, arba globėjui ar rūpintojui  (pareiškėjui), taip pat asmeniui (skolininkui), kuris privalo mokėti vaiko išlaikymo lėšas, bet nevykdo tokio teismo sprendimo arba nemoka visos teismo priteistos sumos.

Šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas nėra pakankamai išsamus ir aiškus, nes išmokų mokėjimo nutraukimo ir sustabdymo pagrindai yra nekonkretūs, sudarantys sąlygas skirtingai interpretuoti įstatymo nuostatas. Įstatyme nėra nustatyta minimali išmokos riba, todėl pasitaiko atvejų, kai šių išmokų administravimo kaštai viršija paskirtų išmokų dydį, nenustatytas išmokų mokėjimo nutraukimo momentas, nereglamentuotos pareiškėjo ir skolininko pareigos. Pastebėtina, kad išmokų išieškojimo iš skolininkų procesai nėra efektyvūs, nes skola pradedama išieškoti ne iš karto, priėmus sprendimą mokėti išmokas, bet gerokai vėliau (pavyzdžiui, po 24 mėnesių nuo išmokų mokėjimo pradžios), todėl susikaupia didesnė ir senesnė skola, kurios išieškojimas dažnai tampa neįmanomas.

Siekiant užtikrinti teisinio reguliavimo aiškumą, siekiama konkretizuoti išmokų mokėjimo nutraukimo pagrindus, atsisakyti išmokų mokėjimo sustabdymo instituto, siekiant efektyviau valdyti valstybės biudžeto lėšas ir optimizuoti išmokų mokėjimo administravimo procesus, nustatyti minimalią išmokos ribą, taip pat, siekiant optimizuoti išmokų mokėjimo procesus ir efektyviai valdyti valstybės skolą, nustatyti, kad skolų išieškojimo procedūra pradedama jau pirminiame išmokų mokėjimo etape.

Komitetas iš esmės pritarė įstatymo projektui, tačiau pasiūlė jį tobulinti. Komitetas išreiškė susirūpinimą, kad projekte numatyta atsisakyti išmokų sustabdymo instituto – tokiu atveju pasikeitus vaiko atstovui pagal įstatymą – pareiškėjui, išmokų mokėjimas būtų nutraukiamas ir vėl atstatomas. Komitetas mano, kad nustačius tokį reglamentavimą, išaugtų biurokratinė našta pareiškėjui. Todėl komitetas siūlo tobulinti įstatymo projektą išlaikant dabar galiojantį išmokų mokėjimo sustabdymo institutą.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

 



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ