Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Žmogaus teisių komitetas pritarė ES atvykimo ir išvykimo sistemos kūrimui


2016 m. birželio 9 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 8 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas svarstė Europos Komisijos pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami Europos Sąjungos valstybių narių išorės sienas kertančių trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir išvykimo ir atsisakymo leisti atvykti duomenys, ir kuriuo nustatomos naudojimosi AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 ir Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011  Nr. COM(2016) 194 (toliau – Pasiūlymas dėl AIS) ir Europos Komisijos pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl atvykimo ir išvykimo sistemos naudojimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 2016/399 Nr. COM(2016)196 (toliau Pasiūlymas COM(2016)196).

Pažymėtina, kad šiuo metu ES erdvėje kelionės dokumento antspaudavimas yra vienintelis būdas trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir išvykimo datoms nurodyti bei apskaičiuoti jų buvimo trukmę kompetentingoms institucijoms ES valstybių narių teritorijoje (buvimo trukmė neturi viršyti 90 dienų per 180 dienų laikotarpį). Visoje ES nėra elektroninių priemonių, kurios padėtų patikrinti, ar trečiosios šalies pilietis atvyko į Šengeno erdvę arba iš jos išvyko ir kur bei kada tai įvyko. Sunkumų atliekant leidžiamo trečiųjų šalių piliečių buvimo stebėjimą kyla ir dėl spaudų naudojimo bei jų kokybės (pvz. spaudų įskaitomumo, ilgo buvimo trukmės apskaičiavimo pagal juos proceso, jų padirbinėjimo ir klastojimo). Taip pat nėra ES mastu keliautojų atvykimo į Šengeno erdvę ir jų išvykimo iš jos registro, taigi valstybės narės neturi patikimų priemonių nustatyti, ar trečiosios šalies pilietis neviršijo leidžiamo buvimo trukmės. Taip pat nėra patikimų duomenų apie šiuo metu ES esančių neteisėtų imigrantų skaičių.

Pasiūlymu dėl AIS siekiama ES mastu sukurti centralizuotą atvykimo-išvykimo sistemą, kuri leistų veiksmingai keistis trečiųjų valstybių piliečių, kurie atvyksta į ES trumpalaikiam buvimui duomenimis tarp ES valstybių narių. Fizinio šių kategorijų asmenų kelionės dokumentų spaudavimo nebeliktų. Numatoma, kad sistema automatiškai skaičiuos pasiūlyme numatytų asmenų kategorijų leistiną buvimo laiką ES. Pasiūlyme taip pat numatoma galimybė naudotis automatizuota pasienio tikrinimų kertant išorės sieną sistema. AIS padės identifikuoti teroristus, nusikaltėlius, nusikaltimo aukas, nes pasiūlyme numatyta prieiga teisėsaugos institucijoms naudotis sistema, laikantis griežtų duomenų apsaugos taisyklių. Sistema padės sėkmingiau įgyvendinti nelegalios migracijos kontrolę ES, nes bus formuojamas užsibuvusių ES asmenų sąrašas. Sistema taip pat padės optimizuoti pasienio kontrolės procedūras bei didinti saugumą ES viduje.

2006 m. spalio 13 d. įsigaliojo 2006 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 562/2006, nustatantis taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Bendrijos kodeksas (Šengeno sienų kodeksas). Šis teisės aktas yra pagrindinis dokumentas, reglamentuojantis asmenų kontrolę jiems kertant ES valstybių narių išorės sienas bei vienodai taikomas visose valstybėse narėse, taikančiose Šengeno acquis. Pagrindiniai Pasiūlymo COM(2016)196  pakeitimai susiję su AIS apibrėžimo įtvirtinimu, savitarnos sistemomis, e-vartų ir automatizuota pasienio tikrinimų kertant išorės sieną sistemų naudojimu. Pasiūlyme numatoma trečiųjų valstybių piliečių duomenų įvedimo kategorijos į AIS, kelionės dokumentų tikrinimas kitose ES duomenų bazėse, tokiose kaip SIS, VIS, Interpolo pavogtų ir pamestų kelionės dokumentų duomenų bazėje.

Žmogaus teisių komitetas, išnagrinėjęs pateiktus Pasiūlymus, išreiškė pritarimą išorės sienų valdymo gerinimo priemonėms, kuriomis taip pat siekiama mažinti neteisėtą migraciją ir užtikrinti aukšto lygio vidaus saugumą.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 239 6821, el. p. [email protected]..

 

 

 

 

 



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ