Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Žmogaus teisių komiteto darbo planuose klausimai, kurie svarbūs harmoningos visuomenės raidai


2016 m. rugsėjo 14 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Rugsėjo 14 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) pasitvirtino 2016 metų rudens sesijos darbo planą iki naujai išrinkto Seimo darbo pradžios. Komiteto darbotvarkėje – ypač aktualūs apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje, vaiko interesų apsaugos, migracijos klausimai.

Komitete planuojama svarstyti Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje Nr. XI-1425 įstatymo 4, 5, 7, 8 ir 9 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (XIIP-4593). Šį įstatymo projektą parengė ŽTK sprendimu sudaryta darbo grupė. Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas galioja penktus metus, tačiau su smurtu artimoje aplinkoje siejama statistika liudija itin didelius šio reiškinio mastus, taip pat tragiškai pasibaigę smurto artimoje aplinkoje įvykiai atkreipia dėmesį tiek į įstatymo įgyvendinimo spragas, tiek į paties įstatymo nuostatų tobulinimo poreikį. 2015 metais buvo gauta 38 510 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, tuo tarpu pradėtų ikiteisminių tyrimų užfiksuota gerokai mažiau – 10 703.

Darbo grupė, išanalizavusi situaciją, kaip realiai veikia įstatymo nuostatos, išsiaiškino, kad nėra nustatyto detalaus smurto artimoje aplinkoje prevencijos mechanizmo, įtvirtintų prevencijos etapų, nenustatytos konkrečios institucijų funkcijos kiekvienam prevencijos etapui, nėra nustatytas institucijų bendradarbiavimo ir veiksmų koordinavimo mechanizmas tiek reaguojant į smurto artimoje aplinkoje įvykį, tiek ir užtikrinant prevencines priemones bei teikiant pagalbą smurtą patyrusiems asmenims. Taip pat nevyksta nuoseklus ir koordinuotas bendradarbiavimas tarp institucijų užtikrinant pagalbą ir apsaugą smurtą patyrusiems asmenims.

Įstatymo projektu siūlomais pakeitimais siekiama užtikrinti nuoseklų ir koordinuotą įstatyme nustatytų tikslų įgyvendinimą. Kartu planuojama svarstyti ir darbo grupės parengtą Seimo nutarimo projektą Dėl apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje užtikrinimo (XIIP-4594), kuriuo siūlomos efektyvesnio įstatymo įgyvendinimo priemonės.

Taip pat komitetas rengiasi svarstyti Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatymo Nr. X-1384 2, 3, 4 ir 11 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (XIIP-3361). Šiuo projektu siekiama nustatyti Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus pareigą ginti vaiko teises užsienyje. Skaudžios gyvenimiškos istorijos, kai Lietuvos Respublikos piliečiai tėvai su vaikais išvyksta gyventi į užsienį, tačiau jie yra nepasirengę prisitaikyti prie kitos šalies susiformavusių socialinio gyvenimo ypatumų ir laikytis kitos šalies įstatymų, dėl ko nukenčia jų ir jų vaikų interesai, paskatino ieškoti papildomų teisinių priemonių situacijai keisti. Vertintina tai, kad valstybės teritorijoje, kurioje veikia tos valstybės jurisdikcija, savos jurisdikcijos negali nustatinėti jokia kita valstybė, todėl dėmesys turi būti skiriamas bendradarbiavimo su užsienio tarnybomis sistemai stiprinti bei išvykstančiųjų vaikų teisių ir teisėtų interesų  apsaugos prevencijai (išvykstančiųjų gyventi į užsienį su vaikais asmenų švietimui ir informacijos apie kitos šalies teisinės sistemos ypatumus prieinamumui šiems asmenims).

Komitetas tęs Europos Komisijos iniciatyvų, įgyvendinančių Europos migracijos darbotvarkę svarstymą. Migracijos klausimai yra aktualūs siekiant stabilumo pasaulyje, taip pat ginant žmogaus teisių vertybines idėjas ir išreiškiant solidarumą su karo baisumus, prievartą ir skurdą išgyvenusiais asmenims. Naujais pasiūlymais bus siekiama sustiprinti Sąjungos prieglobsčio politiką, sukurti tvirtą ir efektyvią ateities tvaraus migracijos valdymo sistemą, kuri būtų teisinga priimančiųjų visuomenių bei ES piliečių atžvilgiu, taip pat atitinkamų trečiųjų šalių piliečių ir kilmės bei tranzito šalių atžvilgiu. Europos Komisija siekia reformuoti bendrą Europos prieglobsčio sistemą ir suformuoti tvaresnį požiūrį į migracijos valdymą, skirtą tiek asmenims, kuriems būtina tarptautinė apsauga, tiek asmenims, kurie migruoja dėl kitų priežasčių. Šiuo požiūriu siekiama užkirsti kelią neteisėtam pavojingam judėjimui, neteisėtai žmones gabenančių asmenų verslo modeliui ir pakeisti juos saugiais teisėtais keliais į ES, skirtais asmenims, kuriems reikia apsaugos.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

 



2015 metai
2014 metai
2013 metai
2012 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ