KOMITETO KREIPIMASIS Į SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJĄ DĖL DIREKTYVOS NUOSTATŲ PERKĖLIMO
Į 2013 metų prioritetinių teisėkūros iniciatyvų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. balandžio 17 d. nutarimu Nr. 335 (Žin., 2013, Nr. 42-2066) įtrauktas ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Taip pat šiuo metu yra kompleksiškai peržiūrimas vaiko teisių apsaugos sistemos teisinis reguliavimas ir rengiamas ne tik Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, bet ir su juo susijusių įstatymų (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo) pakeitimo projektai.
Atkreipiame dėmesį, kad vienas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatų tobulinimo tikslų – Europos Parlamento ir Tarybos 2011 m. gruodžio 13 d. direktyvos 2011/93/ES dėl kovos su seksualine prievarta prieš vaikus, jų seksualiniu išnaudojimu ir vaikų pornografija (toliau – Direktyva) įgyvendinimas.
Remiantis Direktyvos 27 straipsnio „Perkėlimas į nacionalinę teisę“ 1 dalimi, Valstybės narės užtikrina, kad įsigaliotų įstatymai ir kiti teisės aktai, būtini, kad būtų laikomasi šios direktyvos, ne vėliau kaip 2013 m. gruodžio 18 d. Atsižvelgiant į jau dabar visuomenėje kylančias diskusijas ir ginčus dėl derinamo būsimo naujos redakcijos Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekto, darome prielaidą, kad projekto svarstymas užtruks ilgai dėl nuostatų, kurios nėra susijusios su Direktyvos įgyvendinimu.
Prašytume atsakingai įvertinti aukščiau pateiktus argumentus ir siūlytume nedelsiant atskirai parengti Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo būtų įgyvendinami tik Direktyvoje keliami reikalavimai. Prašome šį projektą parengti ir registruoti Seime iki 2013 m. lapkričio 1 dienos.
Parengė
E.Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, faks. (8 5) 239 6499, el. p. [email protected]