Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Seimo narės R. Baškienės pranešimas: „Ar sveikos gyvensenos skatinimas taps prioritetu mūsų valstybėje?“


2014 m. liepos 17 d. pranešimas VIR

 

Liepos 16 dieną Seimo narės Rimos Baškienės inicijuotoje konferencijoje „Ar sveikos gyvensenos skatinimas taps valstybės prioritetu mūsų valstybėje?“ buvo kalbėta, ką realiai gali padaryti bendrą tikslą – sveikos visuomenės kūrimą – turintys žmonės ir įvairios organizacijos. Seime vykusią konferenciją pasveikino ir daug prasmingų pastebėjimų išsakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto priminkė Dangutė Mikutienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė.

Apie galimybę Lietuvoje sukurti sveikų miestų judėjimą ir naujus sveikatinimo būdus kalbėjo Jungtinių Tautų Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, kuri pabrėžė, kad Pasaulinės sveikatos organizacija ir Europos Sąjungos Taryba nuolat ragina kovoti su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, akcentuoja visuomenės sveikos gyvensenos skatinimo svarbą, sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą, kaip vieną svarbiausių kiekvienos valstybės prioritetų. Pasaulyje aktyviai veikiantis sveikų miestų judėjimas kelia tikslą – priimant sprendimus, gyventojų gerovei ir sveikatai skirti prioritetinę vietą. Pranešėja akcentavo, kad dabar esantis sveikatos valdymas turi tapti valdymu sveikatos labui. Turi keistis Vyriausybės ir visuomenės kaip visumos požiūris į sveikatą.

Klaipėda jau trečius metus turi Sveiko miesto statusą ir priklauso Pasaulinės sveikatos organizacijos Europos sveikų miestų tinklui. Gausėjančios šiaurietiško ėjimo mėgėjų gretos, miesto viešosiose vietose atsirandantys treniruokliai, populiarėjančios fizinio aktyvumo treniruotės, išvystyta dviračių takų infrastruktūra, nemokamas elektromobilių parkavimas mieste – tai tik keli Klaipėdos, įgyvendinančios Sveiko miesto viziją, pavyzdžiai. Apie šią patirtį, įgyvendinamą Klaipėdoje, kalbėjo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistas Vytautas Valevičius, kviesdamas pasinaudoti jų patirtimi ir įsitraukti į sveikų miestų tinklą.

Sveikatą stiprinančios bendruomenės, sveiką gyvenimą propaguojančio kaimo pavyzdžiu galėtume pavadinti Naisių kaimą ir šio kaimo bendruomenę Šiaulių rajone. Susitelkusi bendruomenė sugebėjo smarkiai pakeisti kaimo gyvenimą ir įvaizdį. Čia vyksta masiniai festivaliai, skirti šeimoms, kuriuose nevartojamas alkoholis, organizuojama daug nemokamų kultūrinių renginių. Kaip teigė konferencijoje kalbėjęs kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis, sveikos gyvensenos įgūdžių vaikus reikia pradėti mokyti jau darželyje. Jis džiaugėsi, kad Naisių pagrindinėje mokykloje veikia Valančiukų judėjimas, kad Naisiuose jaunimas turi sąlygas turiningai praleisti laisvalaikį. Taip turėtų būti visoje Lietuvoje.

Konferencijos dalyviai akcentavo, kad Lietuva gėdingai pirmauja Europos Sąjungoje pagal alkoholio suvartojimo kiekį. Vienam (nuo 15 metų ir vyresniam) gyventojui absoliutaus alkoholio tenka 15,2 l. Su šiuo gėdingu rodikliu esame treti pasaulyje. „Pirmaujame“ Europos Sąjungoje ir pagal kitus su alkoholizmu susijusius rodiklius – savižudybių, depresija sergančiųjų skaičiumi. Dėl neblaivių vairuotojų kaltės per metus įvyko per 300 eismo įvykių, sužeista per 400 žmonių, apie 11 tūkst. asmenų neblaivūs padarė nusikalstamas veikas. Tuo metu išduodama vis daugiau licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais (licencijų jau išduota 19 809), o valstybės rinkliava už vieną licenciją, galiojančią visam laikui, tesiekia 1300 Lt. Visa tai rodo, kad kovą su alkoholizmu verta paskelbti nacionaliniu prioritetu.

Vieną iš alkoholizmo pasekmių – savižudybes – skaičiais iliustravo Kupiškio rajono meras Jonas Jarutis. Kupiškio rajone 100 tūkst. žmonių tenka net 67,5 savižudybės (kai Europos Sąjungos vidurkis – 9,4 savižudybės 100 tūkst. gyventojų). Kupiškio meras atkreipė dėmesį į būtinybę plėtoti psichologinę pagalbą, suteikti žmonėms daugiau informacijos.

Didelį indėlį į visuomenės sveikatinimą įneša Lietuvos sveikuolių sąjunga. Jos prezidentas Dainius Kepenis atkreipė dėmesį, kad valstybės sveikatos biudžetas privalo būti ne ligų gydymo, o sveikatos išsaugojimo biudžetu. Neskiriant finansavimo sveikatinimo programoms rezultato nepasieksime, – kalbėjo D. Kepenis.

Pranešėjai akcentavo būtinybę mažinti šalyje alkoholio vartojimą, ypač tarp vaikų ir jaunimo, daugiau dėmesio skirti vaikų sveikatai, ligų prevencijai bei dvasinei žmonių sveikatai, tarpinstituciniam bendradarbiavimui, socialinei atsakomybei ir iniciatyvų skatinimui.

Konferencijos dalyviai parengė rezoliuciją Vyriausybei, kurioje pritardami Vaikų sveikatos metų priemonių planui, pateikė daugybę pasiūlymų ir paragino Vyriausybę bei jos institucijas įgyvendinti priemones, užtikrinančias sveikos visuomenės kūrimą bei skirti tam deramą finansavimą.

Šios konferencijos metu nuo 12 iki 15 val. prie Seimo III rūmų vyko akcija „Išsaugokime vyrus“, kurios metu „Medicina practica“ mobilioji laboratorija sudarė galimybę Seimo nariams, Seimo darbuotojams ir Vilniaus miesto gyventojams nemokamai atlikti kraujo tyrimus. Šia galimybe pasinaudojo 80 žmonių. Mecenato Ramūno Karbauskio iniciatyva ši akcija Lietuvoje vykdoma nuo 2011 metų. Iki 2013 metų balandžio mėn. buvo padaryta 12 630 PSA (vyrų prostatos antigeno tyrimų). Net 1307 vyrai buvo nukreipti detalesniam tyrimui ir gydymui. Nuo 2013 rugsėjo 9 d. laboratorija, mecenuojama Ramūno Karbauskio, vėl važinėja po regionus, sudarydama galimybę nemokamai atlikti įvairius kraujo tyrimus.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė

Rima Baškienė

Mob. 8 698 42 173






© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ