2014 m. spalio 16 d. pranešimas VIR
Tarptautinėje konferencijoje „Socialinis dialogas ir derybinė galia“, vykusioje Seime, pristatyta pažangi profsąjungų judėjimo Norvegijoje patirtis. Šioje šalyje 80 proc. dirbančiųjų dalyvauja profsąjungų veikloje, kai tuo metu Lietuvoje – vos 7 proc. darbuotojų.
Kaip konferencijoje kalbėjo Norvegijos ambasadorius Dagas M. Halvorsenas (Dag M. Halvorsen), „profsąjungų mokėjimas susikalbėti su darbdaviais ir vyriausybe yra ramstis kelyje į šalies gerovę ir sudaro galimybę pasiekti brandžių rezultatų. Tai padeda mažinti socialinę atskirtį, nedarbą (Norvegijoje šiuo metu yra tik 3 proc. bedarbių). Esant socialiniam dialogui tarp vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų, atsiranda didesnė žmonių motyvacija dirbti, o tai sukuria geresnę finansinę situaciją“.
„Norvegijoje neegzistuoja minimalios algos sąvoka, atlyginimas visada aptariamas derybose, kolektyvinėse sutartyse. Trišalis dialogas, aktyviai veikiantis ir savivaldybėse, panaikina nepasitikėjimą, konfliktus“, – kalbėjo Norvegijos viešojo sektoriaus profesinės sąjungos atstovė An K. Grimsrud (Anne K. Grimsrud).
Apie būtinybę Lietuvoje taikyti Norvegijos ir kitų šalių patirtį, skatinant trišalį dialogą, aktyvinant profsąjunginę veiklą, kalbėjo Europos Parlamento narys Bronis Ropė ir šią tęstinę konferenciją surengusi Seimo narė Rima Baškienė.
Konferencijoje buvo pristatyta Ukmergės, Ignalinos, Kupiškio rajonų savivaldybių patirtis. „Kai socialinio dialogo nauda patikėjo mūsų savivaldybė, pajutome, kad lengviau ir sklandžiau sprendžiamos problemos rajone“, – kalbėjo Ukmergės Trišalės tarybos narė Elena Mirinavičienė.
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovai Vladimiras Banelis ir Vytautas Bakas, politologas Tomas Tomilinas ir kiti konferencijos dalyviai akcentavo, kad nors Lietuvoje dialogas tarp verslo ir valdžios vyksta, tačiau nesant aktyvių profesinių sąjungų, nėra kam perduoti darbuotojų nuomonės ir reikalavimų, profesinės sąjungos nėra vieningos.
Atkreiptinas dėmesys, kad ir Europos profesinių sąjungų konfederacija nuolat skatina Lietuvos profsąjungas veikti aktyviai, kad jos užimtų deramą vietą prie derybų stalo.
Tarptautinėje konferencijoje dažnai skambėjo patarimas Lietuvai – skatinti profsąjungų judėjimą, savivaldybėse steigti Trišales tarybas, kad visi sprendimai būtų priimami tik įsiklausius į žmonių nuomonę. Tada bus mažiau nesusikalbėjimo, nusivylimo ir streikų.
Daugiau informacijos:
Seimo narė
Rima Baškienė
Mob. 8 698 42 173