2014 m. spalio 23 d. pranešimas VIR
Seime įvykusi konferencija „Sveikos šeimos ir vaikų sveikatos metai: užauginsime paliegėlius, „zombius“ ar sveikus vaikus?“, kurią inicijavo nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos sveikuolių sąjunga bei asmenys, dirbantys sveikos gyvensenos puoselėjimo srityje, dar kartą patikino, kad ligų prevencijai, visuomenės sveikatinimui mūsų valstybėje skiriamas nepakankamas dėmesys.
„Nesurasta lėšų sveikatinimo fondo įkūrimui, o nacionalinio biudžeto asignavimų švietimui ir mokslui procentas nuo bendro vidaus produkto gėdingai mažėja kasmet: 2011 m. buvę 5,8 proc., 2015 m. sutirpo iki 4,4 proc. Sveikos visuomenės kūrimas turi tapti prioritetu mūsų valstybei, tai ne tik deklaruojant, bet ir skiriant reikiamą finansavimą“, – sveikindama Sveikatos bangos dešimtmečio sąjūdžio puoselėtojo Juozas Dapšausko bei kitų nevyriausybininkų iniciatyvas kalbėjo Seimo narė Rima Baškienė.
Sveikatos sąjungos prezidentas Dainius Kepenis pabrėžė, kad vaikų sveikata – Lietuvos valstybės ateitis, todėl, įvertinus pastarųjų dešimtmečių vaikų sveikatos rodiklių blogėjimą, verta galvoti apie sveiko gyvenimo būdo medikų ruošimą. Jis skatino skleisti gerąją patirtį, rengiant gerųjų pavyzdžių suvažiavimus ar kitus renginius. D. Kepenis akcentavo trijų žodžių ryšį: „pavyzdys“, „sala“ ir „skatinimas“, nes esant sektinam pavyzdžiui, realiai veikiančiam atitinkamoje Lietuvos vietoje, būtinas moralinis ir finansinis skatinimas, kad tie, kurie tai daro, ir toliau galėtų kurti, dalintis gerąją patirtimi.
Konferencijoje dalyvavęs akušeris ginekologas, Perinatalinės psichologijos ir medicinos asociacijos prezidentas, Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos vadovas Romualdas Šemeta akcentavo sąmoningos tėvystės būtinybę, pasakojo apie savo organizuojamus mokymus poroms, planuojančioms susilaukti vaikų, apie pasirengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programų būtinybę mokyklose.
Gerąja vaikų darželio „Augueko Dūzginėlis“ patirtimi dalinosi jo vadovė Ingrida Lauciuvienė, atkreipusi dėmesį į darželinukų mitybos, ekologiškų produktų ir aplinkos svarbą, papasakojusi, kaip jų darželyje sveiko maisto ruošimo, sveikos aplinkos kūrimo ir teigiamų emocinių pokyčių mokomi ir darželinukų tėveliai, kad ikimokyklinėje įstaigoje ugdomi įgūdžiai turėtų tęstinumą ir jų namų aplinkoje.
Gamtos darželio „Po smilgom“ kūrėja Milda Jankauskienė ir „Tėvystės centro“ direktorė Ieva Dapšauskė supažindino su gamtos darželių ir vaikų ugdymo lauke įtaka jų sveikatai, emocinei būsenai ir raidai, teigdamos, jog valstybės dėmesys ir parama tokių privačių vaikų darželių veiklai būtų labai sveikintinas.
Apie sveikos gyvensenos diegimo moksleivių stovyklose patirtį, savanorystės svarbą, siekį savo pavyzdžiu įkvėpti kitus dalyvauti sveikuolių gyvenime kalbėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos projektų vadovas Darius Savanevičius. „Visi pasaulio nelaimingieji yra nelaimingi, nes galvoja tik apie savo laimę. O visi pasaulio laimingieji yra laimingi, nes galvoja apie kitų laimę“, – akcentavo D. Savanevičius.
Konferencijos dalyviai džiaugėsi blaivių vakarėlių „Varom!“ organizatoriaus Simono Dailidės, kuris įvertinęs savo ir kitų jaunuolių karčią patirtį, suvokęs blaivybės svarbą visuomenei ir konkrečiam asmeniui, ėmėsi iniciatyvos organizuoti blaivius vakarėlius bei festivalius ir skatino kitus sekti jo pavyzdžiu.
Verslininkas, blaivybės propaguotojas, kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis kvietė keisti žmonių mąstymą, pradedant tai daryti nuo vaikų darželių. Kalbėdamas apie konkrečius alkoholio vartojimo mažinimo tarp paauglių būdus, R. Karbauskis džiaugėsi, kad Naisių pagrindinėje mokykloje visi mokiniai įsijungė į Valančiukų judėjimą, sukurta galimybe vaikams nemokami lankyti ne vieną, o kelis būrelius popamokinėje veikloje. R. Karbauskis akcentavo, kad mokyklų teritorijos turi tapti saugia aplinka ten besimokantiems, todėl būtina jas aptverti, užtikrinant mokinių saugumą nuo žalingos išorinės įtakos. Naisiai tapo švariu miesteliu, nes vaikai teigiamais pavyzdžiais užkrėtė ir tėvus.
Pranešėjas atkreipė dėmesį į Lietuvos pramonėje gaminamą girą, kurią noriai perkame savo vaikams, nepastebėdami, kad alkoholio kiekis joje dažnai viršija 0,5 proc. ribą (tuo tarpu alus, kuriame alkoholio koncentracija didesnė nei 0,5 proc., jau laikomas alkoholiniu). Tokiu būdu vaikai nuo mažumės pratinami prie alkoholio.
Ramūnas Karbauskis, pritardamas Seime svarstomo Alkoholio kontrolės įstatymo projektui, kuriuo siekiama, kad renginiuose, kuriuose dalyvauja nepilnamečiai, nebūtų prekiaujama ir nebūtų vartojamas alkoholis, konferencijos dalyvius supažindino su jo ir Andriaus Mamontovo inicijuota peticija, skatinančia uždrausti prekiauti ir vartoti alkoholinius gėrimus viešuose renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų. Šią peticiją internete (www.peticijos.com) bei parašų lapuose renginių metu jau pasirašė 9502 žmonės.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga, pateikė daug statistinės, palyginamosios informacijos kaip auga alkoholio vartojimas. Vaikų, kurie apklausų metu prisipažino nors kartą buvę girti, per keletą metų išaugo net 3 kartus. Alkoholio reklama pasiekia daugiau nei 50 proc. nepilnamečių, tai leidžia manyti, kad alkoholio pramonės rinkodara nukreipta į jaunimą, kaip į potencialius jų gaminių vartotojus. A. Veryga akcentavo, kad sveikatinimui, prevenciniam darbui privalo būti politinė valia, kurios dabar, deja, akivaizdžiai nepakanka.
Per šiuos dvejus metus surengta jau ketvirtoji Juozo Dapšausko ir kitų sveikos gyvensenos puoselėtojų inicijuota konferencija Seime, rašytos rezoliucijos. „Ar būsime išgirsti?“ – retoriškai klausė konferencijos dalyviai, nusprendę dar kartą išdėstyti pasiūlymus Vyriausybei.
Renginio vaizdo įrašą stebėkite čia: http://media.lrs.lt/video/video3/video/2014/10/C2207BDC-528D-4544-BC8C-004DF6E2691E/SMALL/b85eea8b-3b56-47de-a5b4-b1c91a41058e.mp4
Daugiau informacijos:
LR Seimo narė
Rima Baškienė
Tel. 8 698 42173