2014 m. gruodžio 10 d. pranešimas VIR
Vis dar tokiu pačiu sovietinius laikus menančiu lozungu pasitinkame gruodžio 10-tąją, kuomet pasaulyje minima Žmogaus teisių diena. Ir tegul tai šiek tiek formalus pretekstas kalbėti apie žmogaus teisių įgyvendinimą, bet tema yra tokia svarbi, jog kiekvienas pretekstas, mano manymu, yra geras.
Formaliai Lietuvoje žmogaus teisės yra ginamos – esame ratifikavę konvenciją, turime daug priimtų įstatymų, yra sukurta nemažai asociacijų, centrų, institucijų. Tačiau Europoje vis dar esame vieni iš lyderių pažeidžiant žmogaus teises. Greičiausiai kiekvienas Seimo narys yra sulaukęs skundų, kuriuose prašoma išspręsti klausimus, susijusius su žmogaus teisių pažeidimais. Skundais užverstos institucijos, įvairių instancijų teismai.
Sukasi mintys, kad Lietuvoje, kuri senosios demokratijos šalis vejasi pakilusi iš buvusio sovietinio lagerio, kol kas vis dar formuojasi teisinė sistema, trūksta poįstatyminių aktų, trūksta kontrolės, trūksta lėšų įstatymų normų įgyvendinimui.
Kita vertus, stebint įvairių įstaigų, institucijų darbą, ypač teisėsaugos, peršasi mintis, kad labiausiai trūksta ne nutarimų ir įsakymų, ne pinigų ir juos ryjančių įstaigų, o paprasčiausio ...žmogiškumo. Mūsų tėvai ir seneliai labai paprastai, be jokių konvencijų, chartijų ir ratifikacijų žinojo, kas yra pagarba žmogui. Dabar, turbūt, jau atėjo laikas, kai be papildomų instrukcijų mes nebežinome, ką reiškia būti žmonėmis.
Jei eilinis biurokratas prisimintų, kas yra pagarba žmogui, gal jam neateitų į galvą darbo metu tvarkyti savo reikalus, kai už durų laukia eilė žmonių. Nesvarbu, kas tai bebūtų – policininkas, gydytojas, STT darbuotojas, aš ar Jūs, gerbiamas skaitytojau, – kiekvienas iš mūsų privalome prisiminti, jog žmogiškumas prasideda nuo paprastos pagarbos. Nes įstatymais galbūt sunku apibrėžti kiekvieną situaciją, suskaičiuoti visus galimus variantus ir galimybes. Įstatymus įgyvendinti vis tiek turi žmonės. Ir jei į žmogaus teises bus žiūrima formaliai, kaip neretai pasitaiko, žmogaus teisės Lietuvoje ir bus formalios, o žmonės – nepatenkinti, nuskriausti, nusivylę. Ne įstatymai sukuria gyvenimą, o patys žmonės.
Todėl sveikindamas visus Žmogaus teisių dienos proga, linkiu kiekvienam iš mūsų žmogaus teisių situaciją pradėti gerinti nuo savęs. Tiesiog būkime vieni kitiems žmonėmis.
Daugiau informacijos:
Seimo narys Valerijus Simulik mob. 8-698-42116